![avion, antena 3](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/05/17/avion-antena-3-1000x600.png)
O aeronavă de tip AN2, ce lansase nişte paraşutişti, a fost implicată într-un incident, vineri dimineaţă – a aterizat pe un câmp din apropierea municipiului Buzău.
Aeronava aparţine Aeroclubului României şi, potrivit primelor informaţii, incidentul s-ar fi întâmplat la aterizare.
„O aeronavă care aparţine Aeroclubului României a fost implicată într-un incident în dimineaţa aceasta, nu s-a prăbuşit, incidentul s-a petrecut la aterizare. La bord se afla echipajul format din pilot şi copilot, amândoi sunt bine, nu sunt răniţi, nu au avut nevoie de îngrijiri medicale. Se desfăşoară o investigaţie pe care o desfăşoară Autoritatea de Investigaţii şi Analiză pentru Siguranţa Aviaţiei Civile, când o să avem informaţii, vor fi publicate”, a declarat, pentru Agerpres, director în cadrul Aeroclubului României, Dan Chirac.
Potrivit conducerii aeroclubului, avionul executa misiuni de lansare a unor paraşutişti.
„Avionul lansase nişte paraşutişti şi revenea după lansarea respectivă. Avionul a suferit pagube”, a subliniat reprezentantul Aeroclubului României.
![](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/05/17/avion-parasutisti-300x169.jpg)
Sigur era plină cu covrigi de buzău!…
Trebuiau parașutati pentru alegătorii din Giurgiu!… sau Gurghiu, Burghiu…
Aha, aveonul si-a luat campii!
[KktkuM0tZ: lingau putinofil consecvent]
Accident sau incident?
Daca nu turnati beton pe pista. Asa a intrat roata intr-o groapa si a venit in bot. Unii la tv ziceau cum s-a rasturnat avionul. Se vede clar: cu rotile in sus.