Bonusuri de până la trei salarii și penalizări pentru angajații ANAF. Guvernul pregătește un nou sistem de evaluare

Angajații ANAF ar putea primi bonusuri consistente sau, dimpotrivă, penalizări salariale, în funcție de performanța în colectarea veniturilor la bugetul de stat.

De Mădălina Hodea - redactor
Bonusuri de până la trei salarii și penalizări pentru angajații ANAF. Guvernul pregătește un nou sistem de evaluare

Angajații ANAF ar putea primi bonusuri consistente sau, dimpotrivă, penalizări salariale, în funcție de performanța în colectarea veniturilor la bugetul de stat.

Angajații ANAF vor putea primi bonusuri de performanță care vor putea ajunge la maxime între 1 și 3 salarii de bază pe an, în funcție de criterii de performanță, la cel mai ridicat nivel fiind personalul din colectare, executări cazuri speciale și Antifraudă, în linie cu un jalon prevăzut în PNRR, potrivit unui document de lucru, redactat sub forma unei ordonanțe.

Ministerul Finanțelor pregătește un nou mecanism de evaluare a performanței pentru angajații Agenției Naționale de Administrare Fiscală, care ar putea schimba radical modul în care sunt recompensați funcționarii din sistem. Potrivit unui proiect aflat în analiză, personalul ANAF ar urma să fie evaluat în funcție de contribuția directă la creșterea încasărilor bugetare, iar rezultatele ar putea aduce atât bonusuri importante, cât și sancțiuni financiare, scrie Profit.ro.

Conform propunerii, angajații care depășesc obiectivele stabilite ar putea primi bonusuri de până la echivalentul a trei salarii, în timp ce cei care nu ating standardele de performanță ar putea fi penalizați prin diminuarea veniturilor cu până la 10%.

Cele mai mari stimulente ar urma să fie acordate structurilor cu impact direct asupra recuperării creanțelor fiscale, în special Direcției Generale Antifraudă Fiscală, considerată una dintre principalele pârghii de combatere a evaziunii și de creștere rapidă a veniturilor la buget.

Firme fantomă cu datorii de miliarde. ANAF pierde șanse uriașe de recuperare

Inițiatorii proiectului susțin că măsura este necesară pentru eficientizarea activității ANAF și pentru introducerea unei culturi instituționale orientate spre performanță, într-un context în care presiunea asupra colectării veniturilor bugetare este tot mai mare.

Pe de altă parte, propunerea ridică semne de întrebare în ceea ce privește criteriile de evaluare și riscul ca presiunea pe rezultate să genereze abuzuri sau controale excesive asupra contribuabililor. Sindicatele din sistem ar putea contesta măsura dacă mecanismele de evaluare nu vor fi suficient de transparente și obiective.

Mecanismul de recompensare financiară se aplică cu respectarea următoarelor principii:

  • legalitate și transparență;
  • obiectivitate și nediscriminare;
  • proporționalitate;
  • corelarea performanței individuale cu performanța instituțională;
  • prevenirea conflictelor de interese și a comportamentelor abuzive; protejarea drepturilor contribuabililor”, potrivit documentului consultat de Profit.ro.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Trebuie bonus pentru ca respecta fisa postului,nimic altceva…a ajuns si anaf-ul stat in stat la fel ca justitia,la fel ca alesii neamului din parlament,mai nou ca in companiile de stat,la indemnul sindicalistilor.aceeasi lideri de sindicat de 35 de ani,toti mana in mana cu guvernul.halal..

  2. Bonus de performanta ? Asta instigă la abuz ,un om de la ANAF teoretic își face treaba in fișa postului sau nu poate avea performante când nu există nivel de comparație … adică la judecători polițiști, jandarmi ,doctori nu poți oferi bonus pe criterii de performanță ….da poți să ii dai pentru ore de muncă in plus ei nu pot fi mai competenți sau mai puțin competenți cum ar fi un procuror să primească 3 salarii mai mult dacă acuză mai mulți oameni ? Sau un judecător ca a condamnat sau ca a eliberat mai mulți oameni ? Aberant efectiv lipsit de logică …un polițist dacă există sau nu există infractionalitate el nu este mai performant sau mai puțin performant ….edit ..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.