Ministerul Mediului avertizează că situația de la Centrul de Management Integrat al Deșeurilor Vidra a devenit critică, depozitul fiind aproape de pragul maxim de umplere permis de lege. Datele oficiale arată că singura groapă de gunoi care deservește Capitala și județul Ilfov a ajuns la un grad de ocupare de peste 72%, în condițiile în care legea obligă primăriile să caute alternative încă de la atingerea pragului de 75%.
Deși depozitul are o capacitate totală de 11,5 milioane de metri cubi, spațiul rămas liber se consumă rapid, zilnic ajungând aici aproximativ 3.000 de tone de gunoi. Din cele opt zone de depozitare, majoritatea sunt deja închise sau nu mai pot fi folosite. În prezent, doar celula C8 mai primește deșeuri, în timp ce celula C6 este încă în faza de pregătire pentru a fi utilizată pe parcursul acestui an.
„Groapa de gunoi de la Vidra este unul dintre cele mai sensibile şi controversate subiecte de mediu din România. Legea este foarte clară: atunci când un depozit ajunge la 75% din capacitatea proiectată, autorităţile locale trebuie să înceapă demersurile pentru deschiderea unui nou depozit. În momentul de faţă există o serie de neconcordanţe între datele şi rapoartele puse la dispoziţie de operator. Tocmai de aceea am solicitat Gărzii Naţionale de Mediu realizarea unei expertize externe, independente, pentru a avea o imagine obiectivă şi completă asupra gradului real de umplere al depozitului”, a spus ministra Mediului, Diana Buzoianu, potrivit News.ro.
Pericol de blocaj și amenzi de la Uniunea Europeană
Întârzierea unor decizii privind o nouă locație pentru gunoiul bucureștenilor poate atrage sancțiuni. Dacă depozitul de la Vidra se blochează, costurile pentru populație ar putea crește, iar infrastructura actuală va fi suprasolicitată. Mai mult, România riscă noi sancțiuni de la Comisia Europeană, în condițiile în care există deja proceduri de sancționare deschise împotriva țării noastre din cauza gestionării defectuoase a deșeurilor.
„Articolul 32 din OG nr. 2/2021 privind depozitarea deşeurilor prevede explicit obligaţia autorităţilor administraţiei publice locale de a începe procedurile pentru dezvoltarea unui nou depozit atunci când un depozit existent atinge pragul de 75% din capacitatea proiectată. Absenţa unor decizii rapide poate genera efecte majore: blocaje operaţionale în gestionarea deşeurilor municipale, costuri suplimentare pentru populaţie şi autorităţi”, se arată într-un comunicat al Ministerului Mediului.
Ne trebuie o groapă și în nord, între Otopeni și Snagov, fiind absurd să străbați cu gunoiul toată Capitala, pentru a ajunge cu el din Băneasa la Vidra.