![narcise](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/05/22/narcise-1000x600.jpg)
Romsilva distribuie, miercuri, imagini deosebite cu covorul alb de narcise din Poiana Narciselor din Parcul Naţional Munţii Rodnei.
”Pentru iubitorii de natură care vor să ştie în ce stadiu de înflorire sunt narcisele din Poiana Narciselor din Parcul Naţional Munţii Rodnei, vă informăm că arată precum în pozele de mai jos şi că vă aşteaptă şi în această săptămână. Imaginile au fost furnizate de colegii noştri de la Romsilva – Parcul National Muntii Rodnei”, au transmis, miercuri, reprezentanţii Romsilva, într-o postare pe pagina oficială de Facebook, alături de imagini din zonă.
Turiștii care ajung în poiana de pe Valea Vinului sunt rugați să nu culeagă florile și să păstreze un comportament civilizat față de natură
Ironic…Regia Nationala a Padurilor – Romsilva, adica astia care au slutit padurile Tarii, inchizand ochii in fata defrisarilor masive, facute de celalti hoti, cu care conlucreaza?…wow. ipocrizia nu are limite, mah!
Potrivit Ministerului Mediului, cel mai mare proprietar este statul român, care administrează prin Romsilva 48% din totalul fondului forestier, iar cel mai mare proprietar privat este IRU Forest Assets, parte a grupului de mobilă IKEA, care deține 39.000 de hectare de păduri în România.
Legea din 2000 privind retrocedarea pădurilor către foștii proprietari a fost aplicată haotic sau cu destinație pentru funcționarii primăriilor, de regulă din mediul rural, ori pentru afaceriștii mână-n mână cu decidenții politici, astfel că mulți dintre foștii proprietari nu au fost puși în posesie pe vechile amplasamente.
Mii de dosare se judecă și acum în instanțe. Potrivit Rise Project, solicitările de retrocedări depășesc 400.000 de hectare de pădure, la o valoare de piață de peste 4 miliarde de euro.
Pe de altă parte, statul ar fi trebuit demult să cerceteze prin organele abilitate cum au fost retrocedate fraudulos mari suprafețe de pădure din proprietatea publică. Dar aici ne lovim din nou de zicala „Corb la corb nu-și scoate ochii“.
Editat
Foarte frumoasa poiana cu flori, pacat ca nu e pe rezolutie mare.