Prima variantă e refacerea coaliției, spune Kelemen Hunor, dar nu exclude nici ideea unui guvern minoritar
Cel mai important aspect este că prima variantă luată acum în calcul ar fi refacerea coaliției, așa cum era ea.
„Din punctul meu de vedere, din punctul nostru de vedere nu sunt soluții miraculoase. Deci, ceea ce am spus și public în aceste zile am spus și domnului președinte. Sigur, este o primă discuție informală cu toți liderii din fosta coaliție. Vorbim acum la timpul trecut, dar sigur că în două-trei săptămâni, maxim, trebuie să avem un Guvern. Se poate forma un Guvern. Nu există, că nu se poate până la urmă”, a spus Kelemen Hunor, conform stirileprotv.ro.
Însă cu un PNL în opoziție și un Ilie Bolojan contestat vehement de PSD, este puțin probabil că se va ajunge la un consens în această direcție. Kelemen Hunor nu exclude nici formarea unui cabinet minoritar la Palatul Victoria, însă în acest caz este nevoie de o susținere clară, de un angajament de stabilitate măcar pentru anul curent.
„Din punctul meu de vedere, un guvern minoritar nu este de dorit, dar se poate accepta. Va avea o viață scurtă aici putem să fim de acord că nu va avea o viață lungă, dar acum trebuie gestionată situația din țară. Nu știu dacă va rezista până în 2028, dar aici sigur, dacă nu reușim să găsim o soluție pe termen lung, trebuie să mergi în etape, dar trebuie să rezolvi problemele pentru care te-ai angajat, că e vorba de fiecare om, de fiecare cetățean, e vorba de bani, e vorba de credibilitate”, a spus el.
„Trebuie găsit acel om, un om care știe să gestioneze crize, crize politice, lipsa de încredere, trebuie gestionată criza guvernamentală”
Totodată, Kelemen Hunor spune că în fruntea guvernului trebuie să vină un om capabil să gestioneze crize. Acesta și-a exprimat speranța că în România se va găsi o astfel de persoană.
„Prima opțiune pentru noi este refacerea coaliției. Sigur, trebuie un om care poate fi acceptat de toată lumea, și de PNL și de PSD și de noi și de cei de la USR. Și probabil că acel om nu poate veni nici din PSD, nici din PNL, fiindcă atunci se pune problema pentru celălalt partid cum acceptă după această aventură. Un om pe care poate să-l accepte și Grindeanu și PSD-ul și ceilalți. Bineînțeles că până la urmă în coaliție suntem patru-cinci actori, dar trebuie găsit acel om, un om care știe să gestioneze crize, crize politice, lipsa de încredere, trebuie gestionată criza guvernamentală. Eu nu cred că România nu are un om care are această capacitate. Spun, e o aventură, fiindcă a fost o aventură politică. Ai dărâmat un guvern fără să pui ceva la loc, fără să ai o soluție, ce să pui în locul acelui guvern”.
Liderii politici trebuie să se grăbească. România este într-o cursă contra cronometru pentru banii din PNRR
„Dacă nu ne mișcăm, avem 16 sau 17 zile până când se închide PNRR-ul. Pierdem o grămadă de bani, bani care vor lipsi din trezoreria României și din proiectele de dezvoltare. Pentru acest lucru trebuie să răspundă cineva, fiindcă vorbim de miliarde. Deficitul bugetar care trebuie ținut sub control și dacă nu reușim să găsim o soluție, atunci vom fi aruncați în junk și asta este pericolul cel mai mare cu creditorii. Percepția oricum e foarte proastă. Ce s-a întâmplat în aceste zile arată o Românie instabilă și o Românie în derivă și acest lucru trebuie reparat cât de repede se poate, altfel lucrurile se vor încurca”, a mai spus Kelemen Hunor.
Cine gestioneaza bine spagile, gestioneaza bine si crizele.
Cu o floare intre buruieni rezultatul va fi acelasi.Alegeri anticipate !!
sa-l desemnati pe Teodorovici sau Valcov? nu pt ca ar relansa economic Romania si asta e de neacceptat
Căutați-i în primul rând pe cei care au provocat criza și băgați-i la răcoare. Domnul Kelemen Hunor poate descoperi unul din ei și doar dacă se uită în oglindă.
Un om vertical, bine zis. Dar ai nostrii de ce nu sunt la fel? Pentru ca peste ai nostrii „vegheaza” serviciile pe cand asupra ungurilor, treaba e mai delicata. Ei oricand se pot plange despre aceste presiuni de „inteligence”. E simplu!
Băsescu!
….care stie sa gestioneze o tara corect, care cunoaste economie si economia de piata si care stie ca in centrul atentiei este cetateanul nevinovat! Este inadmisibil sa va suportam in mod repetat incompetenta, lentoarea, lipsa de investitii si lacomia, caracatita din ac tara. Ac sunt doar cateva calitati pe care ar trebui sa le indeplineasca urmatorul de pe scaun. Nu mai cautati slugi neinstruite, dupa cum avem acum in fruntea tuturor ministerelor!!! Dati-i afara pe EDITAT EDITAT