Ciucu pune tunurile pe angajații STB: Luaţi deciziile pentru care sunteţi plătiţi. Dacă nu, plecaţi. Toţi

El a precizat că, dacă STB nu are resursele interne să se eficientizeze, atunci va căuta resursele externe, care înseamnă insolvenţă.

De L.V.
Ciucu pune tunurile pe angajații STB: Luaţi deciziile pentru care sunteţi plătiţi. Dacă nu, plecaţi. Toţi

FOTO: Ciprian Ciucu / Facebook

El a precizat că, dacă STB nu are resursele interne să se eficientizeze, atunci va căuta resursele externe, care înseamnă insolvenţă.

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a afirmat, joi, că Societatea de Transport Bucureşti (STB) este extrem de ineficientă, are un număr foarte mare de angajaţi şi a solicitat să se scadă din cheltuieli şi din costuri.

”Am cerut reorganizări, au votat ceva în Consiliul de Administraţie, să înceapă reorganizări şi disponibilizări pe zona TESA, fără să ne atingem de şoferi, vatmani şi muncitori, pentru că de ei este nevoie, dar aparatul TESA este supradimensionat.

Trebuiau să facă nişte proceduri care să ajungă în Consiliul General şi nu au mai ajuns.

Dacă nu le vor face, nu înseamnă că vor primi, cel puţin cât sunt eu primar, 1,7 miliarde de lei, la care se adaugă datorii pe care le au de peste 1,4 miliarde de lei.

Nu e treaba mea ca primar să vorbesc despre eficientizare, ci a lor.

Treaba mea ca primar este să mă ocup de orice. Nu mă derobez de niciun fel de responsabilitate, dar de ce mai ai Cnsiliu de Administraţie şi management, numai ca să iei indemnizaţii?”, a afirmat primarul Capitalei.

Când  lucrurile nu merg la STB

”Domnilor, sunteţi membri în CA, discutaţi cu sindicatele, cu membrii AGA, şi luaţi deciziile pentru care sunteţi acolo şi sunteţi plătiţi.

Dacă nu, plecaţi. Toţi. Ca să ne fie foarte, foarte clar. Acesta este mesajul meu.

Că este uşor primarul să îşi ia înjurăturile când lucrurile nu merg, iar alţii să îşi ia banii. Dar de fapt decizia să fie la ei.

Aştept ca AGA de la STB, sunt doi membri, domnul Artimon şi domnul Mitu, să preia din dialogul social pe care conducerea, managementul STB l-a avut cu sindicatele şi să vină cu o propunere în Consiliul General.

Aştept asta într-o lună şi jumătate. Acum le transmit şi public”, a mai transmis Ciucu.

Perspectiva insolvenţei

”Care a fost ideea? Să fiu de bună credinţă şi să dau şansa actualei conduceri să eficienteze compania, fără să intru peste ei.

Şi mă aşteptam ca mesajul meu să fie auzit.

Problema este că nu a fost auzit şi că nu au făcut nimic semnificativ în această direcţie.

Aici este problema. Dacă STB astăzi nu are sau acest Consiliul de Administraţie acest management cu sindicatele care sunt parte din procesul de decizie, nu are resursele interne să se eficientizeze, atunci o să căutăm resurse externe, care înseamnă insolvenţă.

Nu am vrut să mergem în această direcţie, mi s-a părut normal să le dau şansa să facă ceva.

Dar uite că nu primit în Consiliul General nici pănă astăzi acel proiect de hotărâre care să ducă către eficientizarea companiei”, a afirmat Ciucu.

Încă de la preluarea mandatului, primarul general a vorbit despre situaţia de la STB, a analizat organigrama şi a cerut măsuri de eficientizare, având în vedere costurile mari de funcţionare a societăţii, dar şi datoriile pe care le are.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. Daca ar vedea Primarul ceea ce vedem noi – vecinii STB din blocurile apropiate sediului din sect.2, i-ar pune in somaj in 24 ore pe 60% din STB isti : masa cu banci unde se aduna la mai multe tigari si cafele, salariatii STB; un dute-vino la cumparaturi; harjoneala interna si externa; palavre interminabile. Inadmisibil

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.