După adoptarea iniţiativei legislative privind înfiinţarea portalului ”e-Sănătatea Mea”, preşedinte le CNAS, Horaţiu Moldovan, a transmis că acesta reprezintă una dintre componentele esenţiale ale noului PIAS şi că este proiectat în primul rând pentru pacienţi.
”Odată cu finalizarea noii platforme informatice, pe care ne propunem să o punem în funcţiune la finalul acestei veri, fiecare asigurat va avea acces, într-un mod simplu şi securizat, la propriile informaţii medicale, la istoricul serviciilor medicale de care a beneficiat, la documentele medicale şi prescripţiile medicale electronice, la informaţii privind tratamentele şi dispozitivele medicale utilizate, dar şi la un portal naţional de programări, care va simplifica accesul la serviciile medicale şi va aduce mai multă transparenţă şi eficienţă în relaţia dintre pacient şi sistemul de sănătate”, a transmis Moldovan.
Digitalizarea trebuie să fie în beneficiul oamenilor
Preşedinte le CNAS le-a mulțumit senatorilor care au susţinut această iniţiativă legislativă, arătând că fiecare pacient merită servicii medicale moderne, accesibile şi centrate pe nevoile sale.
Speră să treacă şi de Camera Deputaţilor
”Îmi exprim speranţa că acest proiect va beneficia de aceeaşi susţinere şi în Camera Deputaţilor, astfel încât portalul «e-Sănătatea Mea» să devină cât mai curând realitate şi să ofere pacienţilor instrumentele moderne pe care le aşteaptă şi le merită”, a arătat Moldovan.
CITEȘTE ȘI CNAS digitalizează relația cu pacienții
”Între timp, echipa CNAS împreună cu partenerii instituţionali (cărora le adresez, de asemenea, cele mai calde mulţumiri pentru efortul şi determinarea cu care se dedică acestui proiect) lucrează 24/7 la finalizarea acestui nou sistem informatic (…) Sunt convins că prin dialog, colaborare şi continuitate putem construi un sistem de sănătate mai eficient, mai transparent şi mai apropiat de oameni, a mai transmis preşedintele CNAS.
Propunerea legislativă pentru completarea Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii
a fost adoptată, miercuri, de către Senat, cu 91 de voturi ”pentru”.
Proiectul prevede
- începând cu semestrul II al anului 2026, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate dezvoltă, administrează şi pune la dispoziţia asiguraţilor portalul ,«e-SănătateaMea”, funcţionalitate a Platfomiei informatice din Asigurările de Sănătate
- „e-SănătateaMea” funcţionează ca un portal electronic pentru programarea pacientilor, furnizorii având obligaţia să îl utilizeze începând cu trimestrul IV al anului 2026