„PSD şi AUR – două feţe ale aceluiaşi sistem politic. Se declară adversari, dar acţionează ca aliaţi ori de câte ori interesele o cer. Asta nu mai este o coincidenţă – este un tipar. La prezidenţialele din 2024, în primul tur, jocurile din culise au însemnat voturi din zona PSD pentru George Simion. În 2025, PSD a refuzat să-l susţină în turul doi pe Nicuşor Dan – nu dintr-o pretinsă neutralitate, ci din calcul politic, ştiind că o parte din electoratul său este mai aproape de AUR. „Lăsăm votul liber” a însemnat, de fapt, ajutor indirect pentru George Simion. Iar când vine vorba de putere reală? Moţiuni comune, voturi comune, obiective comune. Nici nu e de mirare, când tot mai mulţi foşti pesedişti se înscriu în AUR” susține Dan Motreanu, într-o postare pe Facebook.
Dan Motreanu mai spune că AUR nu este o alternativă reală pentru PSD, ci doar o „anexă utilă”.
„PSD joacă rolul responsabilului”. AUR joacă rolul rebelului. Dar rezultatul e acelaşi: menţinerea controlului şi manipularea electoratului. Aceasta este adevărata duplicitate: în public – conflict, în culise – colaborare. Este momentul ca, dacă tot acţionează împreună, să îşi asume acest lucru”, mai spune Dan Motreanu.
S-a mobilizat sistemul ca la alegeri. ”Stati cuminti pe locurile dv. Asezati-va linistiti!”….era o vorba celebra. Le e bine doar lor, vrem! trebuie! e obligatoriu! sa ne fie bine intai noua, asi apoi lor, si tarii, tarii pe care o lasam urmasilor.
… Cat de repede s-au acrit strugurii pesedisti pentru dintii „democrati si proeuropeni”!…
Domne era Fotea lab1 și zicea că dacă PDL-eaua Buldogului , Turcanei , Șpredoiului , Bocului , Fălcii , Halvalei, Stolojanului se mai împacă cu balșoivicii lui Iliescu , după ce n-o mai fi Segnioru Margaret TIRcer ( ar fi cam a 15 împăcare și îmbârligare de cănd i-a decuplat Băsăul cu Romancioc în 92 ) , domne „se răsucesc brătienii în mormânt „ În primul rănd , brătienii sunt acilea la „Florica , nu la „hambasade „ să-i audă el cînd linge clanțele . În al doilea rănd , iată că au scos PD-FSN , un dreptaci de la naftalină ,bugetofag -fitofag în privat de la pazopt 90, cu pectoralii în față . Bă nene , ce Turcane ai păzit 35 de ani , că nouă de-am mai fost de atunci prin PNL , ne-a venit rău de „fesenită !
Motreanu nu face decat sa sublinieze ‘democratia controlata’ din Romania ,de cand in 1989 serviciile au inlocuit ideologia partidului unic cu ideologia serviciului unic
El sa se uite la fata lui si a confratilor lui.
ReACȚIA o avem. Dar CareCă OurRPoare fu ACȚIA?
CineCă l-aACȚIONAT, ca să aibă ReACȚIE?
bună!
PNL este decredibilizat,a ajuns mai corupt decât PSD!
Voi ati inceput cu debandada pensiilor speciale ,ati nenorocot tara!
V-ați compromis rau de tot in era Iohannis
ati fost ramele lui,carpe!
Motreanu, stii ce inseamna o insanatosire a acestei tari putred de bolnava ?
1. abrogarea in parlament a tuturor articolelor de legi( de ex art 211 din Legea 3303/2022) si acte normative care au permis si permit jaful bugetului cu aceste pensii nesimțite!
Sa fie rase si aduse la zi si cele in plata !
Nu e constitutional ? Dar JAFUL ESTE CONSTITUȚIONAL?
2. Schimbarea mai intsi a legii de organizare si functionare a CCR, o clo a ca,o bata in mana puterii pt abuzuri,ca ex anularea alegerilir,interzicerea dreptului de a candida,etc
3,salriile aberant de mari din agentii ,DIICOT,SERVICII,ETC
4. NICAIERI IN Europa si in lume magistratii nu POT fi pensionati la 48-50 de ani, o muzerie! Nu ati facut nimic,in 2035 ? sau cat?
Dar cand au obtinut privilegiile prin legi hoate au intrat in vigoare imediat!
SANTAJABILI ! Servicii si JUSTIȚIA,partea corupta, obedienta puterii conduc ROMANIA.
SUNTETI O RUȘINE!
BAGATI-L LA PUSCARIE PE GEORGESCU IN LOCUL VOSTRU !
Mulți am contat pe maturitatea și buna intenția acestui personaj deja rătăcit în istorie . Un ilustru necunoscut nu avea cum să se remarce pozitiv . Duplicitatea e cauza dispariției din ,, piața ,, politică … . Și nu numai de acolo …
Bă, albdrreaku te făcuși!