Dan Motreanu, reacție înainte de votul moțiunii de cenzură: PSD și AUR, două fețe ale aceluiași sistem

Secretarul general al PNL, Dan Motrenu, a făcut o scurtă caracterizare a celor două forțe politice, PSD și AUR, care au depus o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Dan Motreanu, reacție înainte de votul moțiunii de cenzură: PSD și AUR, două fețe ale aceluiași sistem

Secretarul general al PNL, Dan Motrenu, a făcut o scurtă caracterizare a celor două forțe politice, PSD și AUR, care au depus o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Dan Motreanu consideră că PSD și AUR sunt fețe ale aceluiași sistem politic, precizând că ”PSD joacă rolul „responsabilului”, în timp ce AUR joacă rolul „rebelului”.

„PSD şi AUR – două feţe ale aceluiaşi sistem politic. Se declară adversari, dar acţionează ca aliaţi ori de câte ori interesele o cer. Asta nu mai este o coincidenţă – este un tipar. La prezidenţialele din 2024, în primul tur, jocurile din culise au însemnat voturi din zona PSD pentru George Simion. În 2025, PSD a refuzat să-l susţină în turul doi pe Nicuşor Dan – nu dintr-o pretinsă neutralitate, ci din calcul politic, ştiind că o parte din electoratul său este mai aproape de AUR. „Lăsăm votul liber” a însemnat, de fapt, ajutor indirect pentru George Simion. Iar când vine vorba de putere reală? Moţiuni comune, voturi comune, obiective comune. Nici nu e de mirare, când tot mai mulţi foşti pesedişti se înscriu în AUR” susține Dan Motreanu, într-o postare pe Facebook.

Dan Motreanu mai spune că AUR nu este o alternativă reală pentru PSD, ci doar o „anexă utilă”.

„PSD joacă rolul responsabilului”. AUR joacă rolul rebelului. Dar rezultatul e acelaşi: menţinerea controlului şi manipularea electoratului. Aceasta este adevărata duplicitate: în public – conflict, în culise – colaborare. Este momentul ca, dacă tot acţionează împreună, să îşi asume acest lucru”, mai spune Dan Motreanu.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. S-a mobilizat sistemul ca la alegeri. ”Stati cuminti pe locurile dv. Asezati-va linistiti!”….era o vorba celebra. Le e bine doar lor, vrem! trebuie! e obligatoriu! sa ne fie bine intai noua, asi apoi lor, si tarii, tarii pe care o lasam urmasilor.

  2. Domne era Fotea lab1 și zicea că dacă PDL-eaua Buldogului , Turcanei , Șpredoiului , Bocului , Fălcii , Halvalei, Stolojanului se mai împacă cu balșoivicii lui Iliescu , după ce n-o mai fi Segnioru Margaret TIRcer ( ar fi cam a 15 împăcare și îmbârligare de cănd i-a decuplat Băsăul cu Romancioc în 92 ) , domne „se răsucesc brătienii în mormânt „ În primul rănd , brătienii sunt acilea la „Florica , nu la „hambasade „ să-i audă el cînd linge clanțele . În al doilea rănd , iată că au scos PD-FSN , un dreptaci de la naftalină ,bugetofag -fitofag în privat de la pazopt 90, cu pectoralii în față . Bă nene , ce Turcane ai păzit 35 de ani , că nouă de-am mai fost de atunci prin PNL , ne-a venit rău de „fesenită !

  3. Motreanu nu face decat sa sublinieze ‘democratia controlata’ din Romania ,de cand in 1989 serviciile au inlocuit ideologia partidului unic cu ideologia serviciului unic

  4. ReACȚIA o avem. Dar CareCă OurRPoare fu ACȚIA?
    CineCă l-aACȚIONAT, ca să aibă ReACȚIE?

  5. bună!
    PNL este decredibilizat,a ajuns mai corupt decât PSD!
    Voi ati inceput cu debandada pensiilor speciale ,ati nenorocot tara!
    V-ați compromis rau de tot in era Iohannis
    ati fost ramele lui,carpe!
    Motreanu, stii ce inseamna o insanatosire a acestei tari putred de bolnava ?
    1. abrogarea in parlament a tuturor articolelor de legi( de ex art 211 din Legea 3303/2022) si acte normative care au permis si permit jaful bugetului cu aceste pensii nesimțite!
    Sa fie rase si aduse la zi si cele in plata !
    Nu e constitutional ? Dar JAFUL ESTE CONSTITUȚIONAL?
    2. Schimbarea mai intsi a legii de organizare si functionare a CCR, o clo a ca,o bata in mana puterii pt abuzuri,ca ex anularea alegerilir,interzicerea dreptului de a candida,etc
    3,salriile aberant de mari din agentii ,DIICOT,SERVICII,ETC
    4. NICAIERI IN Europa si in lume magistratii nu POT fi pensionati la 48-50 de ani, o muzerie! Nu ati facut nimic,in 2035 ? sau cat?
    Dar cand au obtinut privilegiile prin legi hoate au intrat in vigoare imediat!
    SANTAJABILI ! Servicii si JUSTIȚIA,partea corupta, obedienta puterii conduc ROMANIA.
    SUNTETI O RUȘINE!
    BAGATI-L LA PUSCARIE PE GEORGESCU IN LOCUL VOSTRU !

  6. Mulți am contat pe maturitatea și buna intenția acestui personaj deja rătăcit în istorie . Un ilustru necunoscut nu avea cum să se remarce pozitiv . Duplicitatea e cauza dispariției din ,, piața ,, politică … . Și nu numai de acolo …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.