UPDATE De ce am ajuns în recesiune tehnică. Cum se împarte vina între Ciolacu, Bolojan, Orban, Ciucă, Cîțu și Dăncilă – ANALIZĂ

Când Viorica Dăncilă se scălda în creștere economică record în UE, ducea deficitul la 4,4%. România a intrat în pandemie cu un deficit nejustificat de mare. Apoi a venit războiul. Au fost trei ani în care guvernele Orban, Cîțu și Ciucă au încercat să revină pe linia de plutire. În 2024, Ciolacu a pus capac însă. A atins cel mai mare deficit din UE, cu 9,3%, dublu, chiar triplu față de celelalte state. Bolojan a devenit fără să vrea pompierul de serviciu. Și, ca să stingă focul, nu a avut de ales, a provocat recesiune tehnică.

De Alina Manolache - Redactor-șef
UPDATE De ce am ajuns în recesiune tehnică. Cum se împarte vina între Ciolacu, Bolojan, Orban, Ciucă, Cîțu și Dăncilă – ANALIZĂ

Când Viorica Dăncilă se scălda în creștere economică record în UE, ducea deficitul la 4,4%. România a intrat în pandemie cu un deficit nejustificat de mare. Apoi a venit războiul. Au fost trei ani în care guvernele Orban, Cîțu și Ciucă au încercat să revină pe linia de plutire. În 2024, Ciolacu a pus capac însă. A atins cel mai mare deficit din UE, cu 9,3%, dublu, chiar triplu față de celelalte state. Bolojan a devenit fără să vrea pompierul de serviciu. Și, ca să stingă focul, nu a avut de ales, a provocat recesiune tehnică.

UPDATE În urma articolului publicat de Cotidianul, Viorica Dăncilă a venit cu câteva precizări.

„Eu am plecat din fruntea guvernului în luna octombrie și am lăsat deficitul la 2,8%. Premier a venit Ludovic Orban, care a încheiat anul cu un deficit de 4,4%. El a plătit datoria fraților Micula, deși nu era decizie definitivă în instanță. În februarie 2020, statul român a câștigat, dar banii nu au mai fost recuperați, pentru că au intrat în insolvență. Apoi a plătit si Patriot-ul și așa am ajuns la 4,4%.”

******

Analiza inițială

Adevărul despre evoluția economiei românești este mai profund decât ultimele cifre care arată recesiune tehnică. Ce înseamnă această sintagmă pe buzele tuturor în ultimele două zile? 

Recesiune tehnică este atunci când în două trimestre consecutive este înregistrată scădere a Produsului Intern Brut. Nu este un capăt de lume. Totuși semnalele că economia scârțâie trebuie luate în seamă. Dar de ce am ajuns aici? 

Prima explicație la îndemână, de care profită politic masiv PSD, este că Ilie Bolojan a tăiat în carne vie, a slăbit puterea de cumpărare a populației și a descurajat consumul. Pe fondul inflației, creșterile de taxe au anulat orice majorări salariale. Astfel că populația și-a restrâns consumul. 

„Era de așteptat să ajungem aici, dar ne-am asumat”, a explicat ministrul Finanțelor la Antena 3. Și a avertizat că, dacă Guvernul Bolojan nu lua măsurile de austeritate, acum nu mai vorbeam de recesiune tehnică peste care putem trece relativ ușor, ci direct de criză economică. 

De ce au fost necesare? Pentru că România, cu deficitul de 9,3 din 2024, risca să fie retrogradată la categoria junk. Iar acest lucru aducea două mari probleme. 

  1. Investitorii s-ar fi retras imediat
  2. Am fi plătit dobânzi și mai mari decât oricum am făcut-o

Cât costă datoria publică. România dă pe dobânzi toți banii de la UE

Recesiunea tehnică este un preț plătit asumat. Investitorii nu au plecat, iar România își menține ratingul pe linia de plutire și nu a ajuns la junk. Pe românește, la coșul de gunoi. Iar dobânzile încep să scadă vizibil. Pe de altă parte, la fel de adevărat este că o parte a populației suferă. Din cauza taxelor majorate și a inflației aflate tot la cote ridicate. 

Cine e vinovat pentru că am intrat în recesiune tehnică

Toți politicienii au tendința să folosească politicianist și populist situația economică a țării. Cei de la putere o prezintă mai roz decât e. Cei din opoziție o arată mai neagră decât e. 

Iar la opoziție am trecut și PSD, căci nu cred că se îndoiește cineva că partidul lui Grindeanu e mai aprig în critici la Bolojan chiar și decât AUR. Deși PSD e la putere, nu își asumă nimic din situația economică în care e România acum. Și nu e vorba doar de regimul Grindeanu. Să ne întoarcem în timp la guvernele Dăncilă și Ciolacu. Pentru că 2019 și 2024 au fost doi ani cheie pentru felul cum arată acum bugetul și economia țării. 

Scurtă acoladă în timp. De la creștere economică record, la deficit record și acum la recesiune tehnică

PSD a avut mereu noroc. Guvernele CDR s-au zbătut să scoată România din criza economică lăsată de executivele lui Ion Iliescu. A venit Adrian Năstase și s-a înfruptat din rezultat. A urmat apoi Tăriceanu, sprijinit puternic de PSD din Parlament, care a guvernat și el pe un fond de creștere economică și a dat în stânga și-n dreapta pomeni. A lăsat țara fără bani exact în pragul crizei mondiale. Ulterior, PDL-ul condus de Emil Boc și, din umbră, de Traian Băsescu, a fost nevoit să taie în carne vie și a plătit cu dispariția de pe scena politică. Nici azi oamenii nu pot înțelege că România nu putea ieși din criză fără măsura tăierii salariilor bugetarilor cu 25%. 

A urmat Victor Ponta care a profitat de revenirea economică. Apoi au fost guvernele Dragnea care și ele au condus pe un fond economic propice. Și ajungem din nou la Dăncilă. 

 

EXCLUSIV Bani pierduți. România a luat jumătate din banii gratis prin PNRR și un sfert din fondurile europene de coeziune

Cum au dus Dăncilă, pandemia, războiul și Ciolacu deficitul în cap

Prim-ministra PSD pusă de Liviu Dragnea în fruntea executivului a guvernat într-o perioadă de boom economic. 

În 2019, Viorica Dăncilă avea toți parametri economici de partea ei. A avut una dintre cele mai mari creșteri economice din UE, 4,1%. Plus un șomaj la cote minime, de 3%. Și totuși a reușit să termine anul cu un deficit enorm pentru conjunctura economică – 4,6%. În 2018 fusese de asemenea mare – 4,4%. 

Era ultimul an în care România mai putea ține deficitul sub control. Imediat după Dăncilă, în mandatul lui Ludovic Orban, a venit pandemia. Deficitul a sărit în aer. El nu poate fi imputat exclusiv modului de guvernare, dat fiind că toată Europa a depășit limitele. 

Dar e de notat că România a fost pe locul șase, cu o inflație de 9,2%. Cele mai mari deficite bugetare au fost înregistrate în Spania (11%), Malta (10,1%) și Grecia (9,7%). Deficite mai mari decât România au avut și Italia (9,5%) și Belgia (9,4%), nota Profit.

În 2021, sub premierul Cîțu, deficitul a ajuns la 7,2%. Locul 2, după Italia care a avut 8,9%. 

În guvernarea Ciucă, 2022 -2023, deficitul a fost 6,5, respectiv 6,7%. În afară de Ungaria și Italia, toate celelalte state reușiseră să revină pe linia de plutire, chiar și în contextul războiului din Ucraina.

Dar „performanța” adevărată a atins-o Guvernul Ciolacu în 2024. 9,3% deficit, dublu aproape față de cele mai mari deficite înregistrate în celelalte state din UE. Italia se echilibrase deja și ajunsese la un deficit de 3,4%. Și Ungaria a reușit un deficit de doar 5%. Iar Bulgaria, de doar 3%.   

Ce scuză mai avea Marcel Ciolacu în 2024, când toată Europa își revenea după pandemie și război, să înregistreze un deficit record? Dublu sau chiar triplu față de restul Europei?

Scuza permanentă a fost că a băgat bani în investiții, în majorări de pensii și salarii. O politică onorabilă dacă România ar fi avut acești bani. Doar că ei erau pe datorie, la dobânzi record în Europa. Ca și cum o familie abia are bani de pâine, dar face credit și își ia vilă și limuzină.

2025, anul de sacrificiu după dezmățul guvernării Ciolacu

Așa am ajuns ca în 2025, după petrecerea dată de Ciolacu cu banii țării, Guvernul Bolojan să încerce să stingă incendiul, cum bine a caracterizat situația Moise Guran. 

Am ajuns în recesiune tehnică pentru că nu aveam de ales. Dar controlat, a subliniat la Antena 3 ministrul Alexandru Nazare. Un sacrificiu necesar pentru ca deficitul să scadă în 2025 la 7,65%, sub estimări. Economia României să nu fie retrogradată la junk, dobânzile să scadă și să existe în ceilalți ani spațiu pentru creștere economică. 

De notat că, în 2027, când România își va fi revenit, va urma Guvernul Grindeanu. Acesta va avea de unde să dea. Interesant este dacă va urma calea predecesorilor care au dat peste măsură sau Grindeanu se va abține de la pomeni de moment ca să nu ajungem iar în pragul de junk.

Distribuie articolul pe:

90 comentarii

  1. Ce se intampla acum sunt roadele politicilor economice aiuristice din ultimii 75 de ani. Am construit o gramada de uzine uriase care produceau obiecte proaste,depasite,nevandabile. Am ajuns la 700 kg de otel pe cap de locuitor,de parca puneam otel pe masa…

    1. probabil la tine acasa se punea pe masa… in alte parti are alte intrebuintari. cred ca de aia nu se mai produce, l-ai mincat pe tot… calicule…

  2. Ce mi se pare mie total ticalos e ca toata problema asta se arunca in carca pensionarilor si in parte a angajatilor.
    Dar nimeni nu vorbeste de dezmatul, de cati bani s-au cumparat arme, cati bani (ajutoarele de tot felul monetizate) s-a dat Ucrainei si Moldovei, cati bani se dau ptr sustinerea falimentarelor politici „verzi”, ptr sustinerea migratiei.
    Nu stiu de ce liderii acestei tari ii urasc in asa hal pe romani si de ce ii iubesc atat de mult pe decidentii de la Bruxelles de le fac pe plac fara conditii.

  3. Singurul președinte al României care poate să ajungă la Casa Albă in viitor este Calin Georgescu!. Nicușor nu apuca nici să ajungă la USA!.

  4. PNL = seku, PSD = Partidul (PCR). USR = copilul retard al SEKU, GOLD = momeala ptr fraieri – aia mai multi – si baubau pt UE, UDMR = momela pt ceilalti fraieri – aia mai putini si celalalt baubau pt UE – ungaria mare orban periculosul etc.

  5. Ciuma galbena si soroshistii lui 3 coceni sa plece.Alegeri anticipate.Au dus tara la anii lor din 38.Refacerea industriei,agriculturii,invatamant sanatos,administratie care sa tina cu cetattenii,sanatate si justitie adevarate,in slujba cetateanului,fara amestec de partide in institutiile tarii.Puse bazele unui stat de drept,democratic,cu cetateni competenti, fara corupti si lichele.Refacere la tot ce am pierdut si praduit astia in cei 30 de ani, sa asiguram locuri de munca pentru toti cetatenii, sa-l ducem la un trai frumos si sanatos.Pedepse exemplare pentru gastile care si-au batut joc de tara si popor.Judecati si confiscate averile facute prin hotii si furtisag.

  6. Sunt ALEGERILE ANTICIPATE cat mai curand si DEMISIA „paduchilor-politici” de la guvernare !. Calin Georgescu si George Simion pot SALVA si CONDUCE Romania,!

    1. o sa bei apa vie si o sa mananci energie cosmica, te cred.
      O intrebare, daca va ajunge presedinte, tot cefele late il vor pazi?
      Bine si dragnea si bombonel, etc, ereau paziti la fel. Cred ca voiau sa ii omoare una numita educatie sau ailalta, cinstea.

    2. Calin Kremlin si SSimion nu pot genera alegeri anticipate, ca n-au cheia de la dulapul cu anticipate. De ce crezi ca-Calin a apelat la mercenarii inarmati ai lui Potra ?

  7. S-au furat sute de miliarde de euro,nimeni nu raspunde!s-au vandut bogatiile tarii pe nimic,nimeni nu raspunde!tară bogată (cu oameni saraci),imprumutată cu sute se miliarde de euro,banii nu se vad nicaieri,nimeni nu raspunde!justitie mută,oarbă si surdă,putred de bogată,nimeni nu raspunde!

  8. fotografia cu premierii Romaniei, cati dintre ei au realizat ceva concret?
    Le-a vizitat cineva gospodariile, i-a vazut cineva batand un cui la gard macar?
    Pai, daca nu sunt buni pentru curtea lor, cum sa fie buni pentru curtea Romaniei?
    In tara noastra mai toti sefii sunt numiti, refuzand examenele de competenta, asta este cauza tuturor nenorocirilor.
    Afonii, ne-au coborat la nivelul lor.

  9. Era unul care pe forum scria ,citez:”Si marmota invelea ciocolata”.Duamna hautoare cam ca toti ceilalti din „ceata lui Pitigoi” striga -PSD este de vina. Acel PSD care venind la „gowernare” a salvat PNL.Nu ca Ciocolacu ala cu”bacul” ar fi mimoza, dar nu vedeti birna din ochiul vostru.Peneleii in frunte cu JohanniSS au fost fete mari. Exact ca si alea de la „Crucea de Piatra!De cind s-a schimbat patronul la Cotidianul vad ca se incearca la greu rebranduirea PNL!

  10. Din – 2020 ..au furat 240 mld €.
    Imprumutul turnatorului … unde s-a dus???
    Udrea peste 400 mld € prin BNR.

  11. Alo redactia! Lasati si dati blestemele ca-s din inima! Mai ales fata de criminalul iohannis ucigas de copii de la Iliut la colectiv. Tot membru de vaza pnl si el.

  12. Cel care trebuie DEMIS URGENT, este „paduchele-politic” de la Cotroceni !. Cu un Președinte Calin Georgescu și un Premier George Simion, Romania NU ajungea în GUNOIUL (RECESIUNE) economic mondial în care este adus de „progresisti-globalisti-soros” PSD,PNL,USR și UDMR!!.

    1. Ai dreptate Gogule, Kelin se ducea direct la Consiliul Intergalactic.
      Se pare că nici Dumnezeu nu mai poate controla prostia.
      În România prostia a ajuns la promoție, toți se bulucesc.

  13. Dar bǎncile și corporațiile au cele mai mari profituri, Ucraina și Moldova își primesc tainul, bani pentru înarmare sunt gârlǎ. Deci Bolojan e performant.

  14. Povești , distinsa Dancilă a fost singura care a dat cu pumnul în masă la Merkel și la satrapii din UE ,care vroiau să luăm bani cu dobânzi amețitoare,cea urmat apoi vedem,un dezastru de proporții,care a băgat țara într-o fundătură

  15. Daca la o mica sperietura de presa, sustinuta de A3 si de Digi24, s-a ajuns la o scadere de PIB demna de o recesiune, nu vreau sa ma gandesc ce dezastru de PIB s-a produce daca ar veni Calin, nu te iubim, si ar scadea preturile pe mercu.rial cu 50%, TVA, accizele si ar face benzina/motorina 1 leu. Duoamne fereste si pazeste !

    1. Atunci lasă că este mai bine așa ,ca noi care avem atâtea resurse să plătim combustibil mai mare decât în Austria ,o țară cheală la resurse și pe care o străbați în câteva ore , dar cu o gândire ca ață ,nici nu este de mirare

    2. Noi degeaba avem orice, punem fini, niste amante sau amanti la conducere si nu mai avem ceva, decat datorii. Acum vreti sa puneti un S croc patentat si un derbedeu fost sef al galeriei echipei se.coritatii. Misto, pentru ca meritati, „Calin pentru noi este cea.usila doi anapoi” !

  16. În toată lumea există această tendință. Ce ar putea face ca în România să fie altfel?! Talentul antreprenorial excepțional al românului, tradiția exceptională în industrie și manegment, cultul românului pentru munca cinstita.Acesta e secretul, pe care sălbaticii … nu vor,meam să-l înțeleagă.

  17. E problema in europa si america…IT e pe tobogan de la AI si industria auto e sabotata de troacele chinezesti ieftine si proaste…Daca se baga taxe vamale mari, chinezii raman cu ele.Numai industria calului lui Căcalin Georgescu ne mai poate unge la suflet.

    1. Volkswagen vrea sǎ vândǎ VW și Audi la chinezi fiindcǎ europenii nu mai au bani, la jumǎtate de preț, dar vânzǎrile sunt f slabe pentru cǎ mașinile chinezești sunt mai bune iar mitul „mașinii germane” s-a terminat; Ursula a distrus industria europeanǎ. Lasǎ trotinetismele și documenteazǎ-te!

  18. Iată 5 direcții salvatoare de acțiune: mai multe investiții străine, mai multe fonduri europene absorbite și nu pierdute, deficit mai mic, datorie publică mai redusă prin raportare la valoarea adăugată anual și, foarte important, la naiba cu „rotativa” de la anu’!

  19. Toți cei ca Simion, care merg pe la diferite porți cu gândul că vor câștiga ceva denigrand țara, ca el vor dobândi dragostea noastră, a tuturor. Fierbinte!

    1. Țin să-ți amintesc ,că exact așa făcea și ong usr umbla pe la porțile UE și criticau țara ,ba chiar o sabotau ,pe vremea lui Dragnea și Dancilă ,perioada cu vuvuzele de tip chichirau

  20. După ani în care expansiunea a fost alimentată de consum și deficite tot mai mari, ajustările fiscale asumate de guvernarea condusă de Ilie Bolojan marchează ruptura de perioada în care economia a fost împinsă artificial înainte, mai ales în ultimii ani ai mandatului lui Marcel Ciolacu.

  21. Dau in scris că recesiunea este de bun augur.Recesiunea tehnică anunțată vineri de Institutul Național de Statistică nu este doar o veste proastă, ci primul semn vizibil că economia României iese din modelul nesustenabil al creșterii pe datorie și începe o corecție dureroasă, dar necesară.Bolojan va salva Romania.Dau în scris!

    1. Câți „filozofi” încolonați în spatele incruntatului, chiar este prea mult. După ce pleacă „economistul” de Bihor (ca de obicei) se vor numara găurile din bugete și buzunarele taxatilor și impozitatilor (pe ambat de gaga).

  22. De ce am ajuns în recesiune tehnică.
    DIN CAUZA PNL-ului
    Cum se împarte vina între Ciolacu, Bolojan, Orban, Ciucă, Cîțu și Dăncilă
    NU SE IMPARTE.
    BOLOJAN E DE VINA
    SI-A ASUMAT ? SA RASPUNDA!
    Din ce scrii reiese ca in timpul guvernarilor PSD ne-a mers bine iar PNL a distrus tot ce a cladit PSD-ul.
    Sa nu uitam ca AU TREBUIT SA MOARA OAMENI CA SA VINA GUVERNUL lui …

    1. voi sunteti majoritari in toate structurile, voi ati bulibasit sistemul de salarizare si de pensii, voi tineti cu dintii de 1,3milioane de bugetari si Bolojan este de vina??
      Ia priveste in urma, ce partid are majoritatea dosarelor de coruptie?

  23. Tacerea ne face complici cu hotii. Tainuitori. Guvernul actual a gresit, sa plece. Noul guvern sa scada TVA, accizele, impozitele si pretul energiei. Noul guvernator BNR sa scada dobanzile. Economia va creste cu 5% anual, minim 5 ani la rand.

  24. De ce e dezmăț dacă dai și la românii de rând, la cei care muncesc, sau cei au muncit o viață și nu numai la îmbogății nesătui și la vecinul de la nord care prigonește românii?

  25. Ciolacu a mărit substanțial 3.800.000 de pensii. Le – a corectat, că le greșise Boc cu 10 ani in urma . Banii s – au dus și pe Armament din Vest și pe ajutoare pentru Ucraina. In plus Ciolacu a făcut investiții. Se lucra mult în orașe mici care acum au fost lăsate de izbeliște…Bolojan a tăiat din pensii, a tăiat banii pentru handicapați. Bolojan ne – a dublat taxele. Bolojan a dublat costul la hipermarchet.

    1. Din nefericire trebuie să trecem și prin aceasta recesiune,după ani buni de huzureala pe banul public!Asta a inceput cu Ciolacu,in 2024.

    2. Tot felul de bâte se pronunță asupra banilor cheltuiți în special de PSD,de habarnisti care nu știu cum se face un buget anual,sper să ne ducem dracu în cap și să o luăm de la zero cu tot

  26. Doamna Alina cu tot respectul am și eu ceva să vă întreb. Dvs. sunteți de acord să plătiti datoriile altei persoane din redacția „Cotidianul”.
    Nu este normal fiecare să plătească?
    Chiar credeți că poporul ăsta e prost? PNL E IMACULAT !? UDMR E SUPER CURAT ? ETC
    CU CÂT AȚI FOST PLĂTITĂ?

  27. Chiar nimic nimic despre de bani (furati din buzunarele celor mai putin interesati pentru tradatori liberali si trotinetisti), aruncați pentru slava Ucraina și voturile cumpărate de la amica impiedicatului, recte Maia?

  28. Între timp lumea așteaptă să fie debarcat trădătorul națiunii,care nu a fost primit în America nici măcar de femeia de serviciu de la wc-ul casei albe,cu marele dungaciu.Recesiune și circ!

  29. De ce am ajuns în recesiune? Fiindcǎ asta este soarta unei colonii guvernate de ticǎloși.

  30. Din nefericire trebuie să trecem și prin recesiune,după ani buni de huzureala pe banul public.Din fericire magia sugeranista începe să se destrame,lumea pricepe ce e cu Kremlinul Georgescu,se trezește Pe 12 în marile orașe au fost în piață câțiva firfirici ,care agitau compulsiv alienant steaguri și pancarte,pline cu greșeli gramaticale de-a dreptul grotești.In orașul meu sau strâns vreo 6 derbedei care aveau o varsta incerta.La Oradea s-au strâns 12 căcalin…i ,care s-au dus acasă după 12 minute.Sarmanii ,în loc de ora 12,au înțeles că trebuie să se strângă 12 și să plece după 12 minute.Oradenii va pot confirma asta!

    1. Ce noroc are Romania cu „destepti” ca tine care au dus economia in prapastie. Se pare ca esti foarte fericit sa platesti dezmatul si huzurul pnl, udmr, psd si usr! Coeficientul tau de inteligenta stie doar sa jigneasca pe cei care nu respira cu tine in acelasi ritm progresist, nu? Sau care nu au blugi si banane. Vai de tine si de firimitura ta de neuroni!

  31. Nu are decât să iasă de la guvernare,acest PSD ,partid excelent la pomeni,daar nu cred că va ieși.Nu pleacă de la măcelărie……În locul lui Bolojan, mi-aș vedea de treabă,cu ordonanțe de urgență,cu orice,să rezolv acest deficit bugetar istoric.Restul e bla bla bla,pentru bieții …

  32. Cum era de așteptat,pegra … a sărit ca arsă (macar de ar fi bine rumenită la rotisor,pegra), când era clar că urmează o recesiune economică tehnică (temporară,pentru imbecili),după măsuri de austeritate ,binevenite!

  33. sa devina insensibili fata de cei multi si sa-i ”perie” pe trotinetisti si multi nationale, poporul pe care l-a ajutat prin cresterea punctului de pensie/legea N/25 nu merita pt ca ei voteaza cu Bolojan/PNL care le cresc taxele si impozitele care le ingheata pensia salariul minim pe economie si-i transforma in mana ieftina pt straini…iar pt un om rational alinierea cu PNL/USR=Basescu nu merita nici un respect…sunt la fel de toxici ca si Basescu, Blaga, Boc, Udrea, Falca, Turcan&com

    1. de unde sa-ti dea Bolojan, din alea 17 miliarde de euro rispite de covrigarul vostru? Adica voi gauriti sacul si tot voi miorlaiti?
      Compania dezinformari infloreste!

    2. Cat vei deveni lucid vei afla ca nici un leu nu se imprumuta fara vointa si semnatura ministrului de la Finante care pt Ciolacu a fost Bolos/PNL si Tantos/UDMR, iar daca aceste partide vor binele Romaniei atunci esti fantastic…iar fondul de pensii e mai mare decat pensiile in plata, deci sursa de venit pt guvern nu pt pensionari

  34. Toți proștii au ajuns prim ministru în România.Actiuni de trădare în lanț ale serviciilor secrete și partidelor politice.Tara probabil că va dispărea

  35. La 12:36 ras put Tino Id u ordin Narr care a preluat tu ura de pranz m-a bloc cat din start…Acuzam modul Con certat cum e Rostogol lit sub biectu cu tehnicitatea…A inflatiei…Ca sa apara ultimul SALVATOR dupa Ilici fese ne, Nike Shor usere si Geo Orgiescu Leggio Narr u, respectiv Insprancenatu Bolo van Jean…

  36. este ca singurul partid ce ar merita sa conduca, este USR. Si de aceea, toti il musca si deseneaza banane si fundite, ca asta este bibilica lor. Dotori so dotorese!

  37. Încercați să ,,fardați” realitatea.
    Tăriceanu însemna PNL !
    Ca să nu scrieți că PNL a băgat căruța-n gard,o dați cu …,,sprijinit de PSD”.
    Iar PDL a duspărut nu datorită măsurilor luate pentru a stopa criza,ci datorita celor care ne-au băgat în criză fix așa cum face acum PNL-ul condus de Bolojan.

  38. Din criza financiara Romania va iesi. Nimic nu ar fi scos-o din criza politica si sociala pe care ar fi produs-o venirea gastii voastre de jivine violente la putere!Potra et company.

  39. Ne putem imagina cum era cu guru’ și cu Simion,ori cu balena albastră ,la guvernare.Horror, coșmar,moarte clinică!

  40. 2009 – Criza mondiala de lichidități
    2026 – Criza Mondiala de Sistem Politic .
    Ne vom reabilita numai dacă vom recunoaste ca Liberalismul = Eroare Politică.
    Liberalismul aduce bogăție celor 5 % și sărăcie, disperare și moarte celorlalți 95 % .

    1. Deci liberalul Milei în Argentina este o „greșeală politică”.
      Un proverb spune că deșteptul învață din greșelile altora iar prostul din greșelile lui.
      Din păcate unii dintre noi nu învățăm nici măcar din greșelile proprii.

    2. Si care este doctrina politica care ar duce la un raport invers , bogatie pentru 95 % si saracie, disperare si moarte celorlalti 5 %. Ma cam pregatesc sa mor de batranete si inca nu m-a lamurit nimeni.
      P.S. Te rog sa nu-mi vinzi gogorita cu ” De la fiecare după capacități, fiecăruia după nevoi!”, de la aia ma doare spatele iarna, cand a trebuit sa imping masina la deal, spre statia PECO.

  41. Nu a fost ‘boom economic ‘ in regimul Daddy -Veorica, ci boom al propagandei, anuntau de dimineata pana seara crestere economica, si de salarii si pensii, ca sa aiba cat de cat legitimitate in afara, si sa tina la distanta pe cei care le-ar fi contestat deciziile si masurile sau ar fi incercat sa le ia locul.Cand li s-a pus intrebarea: de unde iau banii?, nu au reusit sa dea vreun raspuns. Au promis 8 spitale, nu le-au construit, iar multe investitii au fost abandonate.

  42. Romania este de fapt în RECESIUNE TEHNICA de 2 ani, pe baza datelor definitive pe 2024 publicate vineri de INS !. Adică din guvernarea Klaus Iohannis și Marcel Ciolacu!. De 2 ani de zile economia NU merge bine. Producția industrială SCADE,consumul a început și el să scadă. Aceasta RECESIUNE va avea un impact asupra „rating-ului” și asupra „dobânzilor” viitoare, care vor aduce Romania in FALIMENT!….precum Grecia in anii 2009 !!.

  43. Eu încă încerc să mă dumiresc „S” din inițialele usr ce semnifică,că „salvați” nici într-un caz

  44. De aia n-a fost buna Dancila:
    Ca nu era coafata sa-i placa CTP-ului si ca am avut cea mai mare crestere economica. Desi Iohannis a boicotat-o de a rupt-o, Kukuveaua Mov a vrut s-o aresteze iar toti ziaristii ii vanau si o virgula pe care uita s-o intoneze.
    Un deficit de 4,4% nu este deloc enorm ptr orice stat.

  45. Este „președintele-ilegal” Nicușor Daniel Dan, care a numit în iunie 2025 că premier pe Ilie Bolojan, un orădean INCOMPETENT cu ifose de INTELECTUAL de cartier !. Cel care trebuie URGENT DEMIS este „paduchele-politic” de la Palatul Cotroceni!.

  46. Guran e mare specialist în economie,mai mare chiar decât actualul tăietor șef!! Mă sparg de râs cum ascultăm toti urechistii si pe adevaratii economiști nu- i băgăm în seamă pentru că spun cu totul altceva si nu convine puterii.

  47. Moise Guran…”economist” pe tiparul lui Guda! Doi lătrăi sorosiști plătiți cu bani grei din fonduri publice!

  48. „Punctele de stabilitate” la pensie costa bugetul 10 miliarde de euro/ an, adică dobânzile pe care trebuie să le plătim anual pentru cele 230 miliarde de euro împrumutate!. Succesuri covrigar!

  49. mai lasati-ne cu acest Guran care facea propaganda cresterii preturilor la care si slava Domnului ca nu i-a iesit ani de zile cu tot TVA de 24% a lui Basescu ceea ce a dus la drama oamenilor cand pretul cartofului a fost mai mare decat al portocalelor, anomalie intretinut de pseudo economisti ca Moise Guran pus sa faca propaganda politica mascata…

  50. A terminat anul ci Orban, iar luni de zile a avut un guvern in care Iohannis a refuzat numirea unor ministri pt ca a vrut sa saboteze economia. Cu Citu la finante a inceput imprumuturile fara numar avand de returnat banii investiti in realegerea lui Iohannis si multe altele, daca veti avea DECENTA veti vedea pe wiki ca atunci cand la finante a fost un ministru PSD deficitul a scazut cand a fost un ministru PNL Citu, Bolos deficitul a urcat la cer…De la un deficit de 9,4% in guv. PNL/USR 2020, prin venirea lui Caciu la Finante a scazut la 7,1% in 2021, 6,4% in 2022, 6,5% in 2023 ca odata cu preluare de PNL a Finantelor sa cresca la 9% mai bine i-ati intreba pe PNL-isti la ce le trebuie atatea bani?

    1. În economie rezultatele se văd în 2-3 ani.
      Ce avem acum este rezultatul măsurilor luate de Caciu și PSD.

  51. Guvernarea PNLista a dus deficitul la 7 % si inca 2,3 % a urcat Ciolacu cu Ciuca si acum hotii din p n l impreuna cu bolojvan se fac ca ploua !

  52. „Incompetenții, hoții și nebunii” ( conform Burduja) de la buget își dau la gioale! Succesuri! La ei sunt banii dumneavoastră!

  53. Dansul ăsta pe muchie de cuțit, e vechi în România. Este motivul pentru care dezvoltarea se lasă asteptată încă din’90.Dacă tragi o linie și le aduni pe toate, stai adânc pe minus. .Ce-i lipsește în primul rând României azi, este liderul care să refuze câteva din idioțeniile CE și să facă energia ieftină, dar nimeni nu vrea s-o supere pe maman pentru că acolo e plăcinta…

  54. Cu tot respectul ,dar distinsa doamnă Dancilă ,care a știut să bată cu pumnul în masă la exploatatori din UE este parfum ,față de ce trădători de neam au urmat după ea

  55. Cineva gândește că în România se poate face ceva, când locomotivă economiei europene Germania ,e în recesiune? Credeați ca francezii au ceea ce au,iar în România va fi mai bine? Niciodată…Și așa mai departe pân la datoria ce stat a SUA!!
    Războiul nu are nimic cu economia occidentală, fiindcă economiile Ucrainei și a rușilor în total,alcătuiesc undeva 1,8 % din economia mondială…Cei care pun războiul la mijloc procedează ca niște ticăloși mincinoși…Hapsania nesățioșilor a adus economia mondială la acest nivel..toți vreau să consume dar să nu facă nimic..exemple cât vrei..
    Dominioanele cred că pot face ceva! Pot ei dar cine le permite..Mai țineți minte istoria cu conducta lui Putin prin România?

    1. Polonia e apexul economiei europene , azi.Ungaria a luat Mercedesul acu vreo 2 luni, VW și Audi vor în SUA.Mertz visează centrale solare și eoliene și tarife reduse cu China.Vino mai la zi cu situzția, Năvrapăscule.Afacerile merg acolo unde e curentul ieftin și oameni serioși.Nu e cazul aici.Si nici în Germania…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.