România a atras 22,4 miliarde de euro de la UE din fondurile europene de coeziune, în ultimii cinci ani și o lună. Și puțin peste 6 miliarde de euro din peste 13 miliarde alocate gratis prin PNRR.
Fondurile europene de coeziune, situația din 2021 până azi
- 2021 – 2,948,367,406 de euro
- 2022 – 5,315,546,332 de euro
- 2023 – 5,282,394,289 de euro
- 2024 – 2,990,403,317 de euro
- 2025 – 5,045,145,750 de euro
- 2026 – 827,246,948 de euro
- ……….
Total 22,409,104,042 de euro 2021-2026

În exercițiul 2021-2027, aveam de luat 30,98 de miliarde de euro în total de la UE. Am reușit să atragem doar 8 miliarde, adică nici 26%.
Mai mulți bani pe dobânzi decât din fondurile europene
În timp ce România se zbate să atragă fondurile europene date gratuit de UE, dobânzile au sărit în aer. Așa că ce am luat pe mere, am dat pe pere.
- 11 mld de euro dobânzi 2025
- 7,2 mld de euro dobânzi 2024
- 6 mld de euro dobânzi în 2023
- 5,8 mld de euro dobânzi în 2022
- 3,6 mld de euro dobânzi în 2021
…..
Total 33,6 mld de euro dobânzi 2021 – 2025
Rezultă că am plătit cu 11 miliarde de euro mai mult pe dobânzi decât fondurile europene de coeziune atrase.
De ce am ajuns în recesiune tehnică. Cum se împarte vina între Ciolacu, Bolojan, Orban, Ciucă, Cîțu și Dăncilă – ANALIZĂ
La PNRR stăm și mai prost
România a reușit să atragă doar jumătate din suma alocată gratis în programul Național de Redresare și Reziliență. 6,4 miliarde de euro din 13,57 de miliarde. Înseamnă puțin peste 47%. A rămas mai puțin de un an în care oficialii promit că vor face minuni și vor atrage ce nu au reușit din 2022 încoace.
„Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a fost revizuit de două ori, ultima modificare fiind în 2025. Valoarea finală a alocărilor în cadrul PNRR este de 21,41 mld. euro, din care grant 13,57 mld. euro și împrumut 7,84 mld. euro.
Precizăm că PNRR revizuit în 2025 menține aceeași alocare de 13,57 mld. euro pentru componenta de grant, prin includerea proiectelor cu risc scăzut de implementare și transferarea investițiilor fără risc de implementare din componenta de împrumut. Au fost eliminate din componenta de grant investițiile care au înregistrat întârzieri în implementare”, a transmis Ministerul Proiectelor și Fondurilor Europene, la solicitarea Cotidianul.
Bani primiți
Total – 10.722.201.578 euro
Fondurile europene nerambursabile – 6.402.360.157 euro
Fondurile europene rambursabile – 4.319.841.421 euro
Cu o întârziere majoră, România a transmis în decembrie 2025 abia cererea de plată numărul 4. După ce nu a reușit să deblocheze total banii din cererea de plată numărul 3 nici până azi. Am putea pierde din această tranșă cel puțin 231 de milioane de euro din fondurile europene alocate, bani pierduți din cauza reformei neîndeplinite a pensiilor speciale.
„România va avea un număr total de 6 cereri de plată, iar ultimele 2 cereri de plată (CP 5 și CP 6) vor fi transmise în anul 2026, cererea de plată finală având ca termen maxim de transmitere data de 30 septembrie 2026”, spun reprezentanții MIPE.
În concluzie, România încearcă să îngrașe porcul în ajun și să ia în mai puțin de un an de la UE cât a reușit cu greu în patru ani.
„Diferența dintre suma aferentă PNRR renegociat și suma primită de România, este de aproximativ 10,68 miliarde euro.”
Partea bună. Fondurile europene atrase mai mari decât contribuția dată la UE
România este un beneficiar net al bugetului comunitar. Finanțarea totală primită de la Comisia Europeană (CE), ulterior aderării la Uniunea Europeană (2007-2026), este de trei ori mai mare decât contribuția națională plătită la bugetul UE. În total sunt 106,97 miliarde euro, față de 35,64 miliarde euro, transmite MIPE.
Cât am atras din fondurile europene de coeziune
- 2007-2013 – 16,99 miliarde euro
- 2014-2020 – 24 de miliarde euro
- 2021-2027 – 8 miliarde euro
„Cererile de plată estimate a fi trimise Comisiei în anul 2026, pentru programele finanțate în cadrul Politicii de Coeziune 2021-2027, se ridică la peste 5,5 miliarde euro, ceea ce acoperă riscul de dezangajare a fondurilor pentru anul 2026. În acest scop, autoritățile de management implementează măsuri specifice pentru a atinge obiectivele financiare anuale”, a mai transmis Ministerul Fondurilor Europene.
ati uitat de Guvernul Zero fonduri, pai el a revenit dupa 2020 sub sigla USR si a facut PNRR-ul cu niste conditii „c…” precum pensiile 9,6%PIB pana in 2070 cand media europeana este 13% din PIB si alte conditii si comisioane=consultanta de milioane spaga pt europeni ca altfel cum o putem numi si atatea conditii ca Ghinea(sa ma vada mama cu Macovei in poza) ca doar ”-” sa fii sa accesezi acele fonduri…
Nu s-au luat banii din care nu s-a putut da paraindarat sau nu au putut fi furati in totalitate.
Nu există bani gratis, aia se numește pomană. În cazul de față s-a întâlnit hoțul cu prostul. Ghici cine-i ce.
https://www.facebook.com/share/r/1E3SN26HwD/
….”Not in Education,Employment or Training”, Romania are cea mai mare rata din UE de tineri care NU lucreaza,NU studiaza si NU urmeaza nicio forma profesionala !!. Economia romaneasca NU poate sa absoarba forta de munca tanara si NU poate pregati tinerii prin învățământ !!.
i-ati scris si lu bolojan ca poate a uitat…
Contul Curent al Balanței de Plăți a înregistrat în 2025 un *DEFICIT*! de 30,127 miliarde de € !!….în creștere față de 28,853 miliarde de€ in 2024 !!. In concluzie, NU producem NIMIC și importam intr-o „fericire” !. Așa arată o COLONIE !.
Atit de inteligenti sunt conducatorii nostrii, incat dobanzile platite de tara noastra,sunt mai mari ca inprumuturile .
Ce nu va este clar???
De 36 de ani de ,,Iepoca” de Aur Capitalista , Romania este condusa de specimene care o submineaza in mod continuu. Nu le este indeajuns ca au adus-o la faliment, vor sa dispara complet de pe harta lumii.
SI ACOLO SE VA AJUNGE NU PESTE MULT TIMP.
Sa traiti bineeeeeeeeeeeee!
Conform BNR (Banca Nationala a Romaniei) raport azi 16.02.2926 :…DATORIA externa TOTALA a Romaniei ,este de 227,347 miliarde € !!.(record in ultimii 35 de ani)!!!
1). DATORIA externa pe termen LUNG (20 ani) este de 179,431 miliarde €!
2). DATORIA externa pe termen SCURT( 5ani) este de 47,916 miliarde de € !!. Romania este o COLONIE in UE, ingropata in DATORII externe, pentru inca 3 generatii, care vor plati MIZERIA de Guvernare a „paduchilor-politici” Nicusor Dan+Ilie Bolojan !!.
JOS cu „păduchi-politici” de la guvernare si urgent ALEGERI ANTICIPATE !.
Cunosc pe cineva care se ocupă de fonduri europene. Se duce cu proiectele gata făcute dar nimeni nu este interesat. Manageri de spitale, primari…. nimeni nu se complică cu fonduri europene, de la buget e o binefacere pentru „prieteni”.
Dobanzile sunt calculate in LEI si fondurile in Euro! Daca nu nu esti atent la ce scrii pierzi efectul scontat! Pe fond ai dreptate. Administratii de eunuci! Stiu cum se face dar nu pot! Sau nici mai macar nu stiu! Asa e cand mananci mai mult decat produci!
Bravo, ai corectat! Puteai să adaugi o erată!
Minciună! Cum se numește cînd cineva-ți ia bani și-ți dă ceva înapoi, mai puțini, dar trebuie să cumperi de la el. Neabsorbția este doar rujatul scroafei, praf în ochii noștri; nu ne furp, nu sîntem (de parcă românil hotărăște) în stare să-i absorbim ba că-i nepricepere, ba lene, ba nu pot fura din ei. Minciuni și iar minciuni.
Exact. „Banii europeni” sunt o hoție fiindcǎ te obligǎ sǎ-i irosești pe proiecte fǎrǎ noimǎ, care produc doar pierderi în timp (ex: autobuze electrice care costǎ cât 5 autobuze diesel, care dupǎ ce se stricǎ bateria se dau la gunoi, refaceri de borduri, piste de biciclete…), finanțǎri de ONG-uri…). Proiectele care-ți pot întoarce venituri în viitor sunt automat respinse (irigații etc). Cu banii dați la UE fǎceam încǎ 2 centrale ca la Cernavodǎ și se putea relansa industria siderurgicǎ. Dar asta nu e voie.
ai fi la o firma privata si ai pierde miliarde, ce ti-ar face actionarii??
Culmea, Ciolacu si restul vin sa ne mai dea si lectii!
Sa ii mai votati, ca pana la minus 500 de miliarde, mai au.
O firmǎ privatǎ ia bani împrumut (sau chiar donații) ca sǎ facǎ cu ei ceea ce are ea nevoie, nu ceea ce îi ordonǎ creditorul sǎ facǎ. Dacǎ cineva îmi ia o treime din profitul cu care mi-aș fi cumpǎrat niște utilaje ca sǎ cresc producția și îmi dǎ în schimb de douǎ ori mai mulți bani punându-mǎ sǎ-i folosesc pentru amenajǎri peisagistice în curtea firmei, NU mǎ intereseazǎ banii respectivi. Asta e cu fondurile UE, iar povestea care vi se spune e o manipul@re și mergeți dupǎ fentǎ.
Oradea s-au luat 1,3 miliarde de euro iar beneficiile se vad.
Spunea bunica, nu toate mustele fac miere!
Ministrul Boloș: Cheltuielile generate de războiul din Ucraina, sub 1% din PIB. Premierul Ciolacu plusa la 3,5%. Popa e mai zgărcit cu „cutia milei „ , Covrigarul e mai generos . Oricum 4-5 miliarde pe an , BAN DĂ BAN ÎMPRUMUTAȚI DE LA CĂMĂTARII STRĂINI , afară de combustibil , electricitate , PATRIOATE , blindate , armament , ce s-o mai fi găsit p-acilea , tot ar fi fost . Că dacă nu era nu ne povestea Căciu acum , pt. că a dat și el și vor da toți „EXTEMPORAL „ oricăt se STROFOACĂ SĂ SCAPE . A, mint covrigarii? Păi și ditamai IUROPIANU Negrescu , minte ? „Negrescu a trimis o scrisoare către preşedinta executivului european, Ursula von der Leyen, prin care solicită extragerea costurilor directe aferente ajutorului acordat Ucrainei şi Republicii Moldova din metodologia de calcul a deficitului bugetar.ADICĂ LOVITURILE ALEA DIRECTE , ALEA INDIRECTE , NU , că sunt din afara careului de 16 m. Dar ARBITRA URSULA în șort negru , N-A MAI acordat . a zis să mai luăm împrumut de la cămătari să mai dăm , că ne apără ăia , până am luat un SAC DE GOLURI ,că și sacul e gol și găurit . Așa că ce vă mai „recesionați și îmbâloșați p-acia ,bă neamul lui MAFOAME ?
Ultimul ordin pe unitate : PSD e de vina. Din 2004 avem presedinti „de dreapta” non PSD, presedinti care controleaza justitia care numesc sefii la SRI si care numesc prim ministrii. Deci de 22 de ani PSD e trecut la coada principalii pradatori fiind basistii si neo-basistii cei ascunsi in PNL si USR dar se repeta propaganda cu PSD. Nu-i nimic cu Bolojan si Nicusor in frunte o s-o duceti la fel de bine cum ati dus-o cu Petrov si Iohannis, probabil chiar mai rau cu contributia inestimabila a USR.
Pai ce pretentii sai de la o tara in care companiile de stat, ministerele, Consiliile de administratie au la conducere indivizi si individe cu diplome de la taraba. Biotera aia a scos pe banda rulanta bugetari de lux.
Pesedistii nu vor sa-si piarda traiul dulce de la stat, cu riscul distrugerii tarii si saracirii cetatenilor. Ne vor pe toti asistati sociali ca sa aiba votanti.
Decidenti (lu’peste) au atras cât le era necesar pentru gusile lor și a lor lor, fraierilor sa-ai plătească impozitele și taxele.
Bolo a călcat pe coada bugetarii psdisti și PSD-ul a sărit în sus! 90% dintre bugetari sunt psdistii in cuget și-n simțiri. Când au auzit de la Simion că vrea să rada 0,4 milioane din 1,3 milioane de tăietori de frunze la câini de la buget, au votat masiv monstruoasa coaliție. Cangrena Românie este PSD -ul care a jefuit pe romanii „prosti și cinstiți” și au îmbogățit pe șmecheri. Pe tot cuprinsul patriei au înflorit viloaice”pe pământ”, pensiuni la munte și la mare și a crescut „socialul”! Concedii in Dubai și Maldive ,amante la greu etc! Cine n-a pus botul, a plecat afara. La vremuri noi tot ei! Trăiască și înflorească Ciolanu!
Păi nu e PSD-eaua din FSN-ica , unde „grosu erau bugetarele cu mătura și cu Buldogu , de-l „asediau pe țărămistu Coposu și burjoitaru Cămpeany ? Că d-aia mai făcu un plod cu don . Pedro care „a luat un șiș marinăresc în spate și să nu rămâie văduvă i l-a suflat pe dragă Stolo , Ralucăi care s-a „bușoi zat și ea , nu mai e în privat , e tot la stat – dar n-au prins poziție in DUBAi ca pinalii PESEDISTI ci în CAPRI la Uie . Noroc că venitără ”maidanezii să sară la beregata bugetarilor să le ia și glanda și poziția , cum zice Căciu .
Tunelele cresc PIB-ul si salveaza Romania de la recesiune.
Pai cand ai prevazut in PNRR ca deciziile favorabile ale CCR se aplica numai magistratilor,nimanui altcuiva,cum sa nu pierzi banii?Adica avem mai multe constitutii,din care una e numai pentru magistrati?Cum sa scrii si sa sustii asemenea ineptii si apoi sa astepti sa primesti bani pentru asa ceva?