Dezintegrarea NATO, cea mai mare ameninţare

Dezintegrarea NATO este cea mai mare ameninţare la adresa comunităţii transatlantice nu duşmanii săi externi. Afirmația vine de la Donald (…)

De CD M
Dezintegrarea NATO, cea mai mare ameninţare

sursă foto: Facebook Donald Tusk

Dezintegrarea NATO este cea mai mare ameninţare la adresa comunităţii transatlantice nu duşmanii săi externi. Afirmația vine de la Donald (…)

Dezintegrarea NATO este cea mai mare ameninţare la adresa comunităţii transatlantice nu duşmanii săi externi. Afirmația vine de la Donald Tusk, prim-ministrul Poloniei. Acesta şi-a exprimat sâmbătă opinia cu privire la starea NATO, în contextul în care Europa se confruntă cu decizia Statelor Unite de a retrage 5.000 de soldaţi din Germania, ca urmare a dezacordurilor legate de războiul cu Iranul, relatează Sky News citat de News.ro.

 

„Cea mai mare ameninţare la adresa comunităţii transatlantice nu o reprezintă duşmanii săi externi, ci dezintegrarea alianţei noastre”, a scris Tusk într-o postare pe reţeaua de socializare X.

„Trebuie să facem cu toţii tot ce este necesar pentru a inversa această tendinţă dezastruoasă”, a adăugat el.

Polonia are graniţă cu Rusia şi Belarus şi se bazează pe sprijinul SUA şi al NATO pentru a-şi asigura protecţia.

Ca răspuns la ameninţarea din partea Rusiei, ţara a devenit cea mai mare cheltuitoare pentru apărare din UE ca procent din PIB şi, potrivit datelor NATO, a avut cea mai mare armată anul trecut.

Cum răspunde Germania în fața retragerii soldaților americani

Boris Pistorius, ministrul Apărării din Germania, susține că „Europa trebuie să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria securitate”.

„Este clar: În cadrul NATO trebuie să devenim mai europeni. Pentru a continua să fim transatlantici. Cu alte cuvinte: noi, europenii, trebuie să ne asumăm o responsabilitate mai mare. Pentru propria securitate„ , a declarat Pistorius într-un comunicat distribuit prin canalul WhatsApp al Ministerului Apărării german, relatează EFE.
Mai mult, acesta a adăugat și că: „Germania este pe drumul cel bun”. Declarația vine în contextul în care Germania a extins forțele armate, a făcut achiziții ample de echipament și a investit în infrastructura militară.

Totodată, Germania va coordona și viitoarele misiuni ale Grupului celor Cinci, din care fac parte Italia, Franța, Polonia și Marea Britanie.

Totuși, ministrul german al Apărării susține că SUA și Germania continuă să aibă interese militare în comun.

„Prezenţa trupelor americane în Europa, şi în special în Germania, este în interesul nostru şi în interesul SUA”, a declarat Pistorius.

Militari americani, retrași din Germania. Reacția NATO

Față de poziția Germaniei, NATO subliniază că face demersuri pentru a clarifica retragerea celor 5000 de soldați americani.

Aliison Hart, purtătoarea de cuvânt a NATO, susține că se lucrează la un astfel de plan.

„Această ajustare subliniază necesitatea ca Europa să continue să investească mai mult în apărare şi să îşi asume o parte mai mare din responsabilitatea pentru securitatea noastră comună – unde deja observăm progrese de când Aliaţii au convenit să investească 5% din PIB la Summitul NATO de la Haga de anul trecut” a precizat Hart.

Distribuie articolul pe:

10 comentarii

  1. Interesul SUA, nu al I’le Gal Lului Trump, a fost si a ramas sa tina dusmanul Omenirii la distanta a doua mari Oceane, spre Est si spre Vest!!! Intr-un conflict nuclear URSS trebuia/trebuie sa distruga intreg armamentul nuclear plasat de SUA in Europa inainte de de a ataca SUA pe propriul teritoriu!!!

  2. E o isterie aici pentru dezintegrarea NATO si a Europei, a Occidentului SUPERCIVILIZAT in general…Cine o creaza? Sustinatorii agresorilor Geno Cid dariUS…

  3. SUA nu poate fi obligata sa sustina Nato la infinit. Dupa 1945, Europa a dormit pe ideea ca SUA va da mereu militari si arme pt Europa. Povestea s- a terminat.

  4. Se reface scenariul anilor ’30: ei provoacǎ o crizǎ economicǎ teribilǎ, propaganda se pune în mișcare, începe înarmarea, în câțiva ani declanșeazǎ rǎzboiul. Nu va mai fi doar Germania, ci toatǎ UE. Iar voi, trotinetiștii cei viteji pe Playstation veți ajunge sǎ crǎpați în tranșee.

  5. Dusmanii UE, SUA si ai NATO sunt din exterior, Imperiile BOLSEVICE care si-au plasat de peste un secol AG Gent tzii in interiorul lor!!! Fara NATO Europa era bolsevizata din secolul trecut!!!

  6. a fost o isterie cu intrarea in NATO – era clar din 1993 ca (si se stia de la inceputul NATO in Europa de Vest) anume ca SUA nu ar riposta nuclear, sa riste orasele americane, in cazul unui atac sovietic.

    chestia cu NATO a fost doar o bomboana otravita: fara NATO nu ERRORpa !

    nu investitii, nu cascaval.

    belele a adus NATO, cascaval A LUAT –- a se VEDEA datoria externa !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.