Reacții „E păcat, ce pot să spun?”

Finala Cupei României: Astra – Universitatea Craiova

Manșa a doua a semifinalei Cupei României dintre Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Craiova s-a încheiat miercuri seara cu scorul de 2-2 (2-2). Craiovenii s-au calificat în finală cu scorul general de 5-2, după ce în primul tur au învins cu 3-0.

Astra Giurgiu și-a aflat adversara din finala Cupei României la fotbal, după ce Universitatea Craiova a remizat, 2-2, în deplasare la Târgu Jiu.

Toate golurile au fost marcate în prima repriză, una foarte animată, care pe lângă goluri, a mai avut parte și de alte ocazii importante la cele două porți.

Gazdele au deschis scorul prin Darius Buia, în minutul 17, după ce Camara a fost la un pas de a marca în minutul 3 pentru Craioveni, șutul său nimerind transversala. Reagy Ofosu a egalat la doar 2 minute după golul lui Buia.

Paraschiv a preluat din nou conducerea pentru Pandurii, în minutul 28, în urma unei mingi recuperate în jumătatea adversă de Buia.

Tudorie a egalat și a închis tabela, în minutul 36.

În repriza secundă, cele două echipe nu s-au mai întrebuințat în mod deosebit, scorul rămânând neschimbat.

Finala se joacă pe 22 mai, la Ploieşti, un meci anunțat ca fiind probabil primul din acest sezon la care vor fi acceptați spectatori în tribune.

Meci cu final dramatic între Dinamo și Astra, în cea de a doua manșă a semifinalei Cupei României. Manșa a doua a semifinalei Cupei României dintre Dinamo București – Astra Giurgiu s-a încheiat marți seara cu scorul final de 4-5, după efectuarea loviturilor de departajare, după 120 de minute. La capătul timpului regulamentar, Dinamo a condus cu 1-0.

După 89 de minute, în care au dominat, mai ales la ocazii de gol, dinamoviștii au marcat un gol de excepție, prin Andrei Radu, care a dus meciul în prelungiri, cu un șut centrare pe diagonală, din partea stângă.

După 0-1 în tur, meciul a trecut la prelungiri, însă după 120 de minute nu s-a mai marcat și s-a ajuns la lovituri de departajare.

Mihaiu a ratat de două ori lovitura de pedeapsă decisivă, care ar fi dus Dinamo în finală. Nepomucenco a ratat și el și a trimis pe Astra Giurgiu în finală.

Antrenorul Dusan Uhrin a fost nemulţumit de faptul că a fost întrebat, după eliminarea din Cupa României, dacă mijlocaşul Paul Anton va continua la Dinamo, tehnicianul ceh considerând că echipa lui a jucat bine.

„La penaltiri este întotdeauna o loterie. Am fost atât de aproape de calificare… Am jucat bine în timpul meciului, consider că a fost un meci bun pentru noi. E păcat, ce pot să spun? Penaltiurile sunt loterie. Am jucat bine de la început, ştiam că Astra este un adversar puternic, am încercat să dăm tot ce avem mai bun. Am marcat prin noroc, dar ar fi trebuit să înscriem mai multe goluri, aşa e de fiecare dată. Trecem peste asta şi acum trebuie să ne concentrăm pe campionat. Jucătorii cred că sunt un pic obosiţi psihic, pentru că am ratat în ultimul moment cupa, pe care ne-am dorit-o foarte mult. Am schimbat un pic echipa, sper că vom fi pregătiţi pentru următorul meci. Nu suntem în siguranţă acum (n.r. – în campionat), trebuie să o luăm meci cu meci, să ne concentrăm şi vom vedea ce se va întâmpla. Vreau să scap de acest baraj! (n.r. – întrebat dacă Anton va continua la Dinamo) Nu fac speculaţii, îmi cer scuze, dar după acest meci asta este o întrebare nepoliticoasă”, a declarat Uhrin, la microfonul televiziunilor care transmit Cupa României.