Prof. Univ. Dr. Simin-Aysel Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase și Tropicale Victor Babeș din București a explicat pentru cotidianul.ro că în permanență la spital sunt internate câteva cazuri de febră Dengue în situația unor pacienți care au călătorit în țări exotice. Este vorba despre o boală virală care este răspândită de țânțari din specia Aedes, în zonele tropicale și subtropicale, precum zone din Asia, America Latină, Africa, din insulele din Pacificul de Vest. În cele mai multe dintre cazuri boala nu dă simptome sau poate da unele ușoare care se aseamănă gripei. În cazurile severe însă este vorba despre febră Dengue hemoragică, ce poate duce la deces. Boala nu se transmite direct de la o persoană la alta. Nu există tratament dedicat în acest moment care să elimine virusul Dengue. Atunci când pacienții ajung să fie internați medicii îi ajută prin medicamente pentru simptomele bolii și pentru prevenirea complicațiilor sau cu tratament de suport al funcțiilor vitale, în cazuri foarte grave. Vaccin pentru virusul Dengue există în lume în acest moment, spune medicul însă acesta nu a ajuns încă în România. Recomandările însă pe care oamenii le pot primi de la medici înainte să plece în călătorie sunt foarte importante. Acestea pot face referire la prevenția înțepăturilor de țânțari prin folosirea unor spray-uri anti-insecte sau prin evitarea anumitor zone, dar și la decizia corectă a pacientului de a veni la medic dacă are simptome de boală după ce a revenit din călătorie. Un astfel de cabinet de medicina călătoriei există la Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale Victor Babeș din Capitală. Aici se pot face vaccinuri pentru diferite boli de import, profilaxie cu medicamente și se pot oferi recomandări de care să se țină cont la destinații. De cele mai multe ori este vorba despre forme ușoare ale bolii există posibilitatea să evolueze spre forme severe, amenințătoare de viață. Tocmai de aceea oamenii trebuie să ajungă imediat la medic dacă au orice fel de simptom și știu că au călătorit într-o zonă exotică. Simpomele pot fi: sângerări, dureri abdominale, vărsături, agitație, confuzie, febră, însă tabloul clinic poate fi mai larg de atât. Medicul a explicat că există focare de febră Dengue și în Europa, în țări precum Italia sau Spania, dar că în România nu au ajuns pacienți care să fi contactat boala în Europa. Redăm aici interviul acordat de Prof. Univ. Dr. Simin-Aysel Florescu pentru cotidianul.ro:
Care este cea mai frecventă boală de import pe care o diagnosticați în spital?
Cea mai frecventă boală de import pe care o avem este malaria, care, din fericire, deocamdată nu se transmite în România, toți călătorii noștri când pleacă, sunt instruiți, primesc profilaxie, cei care nu doresc să urmeze recomandările noastre se întorc bolnavi, asta este cea mai frecventă boală. Este o boală cu transmitere vectorială, prin țânțar anofel.
Din ce în ce mai frecvent au început însă să apară și niște boli virale, cum ar fi febra Dengue. Începe să crească ca frecvență ca și boală de import, noi avem destul de multe cazuri din diverse insule, din Africa, Asia, America Centrală și de Sud sunt surse importante, insulele Maldive și alte insule exotice.
Un alt lucru foarte important este acela că și în Europa există focare de febră Dengue, în Italia, Spania și suntem atenți și la călătorii care vin din acele zone care nu sunt exotice și trebuie să fim atenți și la cei care vin de acolo, deocamdată nu am avut niciun caz din Europa.
Cam câte cazuri de febră Dengue se internează la Spitalul Victor Babeș din Capitală?
Întotdeauna avem câteva cazuri internate, sunt mici focare în familii care vin, sau călători individuali care vin, deci cred că avem cel puțin unul pe săptămână dacă nu mai mult care vine cu febră Dengue de undeva, și nu toți sunt internați, atenție. Pe cei pe care îi testăm îi oprim, îi internăm, pe cei care se prezintă la doctor. Dar febra Dengue este o boală care în peste 80% din cazuri poate să evolueze asimptomatic sau să fie niște forme foarte ușoare de boală, care nici nu determină pacientul să se ducă la doctor, nici nu știe că a avut-o. Dar există și forme grave de boală.
Care sunt procedurile de internare pentru pacienții cu febră Dengue?
Nu există o transmitere interumană. Îi internăm în saloane individuale, de regulă nu pentru că aceștia ar fi periculoși pentru ceilalți ci și că ceilalți pacienți au boli care sunt periculoase pentru pacienții cu febră Dengue.
Orice febră după o călătorie trebuie să se prezinte la medic. Nu trebuie să aștepte cineva să aibă un tablou complet de boală. Orice febră, orice manifestare neobișnuită care apare după o călătorie undeva trebuie să se termine cu prezentarea la doctor. Este un lucru pe care îl spunem în mod expres oamenilor pe care îi vedem pentru consiliere la cabinetul de medicină a călătoriei. După ce le dăm sfaturi, recomandări, tot, ultima recomandare este dacă, totuși, dacă după toate aceste lucruri, dacă după ce te întorci ai orice semn de boală, orice, febră, diaree, erupție cutanată, vărsături, dureri, orice, vii mai întâi la noi ca să vedem dacă este ceva legat de călătorie, înainte să presupui că este de la aerul condiționat,așa cum fac majoritatea, mai bine vii mai întâi la noi, tușești, expectorezi, orice, vii aici să vedem dacă e ceva legat de călătorie, dacă nu e, cu atât mai bine.
Există în România vaccinul pentru febră Dengue?
Din păcate în România nu a ajuns vaccinul, este foarte nou, pentru febră Dengue, se poate administra și la pacienți naivi, care nu au călătorit însă experiența pentru cei post administrare este deocamdată cam până pe la 5 ani, și cum aceste vaccinuri sunt monitorizate foarte atent, putem considera că este din categoria vaccinurilor noi. Din ce știm din literatura medicală aceste vaccinuri au fost foarte bine tolerate, nu s-a întâmplat nimic, problema este dacă acoperă toate serotipurile, asta este problema.
Ce se întâmplă în forma severă a bolii?
Există o formă severă de Dengue, forma hemoragică a bolii, în care, dacă nu este internat și tratat corespunzător, ca și tratament suportiv, pentru că nu există tratament etiologic, pacientul poate să și moară în formele severe de boală.
Noi recomandăm așa: orice persoană care vrea să călătorească undeva este mai bine să ne întrebe pe noi înainte dacă are de făcut ceva suplimentar pentru zona respectivă.
Am văzut că începe să crească numărul de oameni care sună sau vin direct la cabinet sau se programează și întreabă dacă ar trebui să facă ceva atunci când pleacă în călătorie. Este un lucru foarte bun, ne bucurăm nespus pentru că putem să le dăm niște recomandări de vaccinare, de chimioprofilaxie, de comportament, de prevenție în zonele respective astfel încât riscul lor de a se îmbolnăvi să fie cât mai mic cu putință.
Plinbaretii astia care sunt pasionati de vacante sau concedii in aceste indepartate colturi ale lumii ,ar trebuii sa cunoasca foarte bine tara lor si de abia dupa asta sa aibe curioztati si pt. alte tari.
ca unii vor renunta la vacante exotice si vor merge sa se enerveze in Romania?