Final halucinant al „bătăliei pentru România”

Programul optimilor de finală. România a rezistat 40 de minute în faţa Rusiei. 28 de secunde care vor intra în istorie. Cele mai bune şi cele mai slabe atacuri şi apărări.

Trei goluri în 28 de secunde

Ultima etapă din faza grupelor a programat trei derby-uri: Brazilia-Franţa (grupa C), Norvegia-Spania (grupa D) şi Muntenegru-Danemarca (grupa A). În meciul Brazilia-Franţa se decidea locul 1 în grupă, Franţa având şi varianta egalului la îndemână datorită golaverajului mai bun. Ambele echipe îşi doreau să ocupe primul loc nu doar prin prisma performanţei, ci şi pentru a avea un adversar mai facil în optimi, şi anume România. Din păcate, aici am ajuns, să fim preferaţi ca adversar pentru că suntem mai uşor de bătut. Locul 2 urma să joace în optimi cu Norvegia sau Spania (acest meci s-a jucat după Brazilia-Franţa). „Finala” grupei C a fost una echilibrată, în teren aflându-se cele mai bune apărări ale turneului final. Cele două echipe au mers aproape cap la cap, sud-americancele având de regulă câte un gol sau două avans. Finalul meciului a fost unul apocaliptic. În minutul 53:11, Brazilia conducea cu 19-17; După 2 minute (55:36) tabela de marcaj indica egalitate la 19. Ambele echipe au avut în continuare câte două atacuri pierdute, iar în minutul 59:32, Brazilia obţine un 7 metri, care este transformat de Célia Coppi, cea mai eperimentată jucătoare din lot, 35 de ani. S-a făcut 20-19, şi Brazilia trebuia să mai reziste 28 de secunde. Jucătoarele franceze repun mingea în joc, dar antrenorul lor cere time-out, când mai erau 22 de secunde de joc. Franţa scoate portarul din poartă pentru a ataca cu 7 jucătoare de câmp. Cu 3 secunde înainte de final, centrul Estelle Nze Minko, înscrie de pe semicerc, se face 20-20, şi Franţa este pe locul 1. Jucătoarele se felicită în timp ce se repliază spre propriul semicer, mai sunt 2 secunde şi nu se mai poate întâmpla nimic. Şi totuşi…Apărătoarea buturilor Braziliei, Bárbara Arenhart repune repede, pasă la cea mai apropiată coechipieră, Fabiana Diniz, aceasta observă că poarta franţuzoacelor este goală (Amandine Leynaud abia apucase să reintre în teren) şi în ultima secundă aruncă mingea de la propriul semicerc de 6 metri şi aceasta nimereşte cadrul porţii. Gol înscris de la 34 de metri în ultima secundă, 21-20 şi Brazilia câştigă dramatic meciul (dacă mingea este în aer în ultima secundă, chiar dacă sună sirena de final, meciul se consideră terminat atunci când mingea atinge un un corp solid – podea, mantinelă, panou publicitar, jucător adversar sau coechipier, bară sau plasa porţii – n.a.). Jucătoarele franceze – cele mai multe încă se mai îmbrăţişau după golul înscris cu 3 secunde înainte de final – se prăbuşesc pe podiumul arenei. Alain Portes, antrenorul Franţei, îşi pune mâinile la ochi şi loveşte cu piciorul un scaun de pe marginea terenului. În tribune, o parte dintre suporterii francezi, cu spatele la teren, încă mai erau în delir şi sărbătoreau zgomotos golul egalizator. Ei au aflat că Franţa a pierdut meciul, doar când crainicul arenei a anunţat scorul final. Am asistat la cel mai dramatic final din cele 90 de partide disputate până acum.

Fetele noastre au „progresat”

România a pierdut şi al treilea meci din grupă pe care l-a jucat în faţa echipelor „adevărate”. 27-30 cu Rusia, nu este însă un capăt de ţară. Oricum, rusoaicele erau mari favorite şi, în plus, meciul nu a avut nicio miză. Rusia şi dacă nu câştiga, nu pierdea locul 1 în grupă, România dacă învingea, nu urca în clasament. Fiind meci fără miză, antrenorul rus Yevgeni Trefilov a rulat tot lotul, insistând mai mult pe jucătoarele cu mai puţine minute jucate, mai ales în prima parte. La fel a procedat şi banca tehnică a României. În ceea ce priveşte pe fetele noastre, se poate spune că au arătat ceva, ceva mai bine decât în ultimele meciuri. Au apărut în sfârşit încrucişările, extremele nu au mai stat nemişcate în colţul lor, au făcut învăluiri şi au intrat inclusiv ca al doilea pivot când faza reclama aşa ceva. Din păcate nu am reuşit să ne descurcăm în faţa unei apărări care a mers mult pe sistemul 3+3; în numeroase situaţii jucătoarele stăteau pe loc să primească pasa, în loc să aştepte mingea aflându-se în mişcare; pătrunderile individuale (obligatorii contra unei apărări ultra-avansată) au fost puţine; jocul cu pivoţii a fost inexistent. Iarăşi am făcut multe „cadouri” adversarului, 22 de mingi pierdute în atac (pase greşite, mingi scăpate în out, forţări în atac şi paşi), în timp ce rusoaicele au avut doar 13 „erori neforţate”. Am mers cap la cap cu rusoaicele până în minutul 40 (am avut perioade în care am condus cu 2 goluri – în minutul 16 am avut şi 3 goluri avann). Dar a venit „tradiţionala” perioadă în care nu reuşim să înscriem. Acum s-a întâmplat între minutele 40 şi 54. De la 23-21 pentru noi, s-a ajuns 23-27 şi meciul era jucat.

În celelalte două meciuri tari ale zilei, Muntenegru nu a lăsat nicio şansă gazdelor, conducânt în permanenţă pe tabela de scor cu 4 sau 5 goluri. Abia în ultimele 6 minute scorul s-a strâns, când balcanicele au ridicat piciorul de pe pedală. În ceea ce priveşte meciul dintre Norvegia şi Spania, doar în primele 15 minute ibericele au lăsat impresia că pot produce surpriza. Au căzut pe finalul primei reprize şi au permis nordicelor să se distanţeze decisiv. În partea a doua, cursa de urmărire a Spaniei a avut drept rezultat doar recuperarea a 3 goluri, faţă de cele 6 deficit cu care a intrat la cabine după 30 de minute.

Toate „europenele” s-au calificat în optimile de finală

Toate cele 13 echipe din Europa s-au calificat în optimile de finală. Din 2011, de când la turneul final se joacă în sistemul 4 grupe a 6 echipe, cu primele 4 calificate în optimi, o singură dată, în 2011, o echipă din Europa (este vorba de Germania) nu a reuşit să iasă din grupă. Programul optimilor de finală este următorul: