Astfel, inspectorii au constatat că un grup de persoane, prieteni, cunoştinţe, participau activ la crearea aparenţelor unui circuit economic real.
Aceștia au utilizat proceduri de facturare fictivă între societăţi, cu obţinerii nelegale a rambursărilor de TVA, a transmis ANAF.
Au mărit artificial TVA
”Ca urmare a exercitării dreptului de deducere a TVA aferent facturilor de avans de la entităţile anterior menţionate şi care nu au avut la bază operaţiuni reale, s-au solicitat şi s-au obţinut sume de bani cu titlu de rambursări ori compensări de la bugetul de stat în cuantum de peste 18 milioane de lei.
Ulterior aprobării rambursării de TVA şi a încasării ilegale a sumelor aferente, facturile de avans în cauză au fost stornate”, se mai arată în comunicatul ANAF.
Măsuri asigurătorii, asupra activelor societăţii
- 46 de imobile
- 5.386 mp de teren intravilan
Societatea care a obţinut bani cu titlu de rambursări de la bugetul de stat
a dezvoltat un ansamblu imobiliar în sud-vestul Capitalei.
În cadrul investigaţiilor au fost identificate imobile care au fost vândute şi revândute.
Persoanele primeau promisiuni de vânzare încheiate la cabinete notariale diferite.
În continuare se fac verificări şi faţă de alte entităţi, persoane juridice şi persoane fizice, implicate în acest mecanism complex de fraudă, precizează ANAF.
Inspectorii atrag atenţia că achiziţia de imobile cu discount generos la plata integrală în avans, cu promisiunea livrării ulterioare, este o practică care poate ascunde o fraudă.
Ehh, dacă te fura Statul, altfel ar fi sunat articolul…