Președintele USR, Dominic Fritz, a susținut la Digi24, conform Agerpres, că social-democrații au lăsat ministerele pe care le-au gestionat „într-un hal absolut înspăimântător”.
Șeful USR a susținut că interimarii din acele ministere lucrează acum pentru a dezvălui problemele lăsate de social-democrați.
„Vom avea poate și noi surprize, informații. Încercăm și în ministerele pe care le-au lăsat miniștrii PSD într-un hal absolut înspăimântător: PNRR, multe miliarde pierdute; proiecte pierdute, la sănătate, la energie. Toate aceste lucruri încercăm să le scoatem la suprafață și să vedem ce să mai și reparăm în următoarele săptămâni”, a spus liderul USR.
Dominic Fritz a vorbit în cadrul intervenției și despre posibilitatea ca USR, PNL și PSD să facă un alt guvern. Acesta a exclus posibilitatea de a reveni la masa negocierilor cu partidul care a rupt Coaliția, relatează News.ro.
„Ne asigurăm că guvernarea să meargă mai departe, în timp ce PSD să vină în sfârşit cu soluţia lor. Soluţia pe care o tot spun: haideţi înapoi la guvernare, nu mai merge. Şi aici şi PNL şi USR suntem extrem de clari, toată ideea PSD-ului că «haideţi că am glumit cu moţiunea asta, haideţi înapoi, acum vrem să guvernăm, să fie pace şi prietenie şi să fie, atenţie, stabilitate», asta nu mai merge. Nu mai putem să sacrificăm speranţele românilor că se va schimba ceva pe altarul stabilităţii. Asta este mesajul pe care îl transmitem împreună”, a declarat, joi seară, la Digi 24, Dominic Fritz.
Coordonarea Fritz-Bolojan
Ieri, Dominic Fritz și Ilie Bolojan au semnat un acord de coordonare. Prin acesta, cele două formațiuni au decis să se consulte pentru a lua deciziile politice din viitorul apropiat. Fritz a explicat faptul că acest acord transformă duoul în cea mai mare formațiune din Parlament.
„Înseamnă că PNL şi USR, împreună, sunt cea mai mare facţiune din Parlament şi au împreună o forţă pentru a determina ca România să nu piardă calea reformistă şi pentru a ne opune la ce au început PSD şi AUR în Parlament şi orice decizii pe care va trebui să le luăm, le vom lua împreună”, a explicat Dominic Fritz.
Acordul nu înseamnă că la Cotroceni va merge o delegație comună USR-PNL, ci doar că partidele își comunică anterior deciziile interne.
„Nu mergem la Cotroceni pentru a povesti aşa, din burtă, ci mergem cu idei clare, asumate, idei pe care le spunem şi în public, decizii pe care le luăm în partidele noastre şi ne informăm reciproc despre asta. Nu mergem cu delegaţii comune, pentru că este decizia preşedintelui pe cine şi în ce ordine invită, dar nu vom spune lucruri, la Cotroceni, care să ne surprindă reciproc. (…) Cred că pentru ţară este direcţia bună, mulţi oameni îmi spun că vor să ne aliniem, vor să luptăm împreună pentru ca lucrurile să se schimbe în această ţară”, a adăugat liderul USR.
PLICI !
Fritz te lauzi ca „Musca la arat”, iar munca voastră e tâlhărie din buzunare, taxe, impozite, inflație, injustiție, inechități, anticonstituționalitate, antiromânism, antidemocratie-statdedrept-popor-economieetc.
Alogenule nu îți este rușine ,daca se respecta legea pe 15 mai seara nu mai ești nimic ,bvoi facă prin absurd ar ajunge aurul la putere pese foștii,liberalii și voi trebuie făcută o pușcărie noua