Furtul din Olanda și disparițiile din România

Furtul din Olanda și disparițiile din România

Coiful de la Coţofeneşti/ Foto: ilustrativ

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Furtul din Olanda și disparițiile din România

Coiful de la Coţofeneşti/ Foto: ilustrativ

Scandalul este cu adevărat uriaș! A dispărut una dintre cele mai importante probe ale prezenței noastre pe aceste meleaguri. Coiful de la Coțofenești, datat cu 500 de ani înainte de Hristos. Mai vechi decît toate artefactele și bijuteriile multor state europene cu pretenții. Este vorba despre o capodoperă identitară pentru istoria poporului nostru. Gînditorul de la Hamangia, Coiful de la Coțofenești, chiar mai important decît Gînditorul și Cloșca cu puii de aur. E ca și cum alte țări ar fi rămas fără tezaur, Egiptul, fără pergamente sau fără sarcofagele din perioada Tutankamon, Franța – fără coroana lui Carol cel Mare sau sceptrul lui Napoleon.

Pentru noi, Coiful de la Coțofenești este și mai important și mai valoros. Unii încearcă să-l evalueze. Cît ar costa aurul la un bijutier sau piesa de tezaur la o licitație? Cine ar scoate la vînzare o asemenea piesă de tezaur care atestă prezența traco-geților în spațiul carpato-danubiano-pontic? În Evul Mediu, pentru asemenea obiecte s-au purtat războaie. Noi ne reducem pierderea la o rățoială televizată și la căutarea oarbă a unui vinovat? Cine să fie, cine să fie? Kelemen Hunor care l-a numit pe Ernest Oberlander-Târnoveanu la Muzeul Național de Istorie? Ludovic Orban sau Florin Vasilică Cîțu că au lăsat piesele de tezaur să se plimbe prin toată lumea? România a dus coiful de la Coțofenești și brățările dacice și în China pentru ca noi să puteam vedea soldații de teracotă la noi acasă. În copie perfectă, dar nu în original. Am purtat exponatele din tezaur în original prin toate capitalele mari ale Europei, încercînd să ne lăudăm cu ce avem mai prețios și mai frumos. Și am scăpat, transportînd originalele în condiții cînd onorabile, cînd vai de capul lor.

În primăvara lui 2019, am avut norocul să particip la deschiderea „Expoziției cu broderii de tradiție bizantină din România” la Muzeul Luvru. A fost prima expoziție românească în marele muzeu al Europei, un mare vis neîmplinit al lui Nicolae Iorga. Piesele au fost transportate cu un avion militar și s-au bucurat de o protecție aș zice militarizată.

De ce nu s-a întîmplat același lucru cu expoziția din Olanda? Că nu era în cadrul unui Sezon România-Olanda? Că era vorba de alt guvern și de un alt ministru al Culturii? Vrînd-nevrînd, trebuie să ne întrebăm cum a ajuns o capodoperă arheologică însoțită de piese importante din tezaurul României într-un muzeu dintr-un orășel olandez, fie el și specializat în arheologie? Nimeni nu-ți aduce Da Vinci la Tecuci sau un El Greco la Titu. Nici Împăratul Japoniei nu vine la o nuntă la Găești, oricît ar insista o curteană de la palat, o ministresă a Culturii sau un prim director-consilier de pripas. Numai la proști lucrurile își pierd proporțiile și măsura lor firească și se încurcă în înțelegeri mărunte.

Ca să nu-l tot gîdile la neuronul stîng, și așa cam obosit, Marcel Ciolacu I (înseamnă prima domnie!) a adoptat Ordonanțe de guvern prin care a modificat Legea Patrimoniului nr. 182/2000, lăsînd astfel multe călătorii ale pieselor de tezaur și la semnătura ministrului Culturii. Pentru expoziția din Olanda era necesară și o hotărîre de guvern, dar aceasta n-a existat. Dar nu a protestat nimeni. Era ministrul liberalilor, frații lor de Coaliție. Adică la semnătura super-pavoazatei Raluca Turcan (PNL), iar acum a învățătoarei de la Brad, Natalia Intotero (din PSD), deși amîndouă au avut mai puține întîlniri și mai multe coliziuni cu domeniul cultural. Nici înaintea lor, în anii din urmă, Ministerul Culturii n-a fost condus de luminății ale spiritualității românești. Să revedem lista miniștrilor din ultimii ani. După „gînditorul” maghiar Kelemen Hunor a venit Puiu Hașotti (avocat liberal și descurcăreț din Constanța), Csila Hegedus (?), Ioan Vulpescu, Vlad Alexandrescu, Corina Șuteu (mămica Poneiului cu zvastică de la New York), urmată de prietenul de pescuit al lui Marcel Ciolacu, anodinul și anonimul Lucian Romașcanu de la Cancan. Cu Raluca Turcan și cu Natalia Intotero nivelul cultural al ministrului a coborît la cel al primului-ministru Marcel Ciolacu și a fost abandonat definitiv.

Ce să vrea Raluca Turcan de la Coiful de la Coțofenești și de la brățările dacice?? Înțelegeri culturale, talk-show-uri, călătorii, diurne, conferințe de presă, recepții, fotografii pe Facebook și iar de la capăt. Cum să se lupte ea și Intotero pentru recuperarea capodoperelor dispărute din România și apărute la vînzare în cataloagele caselor de licitație?

Mai ieri, academicianul Eugen Mihăescu scria în Cotidianul despre un El Greco din Tezaurul României, scos la licitație la New York:

„Coincidență: Pe 5 februarie 2025, casa de licitații Christie’s din New York pune în vânzare capodopera ”Sfântul Sebastian”, semnată de El Greco.

Atașez fișa lotului ca să vedeți că această lucrare face parte din Colecția Coroanei României din care au dispărut 42 de tablouri.

Soarta acestui tezaur nu a fost lămurită nici până astăzi”.

Cum să încerce Natalia Intotero și cum să lupte pentru recuperarea acestui tablou cînd nu suntem siguri că ea a depășit faza „melc-melc/codobelc!”

Ce să facă Marcel Ciolacu pentru cultura română și pentru patrimoniu? Dacă scapă de lista tablourilor de la Muzeul Național de Artă preluate și pierdute de PSD se poate trece și el pe lista binefăcătorilor de partid. Nimeni nu știe cîte pagini mai are lista obiectelor de patrimoniu și de valoare înmormîntate de PSD de-a lungul anilor și dacă procesul s-a terminat!

Vă imaginați că Natalia Intotero ar putea încerca să recupereze cele două tablouri de El Greco arestate în Franța după succesiunea lui Michel de Bourbon-Parma? Este vorba de lucrările lui El Greco (1541-1614), cunoscute sub numele de „Isus pe Drumul Crucii” și „Sfânta Familie cu Maria Magdalena”, precum și de „Portretul lui Gluck” de Jean Baptiste Greuze (1725-1805), lucrări achiziționate de Regele Carol I al României de la diplomatul german Felix Bamberg (1820-1893).

Cînd a aflat de situația acestor capodopere aparținînd Coroanei României, Raluca Turcan s-a făcut că nu înțelege și a încercat să împingă în anonimat demersurile statului român.

Starea culturii române și a patrimoniului nostru este dată de nivelul cultural și intelectual al lumii politice.

Iar pe la genunchiul broaștei nu se cîntă decît „melc-melc/codobelc”!

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

112 comentarii

  1. In lume azi, oriunde, de zici ”romîn ”, automat cei care aud se caută de portofele, de bunuri, de le mai au..

  2. In lume azi, oriunde, de zici ”romîn ”, automat cei care aud se caută de portofele, de bunuri, de le mai au..

  3. nea Storescule
    mah panaramix:
    ai distrus comentariile cu Inteligentza Artificiala
    asa sa te ajute Domnul!

  4. Poate fi si amuzant sa constati ca victima partajarilor comentariilor a cazut Doru Popescu. De obicei, el scria la sfarsitul comentariilor si intervenea acolo unde Charlie de exemplu sau poate si eu sau altcineva „atacam” probleme de istorie. Cu alte cuvinte, venea pe teme, pe idei lansate. Acum, cu aceasta partajare, este „acuzat” ca acapareaza pagina…
    Daca ar fi sa filosofam pe tema, am putea proiecta in domeniul politic, ce usor poate fi influentata, condusa opinia publica. Restrictioneaz-o si o conduci unde vrei.

  5. Il poti citi sau nu pe Doru Popescu, poti sa-i iei de bune toate ideile lui sau nu. Mi s-a intamplat sa vin cu cate o observatie acolo unde era vorba de date generale pe care le cunosteam nu de date specifice dar interventia lui pe tema este bine venita.
    Ma intreb, Turcan era constienta de valoarea istorica, de marturia istorica a co. ifului sau il privea ca un obiect de inventar?
    Multi spun despre el ca este „o valoare inestimabila” dar toti l-au citit pe Doru Popescu pentru a intelege?
    Ma gandesc ca R. Turcan a vrut sa-si aduca si ea contributia la imbunarea olandezilor fara sa constientizeze riscul, neconstientizand valoarea istorica.
    Putina istorie pe care o aduce Doru Popescu nu strica la casa omului…
    Pacat ca Anonim a renuntat, el putea sa-l valideze caci nimeni nu detine adevarul absolut si cand este vorba de istorie inteleg ca incape o doza mai mare sau mai mica de subiectivism.

  6. De unde a auzit scolita la Moscova de minusculul orasel olandez pe care nici olandezii nu-l stiu (presupun). Cum a decis sa duca comorile acolo? La acel minister fiecare face ce vrea? Sunt o multime de taietori de frunze la caini pe acolo, nimeni nu si-a pus intrebarea de ce tocmai acolo si nu in Amsterdam, sau Roterdam?

  7. Turcanca trebuie sa fie anchetata sever pt scoaterea ilegala din Tara a tezaurului, SRI trebuie acum sa-si demonstreze abilitatile si sa gaseasca complicii romani in frunte cu Turcanca, care au parasit tezaurul in muzeul modest din Olanda, timp de peste 6 luni, pt a fi furat de cine a platit argintii blestemati. Vrajeala cu hotii din nord/sud Olanda, libanezi si kurzi este pt musamalizare si uitare.

  8. …daca pleaca grija, ii ducem dorul. Daca pleaca doru, ii ducem grija, asa ca sa ramana amandoi, in limitele admise de comentarii rezonabile. E loc sub soare ptr toata lumea.

  9. „la neuronul stîng”

    1.poate la neuronul STRAMB;
    va rugam sa corectati ca sa nu va reclamam la CNCD,
    discriminarea stanga-drepta e sordidă.
    2.vă reclamăm si la Academie,
    stâng se scrie cu â ca in României.

  10. In acest articol este vorba despre C_O_I_F_U_L de la Coțofenești si despre valoarea acestui artefact in istoria straveche si spiritualitatea neamului NOSTRU cel GETO-DACIC (dpv. arheologic, genetic, documentar, cultural, lingvistic si spiritual). INAINTASII si STRABUNII neamului NOSTRU actual, cel DACO-ROMANESC !

  11. @bineinteles … ai postat si tu ceva la acest articol? … poti posta si tu ceva la acest articol? Nu cred !
    Iti cam lipsesc neuronii …
    Te-ai plictisit de postarile mele … nu le citi, sau, paraseste acest site. Sunt optiunile tale !

  12. Neuronul stang il ajuta pe neuronul drept sa ia o decizie inteleapta, in ultimul ceas. Decizia se refera la reluarea turului 2 al alegerilor prezidentiale. Nu ca Marcel Ciolacu ar iubi democratia sau i-ar pasa de romani. Dar n-are incotro…

  13. Doru Popescu cinci in unu, ca m-am plictisit si eu de scris!
    Semnat, troll-ul de serviciu.
    P.S. Va las si voua loc sa scrieti!
    Pe maine ma gasiti si in paginile anterioare. Si promit sa mai vin, nu scapati de mine!

  14. Doru Popescu sunt…Mai am cateva comentarii de scris, pana la 10. Si se termina pagina. V-ati plictisit?
    Aveti rabdare, ca mai am de scris putin.

  15. Doru Popescu sunt…Mai am cateva comentarii de scris, pana la 10. Si se termina pagina. V-ati plictisit?
    Aveti rabdare, ca mai am de scris.

  16. Interesant cum la posturi ”de știri” in Tv au apărut noile manele care seamănă a marșuri patriotarde, probabil de la ”marsh măă”,..Iar ceea ce este de luat in calcul sunt bandele din rumania și din europa care au scos bancomate din pereți cu explozibil, ori cu lanțuri, insă au această metodă , in mod repetat. Nu am auzit să fi fost ei prinși ori descoperiți..Mă gîndesc la zidul muzeului olandez,.. de e adevărată povestea..Pe de altă parte incă o dată se confirmă faptul că artefactele nu sunt dacice.. Povestea a devenit eveniment de presă europeană, iar acolo nu se susține ca ar fi de origine dacă.

  17. Nu mai comentati! Sunt eu, troll-ul de serviciu, sunt PREZENT permanent, pe toate paginile,cu drepturi totale. Scriu comentarii fara numar. Voi, amaratilor, plecati de-aici, va obositi degeaba. La revedere!

  18. Propunem ca articolele din Cotidianul sa fie semnate ‘Doru Popescu’.
    Si comentariile la fel. Toate!
    Ce rost mai are sa mai scrie si altcineva? Nu mai e loc.

  19. In toata perioada sec. XI-XVIII, biserica noastra vorbea (documentar din sec. XVI) doar despre …
    “Zeu mare e Domnul” (Psaltirea românească);
    “cerurile spunru slava Dzăului” si “blagosloveşte-ne Dzeu, Dzău nostru “ (Psaltirea Hurmuzachi);
    “preutul Dzeului” si “propovediiu ievanghelia Dzeului” (Codicele Voroneţean);
    “pre Dzeu-tatăl “ , “Domnul Dzeul lui” , “aşa e amu Dzeu tatăl, Dumnedzeu fiiul, Dumnedzeu Sfântul Duh” si “Domnului Dmdzeuli nostrum” si “Dzeului Isus Hristos” (Psaltirea Scheiană).
    Dar, Sinodul de la Constantinopol din anul 1759 recunoștea drept limbă liturgică sacră doar greaca veche. Se pare ca din epoca fanariota, post 1760 AD, religia autohtona a adoptat un rit crestin-bizantin mai pronuntat. . Dar noi il aveam deja pe ZEUL DZEU (cel PIE/3000 BC).

  20. In toata perioada sec. XI-XVIII, biserica noastra vorbea (documentar din sec. XVI) doar despre …
    “Zeu mare e Domnul” (Psaltirea românească);
    “cerurile spunru slava Dzăului” si “blagosloveşte-ne Dzeu, Dzău nostru “ (Psaltirea Hurmuzachi);
    “preutul Dzeului” si “propovediiu ievanghelia Dzeului” (Codicele Voroneţean);
    “pre Dzeu-tatăl “ , “Domnul Dzeul lui” , “aşa e amu Dzeu tatăl, Dumnedzeu fiiul, Dumnedzeu Sfântul Duh” si “Domnului Dmdzeuli nostrum” si “Dzeului Isus Hristos” (Psaltirea Scheiană).
    Dar, Sinodul de la Constantinopol din anul 1759 recunoștea drept limbă liturgică sacră doar greaca veche. Se pare ca din epoca fanariota, post 1760 AD, religia autohtona a adoptat un rit bizantin mai pronuntat.

  21. Daca paleocrestinarea noastra ar fi fost post anii 80-110 AD, anii redactarii Evangheliilor, credinta noastra ar fi fost evanghelista (precum in lumea romana post cucerirea Daciei din anul 106 AD). Dar NU ERA.
    Daca crestinarea noastra ar fi fost post OFICIALIZAREA crestinismului de catre Constantin DACUL (sud-dunarean nascut la Nis, in Dacia Mediterranea) din epoca Conciliului de la Niceea din 325 AD, credinta noastra NU ar fi ramas arianista (ca la sud de Dunare). Stim cu siguranta ca arianismul a ramas ritul nord-dunarean in epoca crestinarii gotilor (in acest rit) de catre Wulfila (post 350 AD), si ramas la fel si in epoca Conciliului de la Constantinopol din 381 AD, in vremea lui Auxentiu de Durostorum. De abia post 381 AD, pe taramul nostru dunarean apare o mitropolie oficiala (cea de la Tomis). Daca neamul nostru nord-dunarean ar fi fost crestinat doar in epoca gota, am fi avut ca divinitate suprema pe Gutten, Gut, God. Dar noi il aveam deja pe ZEUL DZEU (cel PIE/3000 BC).
    Insa la anii 400 AD, sub presiunea hunilor, vizigotii migreaza spre Spania si sudul Frantei, iar ostrogotii in in zona germanica (de la nord de Alpi) si cea italica (de la sud de Alpi). Gotii ramanand de rit arianist, atat in epoca lui Clovis (care se casatoreste cu o regina burgunda de rit arianist) si pana in epoca lui Charlemagne. Cel care converteste (pe la anii 800 AD) atat pe vizigoti (din Spania si Franta) cat si pe ostrogoti (din Bavaria si nordul Italiei), la ritul romanic.
    După creștinarea gotilor, si dupa plecarea acestora (post 400 AD) se pare că bisericile locale (ale daco-românilor) au folosit o ramură a familiei riturilor hispano-galice (gotice), pana pe la anul 1000 AD.
    Daca am fi fost REcrestinati in epoca crestinarii slavilor, epoca anilor 850 AD, am fi avut, ca toate neamurile din jurul nostru, o divinitate suprema de tip slava (Bog). Dar noi il aveam deja pe ZEUL DZEU (cel PIE/3000 BC).

  22. Asasdar … credinta neamului NOSTRU in OMUL-DZEU al IUBIRII (Iisus) … dateaza din epoca paleocrestina.
    Epoca a propavaduirii paleocrestine la neamul geto-dacilor, post 50 AD (cf. lui Tertullian).
    Paleocrestinism in rit apostolic (cf. propavaduirilor Sf. Ap. Andrei), de tip arianist (cf. credintelor religioase cele precrestine ale neamului NOSTRU geto-dacic in OAMENI-ZEI, precum Zamolxis/550 BC si Iisus/33 AD), credinta de tip rurala din randul maselor).

  23. Presedintele Trump vorbeste despre demnitatea cetatenilor americani.

    La noi care este distinctia intre suveran.. ism, national.. ism, extrem.. ism?
    Exista un guru al suveran.. is.. mului?
    Ce principii are?
    Cum vede apararea cetatenilor romani?

  24. Cautati hotii! Hotii tezaurului au fost gasiti, nu-i problema! Vor fi pedepsiti conform legii…
    Au fost gasiti si „hotii” democratiei din Romania, ii stim, respira acelasi aer cu noi pe meleaguri mioritice. Ne sfideaza in continuare. Ei cum vor plati?
    Si rusinea asta de candidati care se baga unde nu le fierbe oala, ei ce vor? Vor sa ne pacaleasca sa-i alegem? Ce sa alegem, mai candidati care nu sunteti candidati, ca n-aveti cum? Noi am ales, ati uitat?
    Ce cautati voi in jocul asta mizerabil?

  25. axion, daca nu s-ar „imprumuta” nickurile, nimeni nu si le-ar schimba. Se numeste „clonare”. De ce se cloneaza? De ce sunt clonate doar anumite nickuri? Raspunsul la de ce, atrage si raspunsul la cine o face? Cred ca tu ai raspunsul.

    „Suveraniştii sunt categoric proeuropeni, însă au in plus demnitatea, patriotismul şi dragostea pentru ţările lor. Ei sunt pentru meritocraţie, moralitate şi loaialitate într-o Europă a naţiunilor.” Stefan Ramniceanu

    Stefan Ramniceanu a dat o definitie acceptata de toti cei care se autodefinesc suveranisti?

  26. „Ei [traco-geţii] au din belșug lucrurile cele mai însemnate pentru existenta. Ei se închină numai la următorii zei: înainte de orice la Hestia [ZEITA Mama, din Neolitic], apoi la Zeus [DZEU al CERULUI Tata, din ep. PIE/3000 BC] și la Geea [Pamantul], apoi la Apollo [Soarele], Afrodita cerească [Luna], Afrodita [planeta Venus] și Ares [planeta Marte].” [Herodot/(484-425 BC), Istorii, IV. 59].
    „I,94,2. Într-adevăr, se povesteşte că la ariani Zathrausthes a făcut să se creadă că o zeitate bună i-a dat legile întocmite de el. La aşa-numiţii geţi, care se cred nemuritori, Zamolxis susţinea şi el că a intrat în legătură cu zeiţa Hestia [Mama NATURA], iar la iudei Moise, cu divinitatea căreia i se spune Iahve.”
    [Diodor din Sicilia, Biblioteca Istorica/80-21 BC].
    „Numele lui Hristos ajunsese să fie cunoscut în vremea sa inclusiv „popoarelor din Galia, Marea Britanie, sarmaților, DACILOR, germanilor și scitilor”
    [Tertulian/150-220 AD), Adversus Judaeos, 7].
    Deci … ZEUL nostru, Divintatea noastra straveche si suprema este ZEUS/DZEUS/Domnul ZEU/DUMNEZEU, chiar CERUL in mitologia straveche PIE/3000 BC, „*Dyēus ” (cf. Herodot, specific epocii precrestine a neamului nostru antic geto-dacic).
    ZEITATILE noastre autohtone si stravechi Mama NATURII (Hestia, cea PPIE/6000 BC) cat si CERUL Tata (cel PIE/3000 BC) sunt DIFERITE de divinitatea antropomorfa a neamului migrator Shasu, preluata de catre Moise (cf. lui Herodot si Diodor din Sicia, specifici epocii precrestine aneamului nostru antic geto-dacic).
    OMUL-DZEU al IUBIRII (Iisus) a fost incorporat conceptiilor noastre spirituale in epoca PALEOCRESTINA (cf. lui Terullian, epoca paleocrestina tot a nemului nostru antic geto-dacic, pre anul 106 AD).
    Asadar … credintele neamului NOSTRU (actual ROMANESC) … IZVORASC si DATEAZA din credintele tot ale neamului NOSTRU (cel antic GETO-DACIC).

  27. Cei de la putere fac totul sa ne faca tara de ras! Cum sa avem pretentii sa ne respecte cineva piesele de tezaur, sa aiba grija de ele, sa le pazeasca, cand noi avem in momentul acesta un presedinte ilegitim, pe care nu il mai baga nimeni in seama?
    Am ajuns de rasul lumii, cu guvern ilegitim, alegeri esuate si niste candidati de umplutura la niste alegeri ILEGITIME, ca sa nu spunem ilegale. Cat mai dureaza MASCARADA???

  28. Incepand cu imparatul Maurice (imp. intre 582-602 AD), Impariul Roman de Rasarit adopta limba graca ca limba oficiala, devenind Imperiul Bizantin. Maurice luand titulatura de Basileus Rhomaíōn.
    Heraclius (Basileu bizantin intre 610-641 AD) adopta deviza de „πιστὸς ἐν Χριστῷ βασιλεύς”, „Basileu Credincios in Imparatul Ceresc Cristos”.
    In epoca lui Leo III Isaurianul (imp. biz.717–741 AD) incep sa se bata monede cu titulatura de „BASIΛEVS”.
    Titulatura care se generalizeaza dupa anii 800 AD, cand Charlemaigne adopta, in vest, titulatura de „Imperator Romanorum”, iar in est, imparateasa bizantina Irina, adopta titulatura de „Basilissa”. Titulatura de Basileu si Basilisa, care va dainui pana la disparitia Imperiului Bizantin, prin cucerirea otomana din 1453.
    In vest, imparatii germani, dintre 800–1562, adopta titulatura de „Basileu al Francilor”.
    In est, Simion I al Bulgariei (893-927 AD) adopta titulatura de „Basileu al Bulgarilor”.
    Ionita Caloianul (tarul vlaho-bulgar intre 1197-1207), din neamul vlahilor a lui Petru si Asan, adopta titulatura de „Basileu al Bulgarilor et Vlahilor”.
    In 1354, Stefan Dušan, regele Serbiei intre 1331-1355 adopta titulatura de „Basileus al Sarbilor”.
    Dar neamul NOSTRU, ramas DACO-ROMANIC din anii 610 AD, a folosit DOAR titulatura de DOMNI (Țara Românească/(1310-1859), Moldova/(1350-1389)) si DOMNITORI (in Romania intre 1959-1881). DOMNI pamanteni, unsii DOMNULUI ceresc (folosind o aceeasi deviza ca cea a lui Diocletian/(imparat 284-305 AD), intemeietorul DOMINATULUI ca forma de organizare a Imperiului Roman).

  29. @ Radu Humor , sunt de acord cu comentariul tau ! Oameni atit de lasi incit nu-si permit nici macar un pseudonim stabil !

  30. Incepand cu imparatul Maurice (imp. intre 582-602 AD), Impariul Roman de Rasarit adopta limba graca ca limba oficiala, devenind Imperiul Bizantin. Maurice luand titulatura de Basileus Rhomaíōn.
    Heraclius (Basileu bizantin intre 610-641 AD) adopta deviza de „πιστὸς ἐν Χριστῷ βασιλεύς”, „Basileu Credincios in Imparatul Ceresc Cristos”.
    In epoca lui Leo III Isaurianul (imp. biz.717–741 AD) incep sa se bata monede cu titulatura de „BASIΛEVS”.
    Titulatura care se generalizeaza dupa anii 800 AD, cand Charlemaigne adopta, in vest, titulatura de „Imperator Romanorum”, iar in est, imparateasa bizantina Irina, adopta titulatura de „Basilissa”. Titulatura de Basileu si Basilisa, care va dainui pana la disparitia Imperiului Bizantin, prin cucerirea otomana din 1453.
    In vest, imparatii germani, dintre 800–1562, adopta titulatura de „Basileu al Francilor”.
    In est, Simion I al Bulgariei (893-927 AD) adopta titulatura de „Basileu al Bulgarilor”.
    Ionita Caloianul (tarul vlaho-bulgar intre 1197-1207), din neamul vlahilor a lui Petru si Asan, adopta titulatura de „Basileu al Bulgarilor et Vlahilor”.
    In 1354, Stefan Dušan, regele Serbiei intre 1331-1355 adopta titulatura de „Basileus al Sarbilor”.
    Dar neamul NOSTRU, ramas DACO_ROMANIC din anii 610 AD, a folosit DOAR titulatura de DOMNI (Țara Românească/(1310-1859), Moldova/(1350-1389)) si DOMNITORI (in Romania intre 1959-1881). DOMNI pamanteni, unsii DOMNULUI ceresc (folosind o aceeasi deviza ca cea a lui Diocletian/(imparat 284-305 AD), intemeietorul DOMINATULUI ca forma de organizare a Imperiului Roman).

  31. Spuneam ieri la 20:34 pe un ton echilibrat: Comparatiile lui Draga Radu intrucat nu se poate face inteles direct, fiind nevoit stringent
    sa le foloseasca, nu depasesc faza tribala unde, conform Kama Radu lui doruletz, tro gloditul in tzarana cu camasutza werde si DIA Go nala celesta, a ramas blocat in traficul Evo lut tiv…Mihaitza e alt Kama Radu Con vertit de cateva luni la crestinism si de aceea il crede fara sa cerceteze pe doruletz din pozitia reglementara in genunchi…Din pozitia asta dialogheaza si subalternu Cpt core/Core…

  32. Dupa cucerirea Daciei de catre Imperiul Roman in 106 AD, si pana la retragerea lui Focas la sud de Dunare din 610 AD, vreo 44 de imparati si generali au fost de origine traco-geto-daca, atat din Imperiul Roman (pana la retragerea Aureliana din 271 AD si terminand cu Galerius DACUL (de origine nord-dunareana), imparat intre 305-311 AD), cat si din Imperiul Roman de Rasarit (incepand cu Constantin DACUL (de origine sud-dunareana, nascut la Nis, in Dacia Mediterranea), imparat intre 306-337 AD, si pana la Focas TRACUL (de origine sud-dunareana, nascut in Tracia), imparat intre 602-610 AD).
    Pe taramul NOSTRU, incepand cu Galerius DACUL si terminand cu Focas TRACUL, Imperiul Roman si mai apoi Imperiul Roman de Rasarit au fost organizate sub forma de DOMINAT. Organizare pe care au PASTRAT-o si au FOLOSIT-o si conducatorii Țarilor Române, sub titulatura de DOMNI (Țara Românească/(1310-1859), Moldova/(1350-1389)) si DOMNITORI (in Romania intre 1959-1881). DOMNI pamanteni, unsii DOMNULUI ceresc (folosind o aceeasi deviza ca cea a lui Diocletian/(imparat 284-305 AD), intemeietorul DOMINATULUI ca forma de organizare a Imperiului Roman).

  33. Draga Mihai,
    Citeste literatura de specialitate din domeniul arhologiei, precum si dovezile documentare contemporane epocilor demult apuse, cuprinse in Fontes-historiae-dacoromanae, ed. Academiei RPR, 1964-1967, vol I– IV/Antichitate-1400 AD). Si atunci poti verifica daca afirmatiile mele sunt reale.
    Si atunci vom intelege (noi ROMANII de astazi) valoarea acestui obiect de patrimoniu din sec. IV BC (care ne-a fost furat zilele astea), in ceea ce priveste CONTINUITATEA neamului nostru cel proto traco-geto-dacic din Ep. Bronzului PIE/post 3000 BC si Ep. Fierului I Hallstatt/post 1500 BC (cultura Noua), inchegat definitiv in neamul nostru geto-dacic, in epoca Fierului II LaTene (sec. VII BC -sec. IV AD) … conform descoperirilor arheologice de la Coțofenești cuprinse in Repertoriul Arheologic Naţional (RAN). Ceea ce se poate afla, atat din documentele istorice straine ale acelor vremuri (de la Herodot/450 BC la Strabon/19 AD), dar mai ales din SUBSTRATUL stravechi de tip GETO-DACIC, pecete straveche existenta in limba noastra actuala DACO-ROMANICA.

  34. Ce naiba se întâmplă că de câteva zile, vad pe fly24 majoritatea aeronavelor care zboară pe deasupra Romaniei, indiferent de traseu, au inscripționat pe radar fly24 ‘Barometric.al’dar sunt și bombardiere militare. La momentul când scriu, Odessa e atacată foarte puternic iar, la fel că ieri noapte tot în jurul orei 3,00 spre dimineață. Oare mai anunță MApN că au scros găluștele și gogoșile la vedere?!

  35. „Mai gasesti azi trilobiti, amoniti sau dinozauri uriasi ? ” se întreabă cineva ? „NU !” , dar e plină lumea ( de la Cotidianul”) de o altă specie : troglodiții !!!!
    mari specialiștii în domenii fie dispărute, fie încă neapărute !
    Că ce altceva pot fi alde sandu, mili, charlie, sau senilu ( bine, el se alintă bătrânu 😉 ) și alți câțiva ce-și schimbă permanent nike-rile,ca să nu se observe că stau toată ziua pe bloguri, ca să-și câștige niște bănuți, odată cu „cele cuvenite” din partea celor exasperați de prostia, ura și nesimțirea ce răzbat din emanațiile lor, urât mirositoare !

  36. M-a surprins reactia pripita a lui Calin Georgescu care s-a repezit printre primii sa profite de aceasta tragedie. In loc sa ceara celor din Olanda o mobilizare execeptionala pentru recuperarea tezaurul romanesc acesta s-a alaturat in graba corului electoral intern care cerea taierea de capete. Nu asta era prioritar atunci. Poate apreciez gresit.

  37. pi da ceaveti ba cu cetateanu iohannu, nu va place ca are mama frumoasa??

  38. „ce cauta asemenea patrimoniu in alte tari?”

    Stai linistit, Salvatore della Patria a zis ca stange 1 milion de euro si rascumpara obiectele. Totul e sa nu primeasca copiile inapoi,la cat de naiv este.

  39. „Rezistenta in fata noului…”

    Se spune ca: „Noul patrunde greu … de prima oara” !

  40. Culmea ironiei este să aștepți să ți se facă dreptate, mai ales într-un caz flagrant de uzurpare a unui drept de vot săvârșită cu scopul clar de a împiedica un candidat suveranist de a ajunge în funcția statului, de către birocrații de la UE !
    Uităm că ăștia, o mână de șmekerași , ce se consideră aleși, dar de nimeni aleși , recunoscând suveranitatea își recunosc inutilitatea, deoarece ei sunt acolo tocmai limitând acest drept sfânt al națiunilor de a-și hotîrî singure soarta, nu după dictatul unei instituții efectiv condusă de o mână de birocrați ce stăpânesc după bunul plac , mai niciodată în favoarea celor prinși în aceste chingi globaliste !
    E ca și cum te-ai aștepta de un șef de trib, să fie de acord să-i plece supușii și să-și piardă statutul ! 8-)

  41. Tot acest dezastru se datoreaza tilicarilor incompetenti de politicieni romani care in parcursul anilor dupa 89 au avut puterea in mana lor.Au reusit sa vinda aproape toate bogatiile tarii strainilor,domnul Ponta a dat legea vinzarii terenurilor agricole strainilor,s-au facut inprumuturi masive la bancile straine incit Romania esta datoare vinduta si nici copii copiilor nostrii nu vor putea platii dobinzile si datoriile facute de clasa politica romaneasca .Culmea prostiei este ca destul de multi dintre noi ,ne dorim sa fim condusi tot de aceiasi politicieni care au fost inainte si au facut acest dezastru.Suntem zdraveni la cap, sau avem creierele spalate ?

  42. Doru Popescu, nu contest nimic din ce scri, nici nu pot verifica daca e real. Problema aici e cu totul alta. Un obiect de patrimoniu de cea mai mare valoare a fost trimis im alta tara si a fost furat. Trecand peste incapabilii de la guvern care trebuie sa raspunda, e o problema de sistem. Adica de slugi care la fel se comporta in toate domeniile, ce cauta asemenea patrimoniu in alte tari? Poti trimite poze, copii sau alte chestii sa reprezinte o asemenea valoare. Ia cereti sa se aduca Gioconda in original si sa se expuna la Muzeul National si nu la cel din „cucuietii din vale” si vedeti ce raspuns primiti.. Daca nici acum nu raspunde nimeni sa nu va mirati ca in viitorul apropiat actuala Casa a Poporului va avea pe ea scheme ale Chinei sau din alte parti si nimeni nu se va sesiza.

  43. O gluma proasta într-un ziar olandez , ne propune drept răscumpărare pentru tezaurul pierdut ,statuia lui Moș Crăciun, sculptata de Picasso . Dar Romania ar trebui să răspundă cu un dar mai de seamă și mai scump pentru o mulțime de olandezi de același sex și să le de-a la schimb pentru statuia moșului , borcanul de la Institutul Mina Minovici cu organul lui Terente . Poate asta-i multămeste
    odata !

  44. Deci, eu sustin ca speciile dispar si omuletzu in camasutza verde cu diagonala celesta spune acelasi lucru, ca si cum era ideea lui…De la FACEREA Lumii terestre cu toate vietzuitoarele cunoscute, plus cele inca nedescoperite ca existand de la FACEREA Lumii, constant au disparut specii, cele existente azi, adica NEDISPARUTE de-a lungul milioanelor de ani, au existat de la FACEREA Lumii de Dumnezeu!!! Daca nici acum nu pricepe omuletzu e tragic, nu are sanse de re cupe rare…Tot e bine ca a cedat in parte recunoscand ca sa scape de KO
    ca de la invaziunile Romei REGII GETO-DACI au fost numiti/s-au declarat REGI si nu „bazilei”!!!

  45. Sa se faca si un inventar si al copiilor in plumb ale Tablitelor de la Sinaia. Ma indoiesc ca mai exista macar una. Acelea nu sunt falsuri, cum au fost categorisite de hotii care le-au facut disparute.
    Mai falsifica omul una-doua, dar in niciun caz nu falsifica 240 cate au fost initial……[Rumburak]

  46. Lege : „Nici o piesa originala a patrimoniului ( arheologic , arhivistic , arte plastice ) nu poate parasi tara „

  47. DumneZEU inseamna CERUL, la poporul NOSTRU, cel GETO-DACIC. Cel MITIC (PIE/3000 BC), AUTOHTON si SPECIFIC ca nume de DZEU (specific geto-dacilor), PANcreator si PANteist, dar si CORECT si dpv. STIINTIFIC, chiar si azi !
    Asta este diferenta dintre neamul NOSTRU … si neamul migrator Shasu (cel care crede in mici omuleti verzi de pe firmamente albastre) !

  48. „Oricum, politicos s-ar fi cerut o minima explicatie.”

    Din seria: „Inainte era mai bine, eram mai tineri” !

  49. Speciile apar, evolueaza, se transforma, sau dispar in timp … de-a lungul erelor geologice terestre.
    Mai gasesti azi trilobiti, amoniti sau dinozauri uriasi ? NU ! Dinozaurii au evolut in orataniile de astazi.
    Mai gasesti hominizi din Specia de tip Homo, care holaduiau acum 2 milioane de ani pe taramul NOSTRU ? NU !
    Acestia au evolut, treptat, in specia umana de astazi, cea inteligenta, Homo Sapiens !
    De ce esti STUPID si NEevoluat (TROGLODIT) C.? Vrei sa te rada, atat orataniile din curtea ta, cat si copiii tai ?
    Prin NEcunoastera si NEstiinta ta (DOGMA ta) … vei AJUNGE de BATJOCURA oamenilor si a omenirii !

  50. In afara datarii aproximative si contestabile ale descoperirilor arheologice, tot restul, adica interpretarile fluide, nimic nu este exact…Si fac din nou paralela cu ievolutia care a stagnat, nimic nemaievolund, ba chiar involuand, adica disparand specii, de fapt neexistand o evolutie de milioane si milioane de ani de cand Dumnezeu a creat toate speciile, existente si disparute intre timp…

  51. Daca Zegrean spune ca este greu de citit 130 de pagini si de inteles nici atat, ăsta este, din pacate, nivelul, „melc, melc, codobelc…”, nivelul de gradinita.

    Obs. Poate renuntati la partajare. Era vorba de buffere? De fisiere? Economie de resurse? Oricum, politicos s-ar fi cerut o minima explicatie.

  52. Agitatia asta e ca a viespilor care atrag atentia ca au si ele stup si fac miere.Originalele au fost ciordite ca si robinetele de aur ale lui Ceausescu in primul an de …revolutie.

  53. Cunoasterea umana EVOLUEAZA in mod PERMANENT prin DESCOPERIRI de tip STIINTIFICE si REALISTE (obiective si concrete).
    Arheologia, ca stiinta, evolueaza pe masura descoperirilor arheologice de pe teren si dezvoltarea metodelor (obiective si concrete) de investigare si de datare .
    Astronomia, ca stiinta, evolueaza pe masura dezvoltarii instrumentatiei astronomice de obtinere a datelor de observatie (obiective si concrete), precum si a dezvoltarii metodelor de investigare si de prelucrare, de tip fizico-matematica, a datelor de observatie.
    ASADAR, CUNOASTEREA UMANA … EVOLUEAZA in mod PERMANENT si EXPONENTIAL (astazi) … prin DESCOPERIRILE de tip STIINTIFICE !

  54. Exact domnu Nistorescu ,CULTURA ,CODUL ETIC VALORIC ROMANESC SI.AU PIERDUT INSEMNATATEA, PROPORTIILE ,EFICIENTA,dar știți de ce ….pentru că Sântem sa.bota.ți intens de im.pos.tura sn.ob.ism.ul d.ispr.ețul gr.and.oman.ia i.ncom.pete.nța al.ogen.ismu.l neo.comu.nis.t care sta in capul statului,promovează im.pos.tura ,inc.ompe.ten.ța ,co.rupț.ie di.viz.iune și deg.ra.dare.a so.cial.ă și co.ma.nda românii și România……DEAJUNS!!!!… JOS CU NO.MEN.CLAT.URI.STII CO.MUNI.STI NEO.SE.KU.RIS.TIDGI.ZDA.NI!!!

  55. Lumea noastra antica traco-geto-dacica a fost in contact cu lumea greaca si elenistica. Si de aceea, conducatorii nostri tribali cei stravechi GETO-DACI s-au INTITULAT drept BASILEI imparatesti (titulatura venita pe linie straveche PIE, fiind inscrisa pe diverse tablite provenie din epoca Miceniana (*gʷasileus) a Linearului B (qa-si-re-u)/(1600-1100 BC). BASILEI IMPARATESTI autohtoni ALESI in mod AGNATIC. Incepand cu BASILEII conducatori ai triburilor tracice mentionati in Razboiul Troian/1200 BC (Acamas, Peiros, Rhesus).
    Si asa cum apare SCRIS (dpv. arheologic si documentar) pentru conducatorii nostri cei geto-dacici antici: Moskon/sec. III BC (monede cu legenda Basileos Moskonos), Burebista/(80-44 BC) (in Decretul dionysopolitan în cinstea lui Acornion/(“βασιλέως Βυραβε[ισ]τα”)/48 BC, Thiamarcos/(40 BC – 10 AD) (inscripție pe vas: Basile[us] Thiamarco[s]).
    Ptolemeu care in Geografia sa numeste capitala geto-dacilor drept „Zarmizeghéthousa Basileion/Ζαρμιζεγεθούσα Βασίλειον”).
    Incepand cu Augustus/(27 BC – 14 AD), Imperiul Roman a intrat in contact cu lumea NOASTRA sud-dunareana. Si de aceea numele de „rege” NU APARE NICIUNDE pe TARAMUL nostru inainte de epoca razboaielor cu romanii, atunci cand Decebal devine REGE clientelar al Imperiului Roman/89 AD (pe vremea confruntarilor cu Domitian/(Imp 81-96 AD).
    In DOVEZILE vechi DOCUMENTARE (conform Fontes-historiae-dacoromanae, ed. Academiei RPR, 1964-1967, vol I– IV/Antichitate-1400 AD) apar in documentele acelor epoci … 38 de citari ale conducatorilor nostri drept BASILEI, 10 citari drept REGI, 8 citari FARA titulatura.

  56. Lumea noastra antica traco-geto-dacica a fost in contact cu lumea greaca si elenistica. Si de aceea, conducatorii nostri tribali cei stravechi GETO-DACI s-au INTITULAT drept BASILEI imparatesti (titulatura venita pe linie straveche PIE, fiind inscrisa pe diverse tablite provenie din epoca Miceniana (*gʷasileus) a Linearului B (qa-si-re-u)/(1600-1100 BC). BASILEI IMPARATESTI autohtoni ALESI in mod AGNATIC. Incepand cu BASILEII conducatori ai triburilor tracice mentionati in Razboiul Troian/1200 BC (Acamas, Peiros, Rhesus).
    Si asa cum apare SCRIS (dpv. arheologic si documentar) pentru conducatorii nostri cei geto-dacici antici: Moskon/sec. III BC (monede cu legenda Basileos Moskonos), Burebista/(80-44 BC) (in Decretul dionysopolitan în cinstea lui Acornion/(“βασιλέως Βυραβε[ισ]τα”)/48 BC, Thiamarcos/(40 BC – 10 AD) (inscripție pe vas: Basile[us] Thiamarco[s]).
    Ptolemeu care in Geografia sa numeste capitala geto-dacilor drept „Zarmizeghéthousa Basileion/Ζαρμιζεγεθούσα Βασίλειον”).
    Incepand cu Augustus/(27 BC – 14 AD), Imperiul Roman a intrat in contact cu lumea NOASTRA sud-dunareana. Si de aceea numele de „rege” NU APARE NICIUNDE pe TARAMUL nostru inainte de epoca razboaielor cu romanii, atunci cand Decebal devine REGE clientelar al Imperiului Roman/89 AD (pe vremea confruntarilor cu Domitian/(Imp 81-96 AD).
    In DOVEZILE vechi DOCUMENTARE (conform Fontes-historiae-dacoromanae, ed. Academiei RPR, 1964-1967, vol I– IV/Antichitate-1400 AD) apar in documentele acelor epoci … 38 de citari ale conducatorilor nostri drept BASILEI, 10 citari drept REGI, 8 citari FARA titulatura.

  57. Asa lucreaza stiinta … cu intrebari si raspunsuri, sau, chiar cu rezultate intamplatoare. De ex. EVRIKA !

  58. „Arheologia NU ESTE O STIINTA EXACTA”

    Au un selfie facut de regele daciot cu co.iful pe cap dupa ce l-a luat de pe capul spart al regelui invadator Štefan István 0 (zero). Spartura este vizibila si astazi, deci, este exact stiinta.

  59. Anterior facusem paralela intre INEXACTITATEA arheologiei si FALSITATEA teoriei evolutioniste materialist-dialectice si istorice care NEAGA DIVINITATEA/CREATIA Divina si pe Dumnezeu si de aceea am picat si de la moderare fiind nevoit din nou sa-l ciopartzesc datorita ateilor de pe sita…

  60. Arheologia NU ESTE O STIINTA EXACTA, cu toate ca e MAI EXACTA decat astronomia/cosmologia etc…La fel si paleontologia…Arheologia se bazeaza pe descoperiri intamplatoare fiecare descoperire noua rasturnand ierarhii de intaietate si specificitate lansand noi teorii si PRESUPUNERI ce-si asteapta INFIRMAREA!!!

  61. „Urmaşii acestuia [Burebista] la domnie s-au dezbinat, fărâmiţând puterea în mai multe părţi. De curând, când împăratul August a trimis o armată împotriva lor, puterea era împărţită în cinci state. Atunci, însă, stăpânirea se împărţise în patru.” [Strabon/(63 BC – 19 AD)].
    Incepand cu Augustus/(27 BC – 14 AD), Imperiul Roman a intrat in contact cu lumea NOASTRA sud-dunareana. Si de aceea numele de „rege” NU APARE NICIUNDE pe TARAMUL nostru inainte de epoca razboaielor cu romanii, atunci cand Decebal devine REGE clientelar al Imperiului Roman/89 AD (pe vremea confruntarilor cu Domitian/(Imp 81-96 AD).
    Autori antici latini (sapte) …
    Horatiu/(65-5 BC)/(Scorylo Dux !?!),
    Frontinus/(40-103 AD), Tacit/(55-120 AD), Pliniu cel Tanar/(61-114 AD), Suetoniu/(75-160 AD), Florus/(120-130 AD), Trogus Pompeius/(sec. I BC, lucrare insa pierduta) reluata de catre Iustin (sec. III AD).
    Titulatura de regi 7, plus o titulatura veche de dux … datand din epoca tarzie, post 102-106 AD …
    Scorylo Dux, Cotiso, Rex Histrianorum, Dromichete, Oroles, Rubobostes, Coson, Decebal.

  62. Ca si in precedentul episod cu bratarile, este facatura IGP/ministerul internelor….scenariul fatuloiu 2…obiectele trimise nu au fost originalele….numai mizerii militienesti !

  63. Este un furt la comanda,insa nu este exclus ca hotii sa fi profitat de precaritatea sistemelor de protectie a exponatelor si sa fi actionat.
    Puscaria pentru cei care au incuviintat scoaterea artefactelor din tara la un muzeu obscur si nesigur!

  64. ARHEOLOGIA este o STIINTA de tip EXACTA (CONCRETA si OBIECTIVA). NIMENI, NIMENI, NIMENI … NU POATE INVALIDA atat REZULTATELE cat si DATARILE sale !

  65. Politizarea cazului nu duce le nimic concret, cei vinovati , oricine ar fie i, de la orice partid, sa raspunda penel si material. PS. Cite persoane din minister sau muzee au fost in delegatie la deschiderea acestei expozitii sau pe parcursul ei…

  66. Cultura Noua este una din multele culturi din Ep. Bronzului (mileniile II-I BC), descoperită în România.
    Cultura Noua s-a dezvoltat pe un fond preexistent, aparținând culturilor din bronzul mijlociu (cu precădere Monteoru, Costișa-Komariv).
    Cultura NOUA (mil. II-I BC) reprezinta perioada de tranzitie intre Ep. Bronzului si cea a Fierului I (Hallstatt), epoca de inchegare a neamului proto traco-geto-dacic.
    Cultura Noua este răspândită în regiunile României: Moldova, podișul Transilvaniei și nord-estul Munteniei. În Dobrogea întâlnim varianta regională a acestei culturi, cunoscută sub denumirea de Coslogeni. Elementele Noua au fost descoperite și în Republica Moldova, de la Nistrul mijlociu până la Prut, iar în Ucraina începând din regiunea subcarpatică și ajungând până în sudul țării.

  67. Cultura NOUA (mil. II-I BC) reprezinta perioada de tranzitie intre Ep. Bronzului si cea a Fierului I (Hallstatt), epoca de inchegare a neamului proto traco-geto-dacic.

  68. Era epoca de tranzitie intre Ep. Bronzului si cea a Fierului I (Hallstatt) epoca de inchegare a neamului proto traco-geto-dacic.

  69. Cultura Noua este una din multele culturi din Ep. Bronzului (mileniile II-I BC), descoperită în România.
    Cultura Noua s-a dezvoltat pe un fond preexistent, aparținând culturilor din bronzul mijlociu (cu precădere Monteoru, Costișa-Komariv).
    Cultura Noua este răspândită în regiunile României: Moldova, podișul Transilvaniei și nord-estul Munteniei. În Dobrogea întâlnim varianta regională a acestei culturi, cunoscută sub denumirea de Coslogeni. Elementele Noua au fost descoperite și în Republica Moldova, de la Nistrul mijlociu până la Prut, iar în Ucraina începând din regiunea subcarpatică și ajungând până în sudul țării.

  70. „Pentru acest ziar se pare ca nu conteaza decit ‘voci autorizate'”

    Vocile autorizate de aici sunt un prof.dr.turnator dovedit la securitatea ceausista si un prof.dr. dat afara din Parlamentul European inregistrat cand pretindea mita. De 1 an se face publicitate gratuita (zero cheltuieli|) unui es croc lucrator conspirat la DIE care ameninta sefii serviciilor secrete sa nu-l deconspire. Misto, ai ce sa citesti in aceasta gazeta !

  71. ARHEOLOGIA este o STIINTA de tip EXACTA (CONCRETA si OBIECTIVA). NIMENI, NIMENI, NIMENI … NU POATE INVALIDA atat REZULTATELE cat si DATARILE sale !
    Inca o data …
    In al doilea rand, trebuie sa ne raportam la realitate arheologica a zonei in care acesta a fost gasit …
    Coțofenești in Repertoriul Arheologic Naţional (RAN):
    136152.02 Aşezarea de epoca bronzului de la Coţofeneşti – Pădurea Făgetu.Aşezarea se află la la 850 m nord-nord-est de Halta CFR Coţofeneşti, la 900 m vest de limita de nord a satului Făgetu, pe tersa înaltă a râului Vărbilău (la 450 m est de albia râului), într-o poiană înconjurată de pădure. Aşezare din Epoca bronzului (cultura Noua, 1400-1200 BC).
    136152.01 Aşezarea dacică de la Coţofeneşti – Halta Coţofeneşti. Aşezarea se află la est de râul Vărbilău, pe terasa primară, la est de halta Coţofeneşti din comuna Vărbilău, la 300 m est de calea ferată. Aşezare Ep. Fierului II, La Tène (geto-dacică).
    Asadar, pe vatra satului Coțofenești, au coexistat doua situri arheologice … unul din Ep. Bronzului PIE … altul din Ep. Fierului II IE (geto-dacica) … Deci, pe o suprafata limitata, a unuia si aceluiasi sat, avem in fapt, un sit MULTISTRATIFICAT … cu o locuire PERMANENTA timp de aproape 5500 de ani (3300 BC-sec. IV BC-si pana astazi).

  72. Asa se intampla cand cotzofenele care au invatat sa zboare la Moskwa ajung la Cultura…Muzeul din oraselul olandez are o celebritate
    recunoscuta international prin piesele de valoare pe care le expune, asa incat problema e nivelul masurilor de Securitate existente ce au permis RAPTUL…O spargere comisa la peste sapte luni de la transferul pieselor de o valoare istorica UNIVERSALA INESTIMABILA! Cand
    in Europa NU EXISTAU INCA REGI, REGII GETO-DACI domneau peste peste TERITORII INTINSE si COMUNITATI capabile sa TOARNE PIESE in !!!

  73. Istoria ARTEFACTELOR de sorginte GETO-DACICA este PROBATA de DATELE cele STIINTIFICE ale ARHEOLOGIEI !
    Si NIMENI, NIMENI, NIMENI, NU POATE NEGA aceste DATE de tip STIINTIFICE (ARHEOLOGICE) precum si DATARILE lor !
    Inca o data …
    Coțofenești in Repertoriul Arheologic Naţional (RAN):
    136152.02 Aşezarea de epoca bronzului de la Coţofeneşti – Pădurea Făgetu.Aşezarea se află la la 850 m nord-nord-est de Halta CFR Coţofeneşti, la 900 m vest de limita de nord a satului Făgetu, pe tersa înaltă a râului Vărbilău (la 450 m est de albia râului), într-o poiană înconjurată de pădure. Aşezare din Epoca bronzului (cultura Noua, 1400-1200 BC).
    136152.01 Aşezarea dacică de la Coţofeneşti – Halta Coţofeneşti. Aşezarea se află la est de râul Vărbilău, pe terasa primară, la est de halta Coţofeneşti din comuna Vărbilău, la 300 m est de calea ferată. Aşezare Ep. Fierului II, La Tène (geto-dacică).
    Asadar, pe vatra satului Coțofenești, au coexistat doua situri arheologice … unul din Ep. Bronzului PIE … altul din Ep. Fierului II IE (geto-dacica) … Daci, pe o suprafata limitata, a unuia si aceluiasi sat, avem in fapt, un sit MULTISTRATIFICAT … cu o locuire PERMANENTA timp de aproape 3500 de ani (3000 BC -300 AD).

  74. De ce ascundeti comentariile in sub-pagini? Vi se par prea multe ca sa le forfecati in pachete marunte de 10?
    Comentariile sint un _forum civic_ si de multe ori mai relevante decit articolul insusi.
    Ca sa vezi ce au de spus romanii trebuie sa faci multiple clickuri, nu mai poti citi rapid si nu mai poti cauta in pagina. Parca o faceti dinadins ca sa puneti bete in roate dialogului public si schimbului de idei. Intre timp, lipsiti de discernamint de moderare, lasati trolii sa isi faca de cap la fiecare articol despre Calin Georgescu (nu conteaza daca pro sau contra).
    Pentru acest ziar se pare ca nu conteaza decit ‘voci autorizate’ – de care un roman ca mine e prea satul.

  75. Rumînu nici pînă acum nu era simpatizat, dar cu această ocazie este repudiat total.. Este evident că e un jaf programat..Se minte in stil ortodox rumîn.. Se știe in lume că artefactele nu sunt dacice. La fel se știe că brățările sunt fabricate doar de decenii. La fel se vede efortul, cum se screme rumînu pentru o istorie falsă, fabricată aiurea..Iar dacă te uiți de cum e ”legislația” și procedurile,. apoi iți dai seama că nu e o democrație organizată, aiurea,..

  76. Mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim.
    Cineva imi spune ca nu este asa, ca trebuie sa fiu mai atenta la ce vorbesc. Cateodata nici nu realizez asa ca ar fi bine sa se precizeze succesiunea de litere interzise.

    Ce-ar fi ca articolele sa fie fragmentate? Ai citit fragmentul 3? Ce zici? Tare, combate tare!

  77. „Uraaaa”!, au tăiat bugetul pentru Cotroceni cu 10%! Ăștia chiar sunt tâmpiți! De ce? Pentru că, plăvanul va cheltui banii pe zboruri când are chef, unde are chef, cu ce dorește scula lui, cât e neconstituțional și ilegal la Cotroceni și viitorului președinte ii va rămâne firmiturile! Bine că au creionat costul alegerilor prezidențiale, în sumă uriașă, pentru a-și trage cheltuielile din bugetul statului român!

  78. De făcut urgent o cercetare prin muzeele țării. Să vedeți ce tărăboi aco.Minim vreo doi trei la dublă.

  79. Românilor nu le-a păsat de artefactele astea și de identitate in ultimii 23 de ani. Muzeul de Istorie Națională a fost închis. Acum că s-au furat e chipurile, sfârșitul lumii.

    Dacă au ajuns într-o colecție privată măcar acolo vor fi apreciate. Noi rămânem cu corupția și incompetența endemice in orice instituție a statului și așteptăm următoarele lovituri distrugătoare.

  80. in alt ziar scrie ca olandezii cauta masina gri a hotilor ;
    pe strazi/autostrazi circula si taxi si masini cu asigurari speciale: telecamere care bat inainte dar si in spate!!!
    deci se pot identifica alte vehicule care au circulat cand apare pe inregistrari masina tinta si cu software (gimp) se poate obtine si fata celui care o conduce!!!
    (doar sa nu fie totul aranjat si politia olandeza sa curete urmele hotilor adevarati,oamenii regelui)

  81. … A_S_T_F_E_L, P_O_P_U_L_A_T_I_E, C_O_I_F … + ar.ma.ta + cons.ta.ta.re + an.al.iza + s.a.m.d. !!! Un dobi artificial cauta cuvinte licentioase in catrul cuvintelor curente. Asa patesti cand nu platesti, ti-ai batut joc, si-a batut joc ! Sau poate nu suporta iubi de criminali legionari …

  82. Hai sa va vedem daca mai aveti chef de comentat dupa ce va punem atatea piedici!
    Care a fost ratiunea fragmentarii comentariilor? Nu-mi dau seama.
    La turcismele la care ma uit eu, ocupantul francez decide sa le rationalizeze mancarea pe principiul, oamenii flamanzi sunt mai usor de supus.
    Nici nu mai conteaza, tot s-a ajuns la situatia in care fiecare vorbeste pe limba lui.
    Dupa atatea „piedici”, mai putem spune ca limba romana este o limba frumoasa si bogata?

  83. O țară poate exista și funcționa mai bine sau mai rău cu lideri politici mai buni sau mai răi ori mai slabi, mai pricepuți sau mai nepricepuți însă un popor sau o națiune, nu poate exista fără lideri spirituali. Nu putem spune că aceștia lipsesc cu desăvârșire, însă, la fel ca și politicienii, nu se ridică la nivelul timpurilor. Mulți nu mai cred astăzi în Providență sau în oameni providențiali deși ambele există și vor mai exista.

  84. O radiografie de maestru a incompetentei, dezmățului și indiferenței în gestionarea culturii și a memoriei naționale. Guvernul Ciolacu II sa plece, împreună cu Dulapul sau, până nu termina tara cu tot ce are.

  85. Vorbim discutii: tot pomelnicul de politicieni pomenit in articol sunt emanatia alegerilor democratice rromanistaneze. Ei au fost preferatii turmei mioritice, cu ei defilam. Vox populi, vox dei.
    Un intelectual cult si inteligent nu are nicio sansa in fatza unor nulitati si derbedei care au napadit politica rromaneasca. Azi daca nu stii sa dai palme peste ceafa, sa-ti ridici fustele in Parlamnet si sa minti, nu ai nicio sansa sa fii printre preferatii vulgului……[Rumburak]

  86. Și Turcan fosta ministresa, citez din horcăitul ei nesimțit fara valoare „dl director plânge și se consumă, pentru ce”? (editat) cu caracter infect, prefera omul din funcție și nu istoria plus cultura veche românească! Asta denota că, totul a fost bine ticluit pentru înstrăinare prin orice mijloace sau metode.

  87. Vorbesti aberatii. Treisferturi din aia de care vorbesti aiurea sunt de mult in cimitire. Cu totul altii au acaparat atunci puterea.

  88. Cuvinte din limba daco-romaneasca de tipul … A_S_T_F_E_L, P_O_P_U_L_A_T_I_E, C_O_I_F … si nulte multe altele .
    De ce ?

  89. Si UITE asa … a DISPARUT, de pe taramul nostru stravechi GETO-DACIC, NU NUMAI artefactul de la Coțofenești, DAR chiar si DENUMIREA artefactului de la Coțofenești ! Cel de C-O-I-F , cel din cotidianul daco-romanesc de azi !
    PROSTIE sau URA in COTIDIANUL daco-romanesc de azi ?

  90. Deci … in fapt care este etimologia cuvantului care descria artefactul de la Coțofenești ?
    Limba PIE a razboinicilor Epocii Bronzului, limba aparuta INITIAL pe taramul European din fuziunea civilizatiei Neolitice Cucuteni cu cea Yamnaya (3300-2700 BC) ?
    Sau, limba IE a razboinicilor Epocii Fierului II LaTene (cea geto-dacica), cea a artefactului de la Coțofenești ?
    Sau, limba IE a razboinicilor romani ajunsa pe taramul nostru post anii 44 BC ?
    PUTETI … SA VA DATI SINGURI RASPUNSUL ! Deoarece inteligenta artificiala (AI) refuza sa publice numele artefactului de la Coțofenești ! Cel legat de C O I F !

  91. In al doilea rand, trebuie sa ne raportam la realitate arheologica a zonei in care acesta a fost gasit …
    Coțofenești in Repertoriul Arheologic Naţional (RAN):
    136152.02 Aşezarea de epoca bronzului de la Coţofeneşti – Pădurea Făgetu.Aşezarea se află la la 850 m nord-nord-est de Halta CFR Coţofeneşti, la 900 m vest de limita de nord a satului Făgetu, pe tersa înaltă a râului Vărbilău (la 450 m est de albia râului), într-o poiană înconjurată de pădure. Aşezare din Epoca bronzului (cultura Noua, 1400-1200 BC).
    136152.01 Aşezarea dacică de la Coţofeneşti – Halta Coţofeneşti. Aşezarea se află la est de râul Vărbilău, pe terasa primară, la est de halta Coţofeneşti din comuna Vărbilău, la 300 m est de calea ferată. Aşezare Ep. Fierului II, La Tène (geto-dacică).
    Asadar, pe vatra satului Coțofenești, au coexistat doua situri arheologice … unul din Ep. Bronzului PIE … altul din Ep. Fierului II IE (geto-dacica) … Daci, pe o suprafata limitata, a unuia si aceluiasi sat, avem in fapt, un sit MULTISTRATIFICAT … cu o locuire PERMANENTA timp de aproape 3500 de ani (3000 BC -300 AD).
    Deci … oare cum numeau cei din Ep. Bronzului de pe la noi (PIE post 3300-2700 BC) acoperământul de AUR pentru protecția capului, purtat în trecut în timpul luptei sau cu prilejul unor festivitati ?

  92. Cand vorbim despre artefactul geto-dacic de la Coțofenești (satul Cotofenesti, comuna Poiana Varbilau, judetul Prahova) … artefact din aur care este considerat ca fiind un produs al artei traco-getice ce datează din prima jumătate a secolului al IV-lea BC … trebuie sa ne raportam, in primul rand, sa ne raportam la etimologia acestui cuvant …
    1. Acoperământ de metal (rar, de piele) pentru protecția capului, purtat în trecut de unii ostași în timpul luptei. Etimologie: limba latină cofea. (DEX)
    Dar … neamul geto-dacilor a intrat in contact cu neamul Imperiului Roman abia din epoca in care Cezar se pregatea sa atace Dacia lui Burebista (44 BC). SI NU MAI INAINTE !
    Deci … oare cum numeau geto-dacii acoperământul de AUR pentru protecția capului, purtat în trecut în timpul luptei sau cu prilejul unor festivitati ?

  93. Astia sunt cei care Ceausescu nu i-a agreat la masa cu bucate.Patriotarzii esalonului 3-4-5 al PCR au adus tara la ce este acum. Iar cultura si istoria pentru ei este o poza cu obiecte de patrimoniu si nu numai postata pe facebook , instagram ,tik-tok, etc. Un fel de Tanta si Costel” ,sauprecum in „cult ” ioropian care isi zgiriie numele pe SFINXUL din Bucegi , adaugind o inimioara si numele iubitei” ….”Rominia educata” si nu numai…De astia vor oamenii sa scape votind asa cum au votat. Evul negru intunecat s-a intors in ROMANIA acum 35 de ani ,odata cu Ilici Iliescu si urmasii coloanei a 5- sovietice….

  94. Continuare 2: In plus imediat s-a dat startul paruielii politice interne curgand acuzele grave asupra vinovatiilor grave alor nostri, rafuiala ce putea astepta. Ea pica bine doar partii olandeze in cazul inregistrarii unui esec. Romania are nevoie de un conducator cu autoritate care ii lipseste de 35 de ani.

  95. Dna Suteu nu a fost „mamica poneiului”. Chestiunea s-a lamurit demult,a fost o provocare ordinara,o gluma proasta. La fel si „votul iepuresc” dela Paris.

  96. Continuare: La aflarea incredibilei vesti reactia puterii a fost naucitoare. In loc ca Iohanis si Ciolacu sa solicite pe ton imperativ inaltelor autoritati din Olanda sa ia masuri de amploare dat fiind dimensiunea pierderii partii romane, Iohannis si Ciolacu au avut interpelari timide cu partea saneza de parca in Romania s-ar fi ciordit niste valori inestimabile ale Regatului Danemarcei. Este de neinteles aceasta atitudine umilitoare.

  97. Indiferent cat de multe ar fi fost hartiile oficiale (acoperitoare), inclusiv acea hotarare de guvern cica salvatoare, acele exponate unice de tezaur tot ar fi fost trimise in Olanda. Si tot ar fi fost furate. Romania a incredintat la cerere niste bunuri Olandei care prin neglijenta si superficialitatea autoritatilor au fost furate in tara lor. Despre asta vorbim acum.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *