Gaură de 4 milioane de euro în portofelul AUR. Cum strânge Simion mărunțișul

De la cursuri plătite, la carduri de membru și cotizații colectate la o rată record, partidul lui George Simion pare să caute tot mai multe metode alternative de a strânge bani pentru a acoperi o gaură de 4 milioane de euro.

De Rami Cristescu - reporter special
Gaură de 4 milioane de euro în portofelul AUR. Cum strânge Simion mărunțișul

foto: Facebook/ George Simion

De la cursuri plătite, la carduri de membru și cotizații colectate la o rată record, partidul lui George Simion pare să caute tot mai multe metode alternative de a strânge bani pentru a acoperi o gaură de 4 milioane de euro.

AUR, partid condus de George Simion, a devenit primul partid în sondajele politice românești. Această performanță însă n-a venit pe gratis. Cotidianul a analizat sumele încasate de AUR din 2021 încoace și a descoperit datorii de peste patru milioane de euro, cauzate de sumele blocate sau nerestituite de AEP din cauza unor nereguli în procesul de finanțare.

Analiza Cotidianul a pornit de la veniturile publicate de AUR pentru 2025. Partidul condus de George Simion încasa cotizații record: aproximativ nouă milioane de lei, de patru ori mai mult decât în 2024. Veniturile au curs puternic până în mai, apogeul fiind atins în martie, când AUR a încasat în jur de 1,8 milioane de lei. Aproape la fel de mult cât a luat în tot anul 2024.

Partidul lui Simion s-a concentrat și pe partea de bani pe datorie. La capitolul împrumuturi, în 2025, AUR a luat aproximativ cinci milioane de euro (26 de milioane de lei). Dintre acestea, aproximativ 500.000 de euro (2,2 milioane de lei) sunt în continuare neplătite.

Încasările AUR din subvenții

AUR s-a „mufat” pentru prima oară la bani publici în 2021. Pentru primii doi ani, partidul lui Simion n-a cheltuit aproape niciun leu din subvenție. În conturile partidului s-au strâns aproape opt milioane de euro în doi ani din bani publici, pe care partidul promitea că n-o să-i cheltuiască. În conturile partidului s-au strâns, în 2021, puțin peste 3,5 milioane de euro și aproape patru milioane de euro, în 2022.

De altfel, chiar și în prezent, pe site-ul de finanțare AUR este prezentă aceeași promisiune. Partidul lui Simion încă se laudă în mediul online că este singura formațiune care nu folosește banii de la stat. Deși, din 2023, AUR a intrat puternic în rezervele de bani.

Simion, card AUR
AUR încă se laudă pe site că nu folosește subvenția de stat. Deși descrierea nu este de actualitate, butonul de „donează” este în continuare activ.

Simion și-a încălcat în 2023 promisiunea făcută electoratului. A spart pușculița în care a strâns banii statului și a intrat puternic în ce-a găsit, mai ales la început.

În februarie 2023, s-a înregistrat prima cheltuială importantă a AUR din subvenție. De atunci, pe parcursul anului, a tot cheltuit, inclusiv din subvențiile din anii trecuți. Partidul lui Simion a cheltuit cu aproape 4,5 milioane de euro mai mult decât a încasat în 2023. Totuși, în pușculiță încă mai aveau bani.

Pierderile s-au menținut și în 2024. AUR a cheltuit cu aproape două  milioane de euro mai mult decât a încasat din subvenții. În 2025 și până în aprilie 2026, AUR a mai scăzut ritmul cheltuielilor. Ba chiar partidul lui Simion a reușit să iasă pe plus cu peste un milion de euro, în 2025, și cu aproximativ 200.000 de euro, în primele luni din 2026.

În total, în cei cinci ani de când e beneficiar de subvenție, AUR a strâns în conturi aproximativ 2,5 milioane de euro (12.32 milioane de lei), conform calculelor Cotidianul.

Contribuțiile membrilor AUR

Până în 2023, când au început să aibă acces la banul public, cei de la AUR trăiau din contribuțiile membrilor. „Suma strânsă de AUR din donații și cotizații în 2021 este de 1,66 milioane de lei, în timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 2,16 milioane de lei”, scria Europa Liberă.

Cei ce intră în AUR se angajează la plata unei cotizații pentru participare. Cheltuielile AUR erau în general susținute prin această resursă până la intrarea în subvenții. De la mufarea la banii publici, însă, pentru AUR banii aceștia au devenit mai degrabă secundari.

Am decis să urmărim contribuțiile membrilor începând cu 2023, anul în care au început să cheltuie banii de la stat. De acești bani nu mai depindea funcționarea partidului, dar reprezintă o sumă importantă strânsă la pușculiță.

  • 2023: aproximativ 500.000 de euro
  • 2024: aproximativ 600.000 de euro
  • 2025: aproximativ 1.800.000 de euro

În total, partidul lui Simion a încasat în jur de 2.900.000 de euro (14.346.713 de lei) în trei ani din contribuții, bani care nu le mai erau imperios necesari, folosind simultan și banii de la stat.

În total, banii de care dispune AUR, teoretic, sunt undeva la 5,5-6 milioane de euro. Veniturile obținute din activități diverse sunt relativ neglijabile, sub 100.000 de euro în fiecare an.

AEP, junghiul din spatele lui Simion

Problemele financiare cu care se confruntă AUR vin însă din blocarea rambursăriii fondurilor de către AEP, așa cum scria și SNOOP. Undeva la 10 milioane de euro le-au fost nerambursați sau blocați de către AEP celor de la AUR, bani împrumutați în campanie de la diferite persoane și pe care acum trebuie să-i înapoieze prin alte mijloace.

Orice partid sau candidat care ia peste 3% din voturi la un set de alegeri are dreptul la rambursarea cheltuielilor din bani privați. Totuși, AEP poate decide să nu dea înapoi banii cheltuiți în moduri incorecte.

Prima și cea mai mare problemă a fost întâmpinată în 2024, după alegerile parlamentare. În decizia AEP, se respinge cererea de rambursare a puțin peste 2,6 milioane de euro. Alte 2,6 milioane au fost confiscate de AEP.

Deși în campania pentru Cotroceni din 2024 a reușit să-și recupereze toți banii, George Simion n-a fost la fel de norocos în 2025. Din cele aproape 14 milioane de euro pe care și le dorea înapoi, George Simion n-a reușit să prindă decât undeva la 10 de milioane de euro.

AEP a decis să nu ramburseze 3,6 milioane de euro și să confiște încă unul. Astfel, totalul a ajuns la 4,6 milioane de euro. Motivele confiscării au fost prezentate de SNOOP și țin de plata pentru apariții la Realitatea Plus și de campania cu scrisorile lui Simion. 

AUR a mai pierdut încă puțin peste 200.000 de euro și în cazul alegerilor locale din 2024. Pe lângă acești bani, le-au mai fost confiscați încă 60.000 de euro.

Matematica bate (iar) AUR

În total, doar din aceste opriri, AUR a rămas cu o gaură de aproximativ 49 de milioane de lei, adică aproape 10 milioane de euro.

AUR are de plătit 10 milioane de euro, pe care nu-i primește înapoi de la stat (cel puțin momentan, decizia fiind atacabilă în instanță). Pe lângă aceștia, mai există și 400.000 de euro datorii în ultimul cuantum. Partidul lui Simion este pe plus cu aproximativ 6 milioane de euro, dacă e să fim generoși.

Practic, gaura din portofelul partidului condus de Simion este de cel puțin 4 milioane de euro.

Cum vrea să facă AUR rost de bani

Pentru a se finanța, AUR a mers pe mai multe căi neconvenționale pentru un partid politic. Încă de atunci când Simion ținea la promisiunea de a nu cheltui banul public, AUR a căutat modalități alternative de finanțare. Însă, deși Simion a dat undă verde la cheltuieli din subvenții, AUR încă vrea bani din cât mai multe surse.

Prima observație din documentele analizate este că banii încasați din cotizații au crescut vertiginos în 2025. De aproape 4 ori mai mulți bani au ajuns de la membrii la partid în 2025 față de 2024, cel mai mare avânt fiind în lunile premergătoare prezidențialelor pierdute de George Simion în fața lui Nicușor Dan.

Mai mult, AUR a lansat prin numărul trei din partid, Dan Dungaciu, Academia Politică „Titu Maiorescu”. Cursurile oferă patru module, fiecare costând 300 de lei. Partidul lui Simion oferă și reducere de 50% în cazul tinerilor sub 27 de ani. Totuși, în timp ce partidele încearcă să atragă cât mai mulți membri, AUR pune un paywall între integrarea în partid și doritori.

Cardurile de AUR

AUR a condiționat anterior activismul de partid de contribuția financiară, fie ea modestă. Pe site-ul partidului există „Cardul AUR”, pentru membrii care își doresc să crească în interiorul partidului. Există patru niveluri, standard, bronz, argint și aur, fiecare având beneficiile sale.

Dacă îți doreai să candidezi pe listele AUR în 2025, trebuia să fii posesorul a cel puțin cardul standard, care costă anual 100 de lei. Pentru drept de vot și propunere în cadrul partidului trebuie de asemenea să ai un astfel de card.

Prețurile pornesc de la 100 de lei și pot ajunge până la 5.000 de lei. La ultimul nivel, pe lângă cărți și un album semnat de George Simion, mai primești la cerere și o întâlnire cu un membru din Biroul Național de Conducere.

Citește și: Momentele de marketing politic ale lui George Simion

Simion, card AUR Simion Simion Simion, card AUR

Distribuie articolul pe:

12 comentarii

  1. Amu nu ca haureii cu Simeon ar fi use de biserica , dar la pedenelepre , PSD , (f)useristi nu sau gasit gauri ? Ce mai mimoze avem . Inclusiv gurnalisti …Din aia flaminzi,heheheeeee.

  2. Fiind in afara tarii nu m-a interesat prea mult politica damboviteana si nu am votat. Prin articolele voastre m-ati convins sa solicit cardul de aur, desi nu pot si nu vreau sa beneficiez de avantajele acestuia. De acum voi sustine suveranistii!

  3. Interesant articol in Cotidianul, alaturi de site-uri de încredere-necenzurate Gândul.ro și Prima.ro !.

  4. Cardul AUR e ca un CARITS: bagi acum, scoti in 10 ani insutit. Stie Peiu cu fraiereala. :)

    Pana se prin fraierii fara carte astia au rutat banii via „cheltuieli”. :))))

  5. AUR nu e partidul lui Simion.Sunt stinsi acolo multi oameni capabili.Capetele de beton sunt in alte partide.Va e frica mare de NATIONALISM ? Vineeee! Mai ales daca nu aveti ADN romanesc.SI nu ziceati voi ca sunt finantati de la Moscova? Ciinii latra, caravana trece! Unde esti Nistorescule?

  6. Este de neconceput cata risipa face statul prin sponsorizarea atat de scapata de sub control a partidelor. Nu am vazut vreo tara care sa fie atat de darnica cu partidele. Cred ca suntem printre singurele tari care nu obliga partidele sa se intretina substantial si din veniturile lor, banii lor personali! sponsori etc.. S-a invocat ideea gresita: daca le da statul vor fi mai putin corupte, nu-si vor crea obligatii. Realitatea, sunt si mai cheltuitori, consuma si de la stat si din sponsorizari iar caracatita creste cu ajutorul lor.

  7. nu-l cheama nicusor ca sa i se returneze banii de la donatorii secreti normal ca are datorii…pt unii muma pt alti… ca asa-i in ”cordonul sanitar”

  8. La ce cota a ajuns AUR face banii! Dar ramane intrebarea: Unde sunt 230 de miliarde de € datoria Romaniei ? Asta e deja integrala si nici un olimpic nu vrea sau nu poate sau n-are voie sa o rezolve !!!

    1. @irónicú de serviciu: ia de citește și documentează-te: cât din deficit se duce pe dobânzile la creditele luate exact pentru finanțarea deficitului? Întreabă-i pe ăia care au luat creditele și azi își rup cămășile de firmă de pe ei că e inflație și recesiune.

    2. Trebuie traducere?! Eu asta intreb, unde sunt seilalti 22de mileoane de intrebatori sau umblatori ?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.