Grindeanu dă de înțeles că suntem la un pas de criza economică: „Câteva zile ne mai despart”

Doar câteva zile despart România de a fi oficial în criză economică. Calculele șefului PSD.

Grindeanu dă de înțeles că suntem la un pas de criza economică: „Câteva zile ne mai despart”

Doar câteva zile despart România de a fi oficial în criză economică. Calculele șefului PSD.

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, vorbește vineri despre situația economică a României, transmițând faptul că trimestrul I din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică. Dacă acest lucru se va întâmpla, România nu se confruntă cu o recesiune, ci cu o veritabilă criză economică, spune șeful PSD.

Într-un mesaj postat vineri pe Facebook, președintele social-democraților subliniază că aceste trei trimestre s-ar fi desfășurat sub guvernarea premierului Ilie Bolojan, pe care-l numește în mod ironic „prim-ministrul reformelor”.

„Trimestrul I din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică. Câteva zile ne mai despart de anunţul crucial pe care Statistica urmează să îl facă despre evoluţia Produsului Intern Brut.

În cazul unei noi scăderi a PIB, nu o să mai vorbim de „recesiune tehnică”, ci de CRIZĂ ECONOMICĂ! Trei trimestre care s-au consumat sub mandatul lui Ilie Bolojan. Acesta este adevărul crud şi dur despre „prim-ministrul reformelor”, despre „austeritatea care vindecă”, despre povestea vândută României timp de aproape un an”, scrie preşedintele PSD pe Facebook.

Amintim că o țară este considerată a fi în recesiune tehnică odată ce înregistrează o scădere a PIB două trimestre la rând.

Social-democratul ține să precizeze că situația nu este prezentată din perspectivă politică, ci „o spun INS, ONRC, BNR, FMI şi toate băncile mari care îşi revizuiesc prognozele în jos, lună de lună”.

„Absolut toate revizuirile sunt în jos”, spune Grindeanu, care încearcă astfel să-i construiască bilanțul mandatului lui Ilie Bolojan

„Recesiune puternică. PIB-ul a scăzut cu 1,9% în Q4 2025 – cea mai mare scădere trimestrială de la 2012 încoace. Q1 2026 confirmă acum a treia scădere consecutivă.

Marile bănci şi-au tăiat brutal prognozele, de la 2% la valori care încep cu ZERO. Absolut toate revizuirile sunt în jos. Mii de firme închise. 83.000 de firme radiate în 2025. 47.000 dizolvate doar în primele 10 luni – cu 32% mai multe decât în 2024. Niciun judeţ din România nu a făcut excepţie.

În Bucureşti singur – 9.500 dizolvări (+35%). În primele 3 luni din 2026, alte 1.900 de firme au intrat în insolvenţă (+14%) şi 5.500 şi-au suspendat activitatea.

Peste 70 de mii de locuri de muncă dispărute. Şi tot atâtea familii care au pe cineva rămas fără loc de muncă între iunie 2025 şi martie 2026! Şomajul a urcat la 6,3%. Peste 500.000 de români nu au loc de muncă astăzi. Tinerii? Aproape 30% şomaj. Aceasta este adevărata „moştenire Bolojan”, a mai transmis Sorin Grindeanu.

„Au promis reformă. Au livrat recesiune! Au promis disciplină. Au livrat falimente! Au promis stabilitate. Au livrat o jumătate de milion de şomeri! Acesta este adevărul. Restul este propagandă”, concluzionează Sorin Grindeanu.

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. Nu ataca el corul de bocitoare că apocalipsa economică nu a venit, că bursa crește ca rapița si e doar niscaiva recesiune?
    Ori s-a răzgândit, ori mereu citește cifrele pe dos.

  2. Și cine a provocat-o, Grindene?! Nu te-ai opus tu constant măsurilor de reducere a cheltuielilor statului și de îndeplinire a cerințelor UE ce condiționează miliardele lor?!

  3. Grindeanu nu-l..grija,isi etaleaza Rolexul, cutiile de pantofi,gargara si merge mai departe, frate cu inconstienta

  4. De Aia si-a schimbat LOOK-ul Facial și Corporal ÎnSpre BINE: A dat Jos FărDeMilă „Abdomenul Burtichii” și a renunțat la Gușuliță …
    Să fie potrivit cu AUSTERITATEA … OiCum NU contează Motivul. Fie, mi-a lecturat MIE Ideile, Fie Potriveala cu Austeritatea CareCî Vineeee …

  5. Păi exact momentul bun ca PSD să preia conducerea guvernului. Succes Sorin Grindeanu, succes PSD!

  6. Recesiunea economica se datoreaza deficitului bugetar de 9% si va dura si anul viitor- 2027-,cu sau fara Bolojan:)))
    Reducerea deficitului se face prin reducerea consumului deci recesiune,chiar daca propagandistii PSD se vor tavali si pe jos

  7. Nu DEZASTRU economic mai mare ca cel din cele 11 luni de guvernare cu premier PNL- Ilie Bolojan, nu a mai avut Romania de 36 de ani !. Romania a ajuns oficial in RECESIUNE economica si in pragul de IMPOSIBILITATE de Plati, cu datorii de 23 de miliarde de Euro, adica 60% din PIB !!. Aceasta este adevarata MOSTENIREA Bolojan !.

  8. Este evident si dovedit cu cifre (inclusiv de la Eurostat) ca Bolojan nu a fost salvatorul Romaniei si a romanilor ci numai a intereselor PNL+USR. In paguba romanilor, mai ales a pensionarilor.

  9. A inteles unde a dus politica sa prosteasca in slujba starletelor din Primarii sau are nevoie de un desen…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.