Lucrările, care trebuie să se încheie în august pentru a nu pierde finanțarea din PNRR, au fost blocate pentru că Alexandru Rogobete nu s-a ocupat de documentele necesare, iar acum este propus din nou pentru funcția de ministru al Sănătății în Guvernul Veștea, scrie G4Media.
Alexandru Rogobete (PSD) a deținut portofoliul Sănătății până la 27 aprilie, când au demisionat toți miniștrii PSD după moțiunea de cenzură depusă de social-democrați împotriva propriului guvern. Adrian Veștea, premier desemnat de președintele Nicușor Dan, care încearcă să treacă în această seară de voturile Parlamentului și se află încă în negocieri cu AUR pentru obținerea sprijinului în Parlament, l-a propus la Sănătate pe Alexandru Rogobete.
Lucrările, deblocate după inactivitatea fostului ministru Rogobete, nominalizat din nou la Sănătate
„După o perioadă de numai trei săptămâni în care au fost parcurși, în regim de urgență, toți pașii legali și administrativi necesari, Ministerul Sănătății a plătit astăzi constructorului, prin intermediul Primăriei sectorului 4, suma de 154 959 461, 65 de lei pentru finalizarea construcției”, a anunțat luni seară ministerul Sănătății din guvernul demis Bolojan.
În acest interval au fost actualizați indicatorii tehnico-economici prin hotărâre de guvern, au fost asigurate fondurile suplimentare necesare din bugetul de stat și a fost aprobat Memorandumul care permite depășirea cu peste 25% a contribuției naționale, ultima etapă administrativă necesară pentru acoperirea integrală a costurilor proiectului, arată sursa citată.
Ca urmare a acestor măsuri, muncitorii sunt pe șantier și lucrează pentru respectarea termenelor asumate, obiectivul fiind finalizarea investiției până la sfârșitul lunii august.
„În doar trei săptămâni am reușit să parcurgem toate procedurile necesare pentru finalizarea proiectului. Am asigurat finanțarea, am parcurs toate etapele administrative și am eliminat orice risc privind implementarea investiției. Astăzi, șantierul este din nou în plină activitate, iar prioritatea noastră este ca această investiție strategică pentru sănătatea publică să fie finalizată la termen”, a declarat ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila.
Ce va avea noul Centru
Noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi este construit în incinta Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” și reprezintă una dintre cele mai importante investiții din domeniul tratării bolilor pulmonare din România.
Noua unitate medicală va dispune de:
- 115 paturi pentru spitalizare continuă,
- un bloc operator modern cu trei săli de operație,
- laboratoare de ultimă generație,
- spații dedicate cercetării și învățământului medical,
- un sistem digital integrat și interoperabil cu principalele platforme informatice din sistemul de sănătate.
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 12 – Sănătate, Investiția 3 „Spitale publice”, cu sprijin suplimentar consistent asigurat de la bugetul de stat prin Ministerul Sănătății.
Cseke Attila a declarat pe 28 mai că lipsa unor hotărâri de guvern a blocat progresul unor proiecte de construcţie a spitalelor din PNRR, punând în pericol finalizarea acestora până la termenul din august, şi a anunţat măsuri urgente pentru deblocarea situaţiei, transmite Agerpres.
„În urma unor analize suplimentare şi verificări suplimentare, există unele întârzieri şi depăşiri financiare care necesită intervenţii, dacă vreţi, sau soluţii urgente. Din păcate, am constatat că o serie de hotărâri de guvern care trebuiau emise nu sunt emise, nici nu sunt încă promovate de Ministerul Sănătăţii.
Ele sunt, în unele cazuri, absolut necesare pentru ca construcţiile de spitale din PNRR, nu la toate, dar la unele dintre ele, să poată continua şi să se poată finaliza până la termenul de 31 august.
În concret, la opt obiective de investiţii, din care şase sunt spitale şi două sunt centre de formare profesională, fie e necesară de urgenţă promovarea unor hotărâri de guvern de reaprobare a indicatorilor tehnico-economici, fie este nevoie de soluţii administrative şi financiare urgente pentru a putea să ne încadrăm. Aceste hotărâri de guvern era bine dacă erau emise cu mult timp înainte”, a afirmat ministrul, într-o conferinţă de presă.
El a spus că „era bine” dacă aceste hotărâri erau bine dacă erau emise până acum și „nu ajungeam în această situaţie”.
„Necesarul de finanţare pentru a finaliza aceste şase spitale şi două centre de formare profesională, necesar de finanţare din bugetul naţional, nu din PNRR, din bugetul naţional, este de 1,2 miliarde de lei. O resursă financiară importantă, care astăzi nu este asigurată în bugetul Ministerului Sănătăţii”, a mai spus Cseke Attila.
Ministrul a dat ca exemplu Spitalul „Marius Nasta” unde lucrările au un stadiu de execuţie de 80% şi au fost sistate de constructor din cauza facturilor neachitate.
Guvernul Veștea a intrat luni în linie dreaptă pentru a ajunge la vot în plenul Parlamentului. La Sănătate, a fost nominalizat social-democratul Alexandru Rogobete.