Norvegia și-a asigurat un loc în faza eliminatorie la Cupa Mondială FIFA 2026, învingând Senegalul cu 3-2 în Grupa I, victoria fiind celebrată într-un mod inedit. Jucătorii și mii de fani au sărbătorit victoria cu o demonstrație tradițională de „vâsle vikinge” după meci, notează en.haberler.com.
În meciul din a doua săptămână din Grupa I a Cupei Mondiale FIFA 2026, Norvegia a învins Senegalul cu 3-2, ridicându-și ajungând la 6 goluri marcate și asigurându-și locul în șaisprezecimi. În meciul jucat pe MetLife Stadium, fotbalistul vedetă Erling Haaland a marcat două goluri, devenind unul dintre artizanii victoriei.
Haaland, din nou în prim-plan
În meci, golurile Norvegiei au fost marcate de Pedersen și Erling Haaland (2). Haaland, care și-a mărit numărul de goluri marcate în turneu la 4, a continuat să fie unul dintre cei mai în formă jucători ai Cupei Mondiale.
The Norwegian team and fans doing the Row are just beautiful.pic.twitter.com/hi2YqZimUi
— World Cup 2026 Daily (@TotalFootball) June 23, 2026
Sărbătoarea vâslelor vikinge
După fluierul final, scene colorate au apărut în tribune și pe teren. Fotbaliștii norvegieni au interpretat alături de fani sărbătoarea „vâslitului viking”, care a devenit unul dintre simbolurile țării. Momentele în care mii de fani au făcut simultan mișcări de vâslit au atras atenția pe stadion.
Fanii norvegieni au atras atenția pe tot parcursul turneului cu spectacolele lor cu tematică vikingă.
După ce anterior au pus în scenă un spectacol de canotaj viking cu mii de participanți în Times Square din New York, norvegienii au adus de data aceasta sărbătoarea pe stadion. În timp ce scenele colorate au captat rapid interesul fanilor fotbalului, fanii norvegieni sunt prezentați ca unul dintre cele mai remarcabile grupuri de fani ai Cupei Mondiale.
Cu ochii pe meciul contra Franței
După ce și-a asigurat un loc în turul 16, Norvegia va înfrunta Franța în ultimul meci din grupă pentru primul loc. Cum ambele echipe au 6 puncte, câștigătoarea grupei se va stabili după meciul care se va juca în ultima etapă din faza grupelor.
Mamaaaa! Fanii sunt sarea si piperul.Cel mai tare a fost cand jucatorii s-au ridicat in picioare.Yeeeaaahhh!!!