Într-un interviu pentru Cotidianul, Cristian Andrei, consultant politic și fondator al Agenției de Rating Politic, spune că în Parlamentul României nu există variante de guverne majoritare, ci doar minoritare. Totodată, acesta consideră că varianta unui guvern PSD-AUR este „doar o pisică arătată la negocieri de PSD”.
Consultantul politic mai susține că AUR a câștigat cel mai mult din această criză politică, pentru că a devenit un actor cu care se stă de vorbă, deși până la moțiune era considerat un partid extremist chiar de către PSD. Și Ilie Bolojan câștigă popularitate, spune Cristian Andrei, care adaugă și că partidul s-a aliniat în spatele său datorită unui „instinct de supraviețuire”.
„Președintele are nevoie de un spațiu în care să pregătească negocierile”
Cotidianul: Are vreo însemnătate faptul că Nicușor Dan a chemat mai întâi partidele din fosta coaliție la consultări informale?
Cristian Andrei: Este o modalitate de a reduce presiunea pe partide, de a nu le forța să-și asume public poziții și mai războinice decât cele de acum. Niște consultări formale, cu presa la poartă, ar fi presupus, în schimb, niște decizii ferme, inflexibile din partea unor partide care deja au anunțat că nu vor colabora. Președintele are nevoie de un spațiu în care să pregătească negocierile.
În al doilea rând, Nicușor Dan nu are un partid major în „teren”, care să poarte negocierile în Parlament în numele său, înainte de a se prezenta la Cotroceni și are nevoie să cunoască pozițiile acestora. Nu există cineva care să vorbească în numele președintelui, pentru că nu există un partid prezidențial. În al treilea rând, cred că, pentru moment, mulți preferă o variantă interimară prelungită în locul scandalului și unor alternative care azi sună prost pentru toate părțile. Nu cred că președintele are prea multe mutări.
„PSD face acest dans în jurul PNL”
Ce variante de guvern vedeți posibile? Ultima varianta vehiculata e guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități. E posibil?
Nu există azi o variantă majoritară în Parlament, doar variante minoritare care să fie forțate mai târziu, sub amenințarea anticipatelor sau crizei economice, cu sprijinul unor parlamentari din diverse partide.
Un guvern minoritar PNL-USR-UDMR are la fel de puțină sau de multă susținere azi ca un guvern PSD-UDMR. Ce e important este că și tandemul PNL-USR nu exclude o guvernare într-o altă formulă. Toată lumea joacă pentru a fi la guvernare, nu trebuie să ne ascundem.
Daca ar fi ca guvernul să fie în jurul PSD, ce alianțe vedeți? PSD cu cine?
PSD face acest dans în jurul PNL – pentru că a fost singurul plan pe care l-au avut, că PNL va imploda și va accepta continuarea coaliției cu PSD. Alte variante sunt doar improvizații, cu susținere de la traseiști.
Amenințarea unui guvern PSD-AUR este doar o pisică arătată la negocieri de PSD, pentru a sugera că se poate reorienta dacă nu i se satisface dorința unui premier favorabil și pe care să și-l poate alege. Suntem într-o situație paradoxală în care PSD spune că PNL l-ar putea forța să facă alianță cu AUR, deci PNL ar avea o vină în asta.
„PSD nu poate admite să fie la putere, dar să nu aibă de fapt puterea”
Nicușor Dan nu a exclus varianta unui guvern minoritar. Ce provocări ar avea de înfruntat un astfel de executiv, mai ales în contextul în care leul este în cădere liberă?
Un guvern minoritar are tot timpul un sprijin parlamentar, dar limitat pe o agendă de tipul: facem cutare, dar nu ne atingem de aceste subiecte. Deci nu va putea face mari reforme. O strategie deșteaptă, care poate fi însă negociată mai degrabă de președinte – este un guvern minoritar care să aibă punctual susținere parlamentară mai largă, de la mai multe partide – pe subiecte cum sunt legile PNRR sau care țin de securitate națională. O altă provocare politică este negocierea oricărui guvern minoritar cu AUR sau parlamentari de la partide populiste, eventual formarea unui grup parlamentar de traseiști.
A fost debarcat Ilie Bolojan din cauza baronilor locali, așa cum a susținut în Parlament?
Am mai spus-o, e vorba de dorința PSD de a ajunge din nou în centrul deciziilor, de a fi la volan, ca și cum ar avea 35%-40%. Asta include toate nivelurile, de la fondurile pentru primari, județe, până la controlul în marile proiecte și decizii.
PSD este partidul care vrea să-și păstreze forța de a vorbi în numele statului, administrației și nu poate admite ca altcineva să pună condiții. Bolojan era acest obstacol. Este o criză rezultată din scorul mic al PSD în alegeri și din pierderea de electorat de către PSD, partid care încearcă să țină cu dinții de poziția sa de forță. PSD nu poate admite să fie la putere, dar să nu aibă de fapt puterea.
AUR, dacă mai sprijină mult PSD pentru a prelua puterea, va începe să piardă electorat”
Cine câștigă cel mai mult din această criză?
Câștigă dezamăgirea generală. Tactic, până acum AUR a câștigat pentru că a devenit un actor politic cu care se stă de vorbă și face parte din calculele politice. Însă și AUR, dacă mai sprijină mult PSD pentru a prelua puterea, dacă mai dă semnale de prietenie spre PSD și împotriva brandului său anti-sistem, va începe să piardă electorat.
Ilie Bolojan va câștiga popularitate în partea sa de electorat, va energiza această zonă electorală, dar per total România rămâne scindată și va rămâne un număr mare de dezamăgiți, o majoritate a românilor. Este greu în aceste condiții de scandal general să refaci încrederea.
„PNL cu Bolojan va încerca varianta proprie de discurs «anti-sistem»”
Este poziția lui Ilie Bolojan de președinte al PNL în pericol?
PNL este aliniat acum în spatele lui Bolojan și pentru că în partid s-a activat un instinct de supraviețuire, de a rămâne în spatele unui lider popular, polarizant, cu șanse în alegeri, în locul urmăririi unor mize imediate, cu funcții la guvernare și în locul unei capitulări de facto în fața PSD. PNL cu Bolojan va încerca varianta proprie de discurs „anti-sistem”, mai aproape de campaniile anti-corupție de acum 10-20 de ani.
Lucrurile s-ar schimba pentru Bolojan doar dacă, prin jocuri de culise, ar fi numit cumva forțat, peste capul său, un alt premier din PNL. De asemenea, ar mai putea exista o contestare după 45 de zile, din partea PSD, a duratei interimatului lui Bolojan la Palatul Victoria, situație în care poziția sa ar putea fi slăbită.
Dar a lui Sorin Grindeanu, în cazul în care planul PSD nu va funcționa așa cum își dorește?
Sorin Grindeanu ar putea ajunge premier al României, într-un guvern minoritar, este o variantă care deja există, cu ceva șanse, deci ar putea fi un veritabil câștigător dacă se ajunge în acest punct – cu un orizont să fie timp de 3 ani premier. Dacă însă PSD naufragiază în opoziție, atunci și Sorin Grindeanu și ceilalți din conducere vor avea o problemă.
„Președintele a pierdut ceva din entuziasmul unei părți de public și cred că știe asta”
Cum credeți că va ieși Nicușor Dan din toată tevatura? Șifonat sau are șanse de reabilitare în ochii propriului electorat?
Cu siguranță președintele a pierdut ceva din entuziasmul unei părți de public și cred că știe asta. Dar să nu uităm: președintele a fost ales tocmai pentru că nu era dintr-un partid și a fost numitorul comun al publicului pro-european și pro-occidental. Partidele au pierdut la ultimele alegeri, de aia a apărut Nicușor Dan.
Nicușor Dan are acest avantaj, care este totodată și slăbiciunea sa: este independent politic. Asta îl obligă să se uite mereu la coaliții mai largi de votanți, să nu joace o carte de polarizare, așa cum au făcut Băsescu sau Iohannis. Doar că, dincolo de independență, un președinte are nevoie de o agendă clară cu care să joace și aici va trebuie să convingă din nou.
Roberta Metsola nu mai vine în România pe 9 mai, iar unii dintre liderii mai multor țări, potrivit unor informații pe surse, nu mai vin la Summitul B9 și își trimit reprezentanți. Este o consecință a căderii guvernului?
Îmi e greu să-mi imaginez altă cauză care să fi dus la anularea evenimentelor de Ziua Europei, care nu au totuși legătură de obicei cu agenda politică. Până la proba contrarie, a fost o decizie de context politic intern.
Se dau toti baba Wanda, fara rezultat. Chiar asa? PSD in pierdere? O sa vedeti la viitoarele alegeri..
Instinctul de supravietuire e specific „Fermei animalelor”…
de la orele 17 nimeni nu a comentat sau cenzura nu da voie decat la ode pt progresisti si critici impotriva PSD pt ca Romania nu mai are intelectuali care sa tina cu stanga ci doar purtatori de foaie matricola/diplome bune de sters…
taietor de frunze care nu munceste, dar castiga bine pt ca partidele platesc sondaje…Romania are nevoie de profesori, ingineri, constructori nu de consultanti…
devenit un ziar de bocitoare, chemati sau de ”influenceri” mult noroc, dar pe mine nu ma impresionati poate pe milionarii din Cluj care sunt ingrijorati ca nu le va mai curge miere…si e tragic sa nu castigi milioanea si o nimica toata daca unuia nu-i ajung 2500 lei sau 1271 lei unui pensionar impovarat de TVA si impozite…
Deci oricum o dai PSD este în găleată.
Cu AUR nu e nici o problemă, ăștia niciodată nu or să vrea la guvernare.
Fără scandal de pe margine AUR nu mai există.
dar doar pt progresisti ca tine pe care nu-l intereseaza bunicii pt ca nu crezi ca vei trai sa ajungi la pensie si ca llocul caldut va fi o vesnicie…sa-ti acopere toate birurile si restul lasat la catering…
Bla ,bla ,presiune pe partide?Partidele sunt fortele motrice ale statului care presiune? Ce sunt PIONERIII CUTEZATORI? PSD,psd,sa faca guvern asa cum s-au grabit sa-l distruga pe cel pe care l-au picat.Șarlatani si Banditi acești pesediști.
Aici ai dat-o în bară. Eu sunt unul dintre bunicii ăia care au muncit peste 40 de ani dar nu sunt senil încă, înțeleg că progresismul înseamnă dezvoltare.