Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Iranul acuză NATO și nominalizează România printre statele care ar fi sprijinit operațiunile militare împotriva sa. Teheranul invocă declarațiile șefului Alianței privind utilizarea infrastructurii europene de către forțele americane.

De Mădălina Hodea - redactor
Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Iranul acuză NATO și nominalizează România printre statele care ar fi sprijinit operațiunile militare împotriva sa. Teheranul invocă declarațiile șefului Alianței privind utilizarea infrastructurii europene de către forțele americane.

Iranul acuză NATO de complicitate în conflictul militar și susține că România și Italia au participat la operațiunile împotriva Republicii Islamice. Teheranul invocă declarațiile secretarului general al NATO privind sprijinul logistic oferit de state europene pentru acțiunile SUA și Israelului.

Tensiunile dintre Iran și statele occidentale continuă să escaladeze după ce autoritățile de la Teheran au acuzat NATO de complicitate în operațiunile militare desfășurate împotriva Republicii Islamice. Într-o declarație făcută publică joi, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a susținut că România și Italia au fost implicate în susținerea acțiunilor militare ale Statelor Unite și Israelului, News.ro.

Oficialul iranian a reacționat la afirmațiile secretarului general al NATO, Mark Rutte, care a declarat că sute de aeronave americane au operat de pe baze din Europa în timpul conflictului cu Iranul. Potrivit acestuia, aeroportul din București ar fi redus temporar numărul zborurilor comerciale pentru a permite desfășurarea operațiunilor de realimentare ale avioanelor militare americane.

Mark Rutte

„Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia și România ca fiind țări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”, a afirmat Baghai, care a acuzat Alianța Nord-Atlantică de implicare într-un „război de agresiune ilegal”.

Declarațiile au stârnit reacții și în Italia, unde Ministerul Apărării a contestat afirmațiile lui Rutte, precizând că bazele militare de pe teritoriul italian au fost folosite doar pentru operațiuni logistice și tehnice, nu pentru misiuni de luptă.

purtătorul de cuvânt al ministerului iranian

„Este vorba aici de o mărturisire clară şi zdrobitoare a complicităţii active a NATO într-un război de agresiune ilegală purtat împotriva unui stat membru suveran al ONU”, a scris Baghai pe X.

„Secretarul general al NATO a indicat în mod explicit Italia şi România ca fiind ţări care au participat la agresiunea împotriva Iranului”, a subliniat purtătorul de cuvânt al ministerului iranian.

Controversa apare în contextul în care NATO susține că nu este implicată direct în conflictul dintre Statele Unite, Israel și Iran, deși mai multe state membre au oferit sprijin logistic și infrastructură pentru operațiunile americane.

Până în prezent, autoritățile române nu au comentat noile acuzații formulate de Teheran. În trecut, Ministerul Afacerilor Externe a transmis că România nu este parte a conflictului și că orice cooperare militară cu Statele Unite se desfășoară în baza acordurilor bilaterale și a angajamentelor asumate în cadrul NATO.

Dezbatere oficială la Sankt Petersburg: „În Rusia se respectă prea mult drepturile omului!”

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. De la o tara respectata, cautata, am ajuns o tara urata, injurata, alungata, amenintata. Bravo romanilor, ca au ales exact ce li se potriveste!

  2. si nu are dreptate? nu ati oferit aeroporturile si spatiul aerian pentru tranzit? ca o colonie cu stapan?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.