Israelul cumpără noi escadrile de avioane americane de luptă de la americani. Această achiziţie masivă are rolul de a consolida semnificativ capacităţile forţelor aeriene.
De asemenea, se înscrie într-un context de tensiuni persistente cu Iranul şi de continuarea ostilităţilor cu Hezbollahul pro-iranian din Liban, conform AFP citată de News.ro.
Contractul prevede livrarea unei escadrile de avioane de luptă stealth F-35 produse de Lockheed Martin, precum şi a unei a doua escadrile de F-15IA fabricate de Boeing, a indicat Ministerul Apărării într-un comunicat.
Această investiţie are ca scop „asigurarea superiorităţii aeriene a Israelului pentru deceniile următoare”, adaugă textul.
Aceste achiziţii se află în centrul planului strategic denumit „Scutul Israelului” a precizat ministrul Apărării, Israel Katz.
„Misiunea noastră este clară: să ne asigurăm că Tsahal dispune de instrumentele, capacităţile şi puterea necesare pentru a acţiona oriunde, oricând”, a adăugat Katz.
Cheltuielile militare israeliene au crescut constant de la începutul războiului din Gaza, declanşat de atacul fără precedent al grupării palestiniene Hamas asupra Israelului la 7 octombrie 2023, un conflict care s-a extins în regiune, mobilizând Israelul pe mai multe fronturi.
Eu ma asteptam sa cumpere avioane din Iran
Israelul a cumpărat avioane americane cu bani de la americani. O afacere extraordinar de frumoasă. Felicitări!
F15 si F35 cumpara toti, inclusiv Arabia Saudita.