Primăria Sectorului 3 a încercat să dea lovitura pe Facebook cu o postare despre „lanurile de lavandă” plantate prin cartiere. Doar că, în loc de inimioare și poze cu filtre mov, a primit un val de reacții tăioase. Acestea vin mai ales de la locuitorii care se plâng că trăiesc zilnic printre gunoaie neridicate, praf, containere murdare și spații neîngrijite. În timp ce administrația se laudă cu flori, oamenii întreabă unde sunt pubelele dispărute, de ce miroase sectorul a ghene și de ce a murit lavanda din IOR.
Primăria Sectorului 3 a postat triumfător pe Facebook că „dacă nu ați apucat să vă pozați în lanurile de lavandă, avem și acasă”. Localnicii au reacționat cu sarcasm, furie și dezgust, transformând postarea într-un inventar al problemelor ignorate de administrație.
„Ce sunt buruienile astea puse alandala, fără niciun design?”, întreabă o internaută, comparând Sectorul 3 cu vecinii S4 și S6. Alții au mers direct la esență: „Dacă nu ați apucat să vedeți și să mirosiți gunoaiele neridicate de la ghenele stradale, să știți că avem și așa ceva”.
Mirosul de lavandă, întrecut de mirosul de ghenă
Comentariile continuă la fel de dur: „Avem și mizerie în sector, fix unde aveți panourile prin care vă lăudați că ați redus poluarea”, spune un bucureștean. El indică străzi precum Lunca Cetății, pline de praf și ocolite de programul de curățenie. Într-un alt comentariu se arată că mirosul rafinat de ghena stradală întrece mirosul de lavandă
Nici promisiunile despre lavanda din Parcul IOR nu scapă. „Unde este?”, întreabă altă internaută. Răspunsul vine sec de la alt locuitor: „Se pare că nu a rezistat.”
În timp ce unii întreabă unde sunt pubelele pentru haine și rezidual, alții ironizează amplasarea florilor. E arată că acestea sunt „pe mijlocul căii de rulare a tramvaielor, în timp ce sectorul e plin de jeg”.
Printre zeci de reacții critice, apar și câteva comentarii pozitive. Acestea sunt înghițite rapid de valul de nemulțumire.