Lavrov arată vinovații pentru prelungirea conflictului din Ucraina

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov,

De L.V.
Lavrov arată vinovații pentru prelungirea conflictului din Ucraina

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov,

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat miercuri în cursul întrevederii cu secretarul de stat american, Marco Rubio, că țările europene și Kievul sunt responsabile de prelungirea conflictului din Ucraina, a declarat ministerul său, relatează AFP.

În cursul unei întâlniri cu Rubio, în marja Adunării Generale a Națiunilor Unite la New York, Lavrov ‘a subliniat natura inacceptabilă a manevrelor efectuate de Kiev și de unele capitale europene care vizează prelungirea conflictului’, a indicat Ministerul rus de Externe.

Întrevederea survine la o zi după o surprinzătoare schimbare de poziție a președintelui american Donald Trump, care, contrar a ceea ce a afirmat până în prezent, a sugerat că Ucraina poate recuceri toate teritoriile ocupate de Rusia.

Mai devreme miercuri, în discursul susținut la tribuna ONU, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și-a manifestat satisfacția față de schimbarea radicală de poziție a președintelui american Donald Trump după o discuție avută marți cu acesta la New York.

Distribuie articolul pe:

32 comentarii

  1. A zis Donald ca sunteti un arici de,,, sau nu un bizon nu nu sunteti un leu scris pe o hârtie.
    Acest mesaj este pentru numitul Marele Urs.

  2. Nuti hotarati-va si voi ori sunteti anti or pro ca la Onu la NY v-am vazut mana in mana cu chineji si rusi ca bruiati institutia deci sunteti pro nu anti…va iubiti de mult.

  3. Păi, la ora asta ukranul are depozite de arme pline la refuz.. A apucat acu să le vîndă,.. se pare că pînă și rușilor.. Adică te poți intreba ca de fapt cine alimentează, intreține, războiul..Tot ceea ce susține presa și politicul european sunt minciuni și desconsiderare a intelectului european..

    1. Eu sunt un troll prost platit de Mossad sa faca propaganda anti-Rusia, anti-Sosoaca, anti-suveranism si pro-Israel.
      Toate mesajele rusofobe de mai jos au fost postate de mine.

    1. Trump a fost ironic. Si-a batut joc de sorosisti. Cititi textul postarii lui. Cum sa creada ca Ucraina recupereaza de la rusi tot teritoriul si chiar si in plus!

  4. Lavrov se pune cu noi. Nu știe ce face.
    Ce dacă avem deficit mare? Ne-a spus Ursula că cheltuielile cu armele pentru ukrainieni nu se pun la socoteală. Sunt separate așa că o să cumpărăm armament american pentru ukrainieni până la victoria finală a Ukrainei. Problema e că nu prea mai sunt ukrainieni care să le utilizeze împotriva rușilor dar și asta o rezolvăm cumpărând armament sofisticat care luptă singur împotriva rușilor. E mai scump dar și așa nu se pune la socoteală.
    E ca și când cheltui 10 le pentru a produce roșii pe care le vinzi cu 2 lei la piață. Ești boier.

  5. Cine-l mai asculta pe Lavrov?Ukraina a atacat Rusia,sau invers.Daca ar fi dupa acest mincinos,ukrainienii ar trebui sa depuna armele si sa plateasca si despagubiri de razboi.Cine a intrat in Cehoslovacia si Unkaria,Ukraina?Asta stie Orban care acum le pupa talpile?

    1. Cine il asculta pe Lavrov? MILIARDE de oameni din BRICS. Cert e ca pe el il asculta si il respecta mult mai multi oameni decat il asculta pe Nicusor sau pe un troll ca tine.
      Ceea ce Rusia a facut nu e un atac ci legitima aparare dupa puciul de la Kiev din 2014. Cand Victoria Nuland si alti oficiali americani se plimbau prin Kiev si se implicau fatis in formarea viitorului guvern din Ucraina, Putin a decis sa se implice si el si sa-si ia inapoi Crimea. Asta nu e un atac, ci doar o reactie fireasca.

  6. 2.Interesele Rusiei sunt puternic legate de aceste resurse, iar controlul asupra lor oferă un avantaj strategic major în industria apărării și tehnologiei de înaltă performanță. Totodată, Rusia are în plan dezvoltarea producției interne de metale rare și pământuri rare pentru a reduce dependența de importuri.În concluzie, resursele minerale strategice deținute pe teritoriile ocupate pot avea o valoare economică de sute de miliarde de dolari și un potențial uriaș de exploatare pe termen lung.Deși Rusia controlează aceste bunuri strategice, exploatarea lor este încă limitată pe termen scurt din cauza conflictului activ, a sancțiunilor și problemelor interne. Pe termen mediu și lung, cu stabilitate și investiții, aceste resurse pot compensa substantial pierderile economice suferite în război și pot susține puterea economică și militară a Rusiei.

  7. 1.Valoarea economică totală a resurselor minerale strategice aflate pe teritoriile temporar ocupate de Rusia în Ucraina este estimată la aproximativ 350 de miliarde de dolari americani, conform declarațiilor oficiale. Aceasta include în special titan și litiu, două dintre cele mai importante materii prime critice pentru industriile moderne și militare. Această cifră poate fi chiar depășită în realitate, având în vedere potențialul larg al depozitelor acestor resurse.Totodată, partea centrală a Ucrainei deține depozite suplimentare de minerale scumpe, inclusiv uraniu, mangan și alte elemente de pământuri rare, ceea ce ridică valoarea totală a resurselor minerale ale Ucrainei la sume mult mai mari pe întreg teritoriul național, estimate în ordinul trilioanelor de dolari, deși o parte substanțială a acestora este situată în regiunile controlate de Rusia.

    1. Esti la fel de „roman” cum e Vexler.
      Rusia are prea multe resurse ca nici nu stie ce sa faca cu ele. Nu Rusia vrea sa fure resursele Ucrainei, ci UE si SUA. Rusia doar nu vrea ca Ucraina sa devina alta baza militara NATO, atat.

  8. chiar vezi?

    fiecare tara intra unde dorestea ea, in nato, in ue, in brics, in pix… este propria ei decizie! nu exista stapin care sa stea cu facaletu in mina sa dirijeze tarile unde vrea el! mentalitate de sluga fara de viata… rusia face acum exact ce a facut dupa primul razboi mondial: l-a copt pe al doilea ca nu i-a convenit pacea la care nici n-a participat. ce a urmat stim cu totii. s-a tras dubla in 1992… pina a venit putin care l-a debarcat pe eltsin si care o ia de la cap ca si stalin… nimic nou, istoria se repeta. cum? prin victimizare si multi prosti colaterali care le tin isonul. CRIMA ramine CRIMA! e suficient ca unul sa fie ucis si este crima. ori vorbim de zeci de mii daca nu sute de mii de vieti curmate in mod tragic din cauza ogoliilor unor primitivi…

    1. Mincinosule. Ucraina nu isi doreste in NATO si UE. Lovitura de stat din 2014 nu reprezinta vointa ucrainienilor. Puciul ala a fost facut cu interventia americanilor si a europenilor, presedintele pro-rus a fost demis fara sa se respecte constitutia ucraineana si toti presedintii si guvernele ulterioare nu au/ nu au avut legitimitate.
      In 2025 Ucraina e condusa de un nemernic care nu e nici macar ucrainean si care a interzis alegerile libere. Ucrainienii fug de Zelensky, nu de Putin, deci nu mai ne plictisi cu povestile tale despre ce au facut sovieticii in 1918.

  9. Văd că unii comentează pe acilea arătând că Rusia este responsabilă de tot și toate relele din Ucraina, Europa și chiar din lume. Găsesc remedii tip paracetamol pentru ieșirea din situație, tratează simptomele și nu cauza conflictului. Că Rusia a intrat peste Ucraina este un fapt de necontestat, dar aproape nimeni nu scoate în evidență și de ce a făcut Rusia acest atac. Lăsând la o parte schimbarea raportului de forțe mondiale, care contestă, pe bună dreptate, hegemonia SUA, ajungem la cauze mult mai palpabile. Amintesc doar câteva. 1. Cererea de primirea a Ucrainei în NATO. Rusia, pe vremuri URSS-ul a avut o experienţă cruntă cu o asemenea învecinare cu dușmanul ei de moarte Germania hitleristă. Cu NATO la graniţe, se repeta situația. 2. Ucraina avea în componența sa mari teritorii, care istoric au aparținut etnic, Rusiei, și pe care trăiesc/trăiau cca 10.000.000 de ruși, și care erau lipsiți de drepturile elementare cetățenești, limbă, cultură, mass media, învățământ, religie, etc. Dacă la noi am fi avut o asemenea discriminare, exploda „Ieuropa”, OSCE, toate organismele planetare și interplanetare. 3. După acordurile de la Minsk, care au fost încălcate grosolan de Ucraina, aceasta a trecut la un program viguros de înarmare și pregătirea trupelor pentru război, cu sprijinul „dezinteresat” al multor țări occidentale, printre care SUA, Germania, Franța, UK, etc. De ce oare ?, nu pentru a ataca ea Rusia ?. Scormonind se mai găsesc și alte motive/argumente pentru a explica de ce s-a ajuns aici. Și numai prin rezolvarea acestor motive se poate încheia războiul, altfel avem de a face cu frecții la picioare de lemn.

  10. Și când te gândești că ăsta a fost un diplomat de excepție.
    La mintea ăstuia de acum pompierii sunt de vină nu ăia care au pus focul.

    1. Focul a fost inceput de americani si de europeni in 2014 cand s-au implicat in euromaidan si l-au demis pe presedintele pro-rus.
      Vad ca iar furi nickuri si postezi aceleasi mizerii infecte, repetitive, despre Putin, rusi, Sosoaca, nationalisti, etc, ca sigur vei schimba opinia cuiva asa.

  11. Cei care nu înțelegeți ce înseamnă un război în Ucraina și de cine a fost provocat și pentru ce se menține mai bine tăceți din gură că vă faceți de rușine, Cugeti.Deci exiști.

    1. tocmai pentru ca stii pentru ce e, faci tot ce depinde de tine pentru a evita crima! de ce mint rusii? pentru ca vor felia cea mai mare…intotdeauna exista un interes ascuns dincolo de cuvinte si actiuni…de toate partile.

      rusine???? muhahahahahahahaha s-a gasit „evalautorul” care imparte rusinea… tiriplici, ia o pauza ca esti obosit…esti cam ratacit…

  12. TARILE DIN EUROPA SI NU EUROPENE, conduuse PRIN SERVICII DE SPIONAJ, de nealesii nostri, MAROTELE STAPANILOR LOR OCULTI, domnule! POPOARELE NU VOR RAZBOI! POPOARELE NU VOR SA FIE ANGRENATE IN CASTIGUL PRIN SANGE ALE UNOR ENTITATI CARE AU PUS GHEARELE PE LIBERTATEA NOASTRA!

  13. deci pentru ca rusia mobilizeaza si trimite carne de tun pe un front creat de ei, sint vinovati altii, pt ca alti fac legile in rusia…adica rusia e un fel de nimic cum s-ar zice… mare destept lavrov asta.. este exact acelasi tip de discrus sovietic ca atunci cind nemtii si rusii marsaluiau brat la brat in Varsovia… imparteau vodca si tigari intre ei mindri de realizarile lor…

    1. agresivitatea verbala a rusilor este o practica veche. cauta sa inhibe prin cuvitele folosite aruncind vina de la ei spre altii fara nicio rusine. pentru ca ei stiu foarte bine ca rusinea, retinerile, odata ce le-ai manifestat, ti-ai manifestat slabiciunea si esti luat la pret de matineu. asta inseamna de fapt intentii duble, ascunse in spatele unor cuvinte menite sa minta.

    2. Carne de tun trimite Zelensky, mincinosule abject. In Rusia recrutarea e 100% voluntara si se face pe baza de contract.
      Marea majoritate a soldatilor rusi trimisi in Ucraina sunt puscariasi care dupa 6 luni de serviciu militar sunt eliberati si primesc bani (daca nu mor pana atunci). Singurii care sunt trimisi pe front cu forta sunt imigrantii care au dobandit recent cetatenie rusa si sunt someri sau au probleme cu legea.
      Normal ca rusii sunt agresivi. Trebuie sa fie agresivi ca sa opreasca gunoaiele LGBT-iste ca tine. Cu un gunoi ca tine care are 100 de identitati de gen nu poti sa fii decat agresiv.

  14. Tarile europene si Kievul sunt vinovate de prelungirea ,,conflictului”?!
    In primul rand ca acela nu-i ,,conflict”, ci razboi de invazie, iar vinovati sunt invadatorii cu mentalitati si comportament de hoarda asiatica.
    Au comis si comit inca exact ceea ce faceau hunii lui Atilla sau mongolii lui Gingis Han.
    Europenii sunt vinovati ca-i ajuta pe invadati si nu-i lasa la mana invadatorilor?
    Nu va este ma rusine sa debitati asemenea aberatii? Vinovati sunt invadatii si amenintatii?……[Rumburak]

    1. UE si SUA au inceput nebunia in 2014 cand s-au implicat in Euromaidan si l-au demis pe presedintele pro-rus si dupa aia au mintit cand au semnat acordurile de la Minsk si au continuat sa inarmeze in secret Ucraina. Rusii au reactionat si au ocupat Ucraina de est, ca doar nu erau fraieri sa stea degeaba si sa lase Ucraina sa devina o baza NATO.
      Si nu mai vorbi tampenii despre Atilla si Ginghis Han. Nu Rusii s-au extins inspre UE si NATO, ci NATO si UE s-au extins inspre Rusia.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.