Iată mesajul publicat vineri seara, pe Facebook, de primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu:
„După mai multe încercări, am semnat, în sfârșit, contractul de punere în siguranță a blocului care a explodat anul trecut în cartierul Rahova.
Săptămâna viitoare mă voi întâlni cu reprezentați contractorului, vom discuta calendarul intervenției, și după ce mă voi lămuri și lucrurile vor fi clare, mă voi întâlni cu proprietarii apartamentelor din blocul afectat pentru a le prezenta situația și ceea ce urmează.
Principalul motiv pentru care nu am reușit să contractăm lucrările mai devreme a fost dat de complexitatea/riscul intervenției: antreprenorii nu au venit la procedura de atribuire a lucrarilor.
Mulțumesc companiei Apolodor pentru că, într-un final, a acceptat și asumat acest contract”.
Amintim că în luna octombrie a anului trecut, o explozie violentă a afectat un bloc situat în cartierul bucureștean Rahova. Deflarația a provocat moartea a trei persoane și rănirea altor 13. Conform informațiilor disponibile până acum în spațiul public, incidentul ar avea drept cauză o acumulare de gaze într-un spațiu închis.
Zeci de familii au rămas fără un acoperiș deasupra capului, iar recent, în cadrul unei emisiuni televizate, mai mulți locatari s-au prezentat plângându-se de faptul că în continuare locuiesc în chirie și nu știu când și dacă vor mai intra vreodată în casele lor.
Mai ușor cu anunțurile lui Ciucu, cale lungă…!
Termenul de ,,punere in siguranta” nu inseamna ca blocul se va consolida si reabilita pentru a fi dat in folosinta.
Și va fi gata când vor fi alegerile locale în 202…!😂😂😂