Declaraţia unică, virată în bugetul de stat
”Ştiţi foarte bine că a fost un angajament pe care această coaliţie l-a luat în cursul anului trecut, în momentul în care a trebuit să îndeplinim jaloane legate de impozitarea proprietăţii care nu erau îndeplinite în ultimii trei ani de zile, fiind amânate an de an.
În acel moment am asumat pentru consolidarea fiscală, o parte din această consolidare ca fiind făcută prin aceste măsuri legate de impozitarea pe proprietate.
Ca atare, am decis să nu afectăm sau să nu lucrăm pe zona, componenta esenţială a formulei de echilibrare…
Practic toate componentele acesteia au rămas integral la fel.
Am ales în schimb, pentru anul 2026, ca declaraţia unică să fie virată în conturile bugetului de stat.
Am făcut acest lucru pe fondul faptului că autorităţile locale primesc, chiar şi în aceste condiţii, 7 miliarde în plus, aproximativ 7 miliarde în plus faţă de anul trecut.
„O mică parte din surplus”
Deci, practic, operarea declaraţiei unice reprezintă o mică parte din surplusul pe care-l au autorităţile locale.
Este practic aproximativ 20% din surplusul pe care l-ar fi avut autorităţile locale”, a explicat Alexandru Nazare, joi seară, decizia ca sumele provenite din impozitul aferent declaraţiei unice pentru profesiile liberale să fie încasate în integralitate la bugetul de stat.
Vor primi mai multi bani pt ca tot bolojan ne-a fortat la taxe mari nereusind sa-i confiste.
Spaga si parandaratul e baza primariilor, nu profitul.