Maia Sandu a vorbit pentru unul dintre principale podcasturi politice din Marea Britanie cu jurnaliștii Rory Stewart and Alastair Campbell, conform Digi24. În discuția care a durat mai mult de o oră, Sandu a vorbit despre istoria comună a României și Republicii Moldova.
„La sfârșitul anilor 80 au fost mișcările de renaștere națională și, bineînțeles, au fost discuțiile despre reunirea cu România, deoarece Moldova a fost parte din România înainte. Dar atunci, nu puteam ști câți oameni ar fi votat, pentru că nu am avut un referendum.
Dacă e să judecăm după numărul mărul care au participat la mișcarea de renaștere și după numărul celor care au ieșit în stradă, sute de mii, putem spune că am fi avut un suport pentru reunirea cu România”, a declarat lidera de la Chișinău despre mișcările de renaștere națională din vremea în care Republica Moldova făcea parte din URSS.
Întrebată apoi dacă ar susține unirea cu România, președinta a răspuns afirmativ.
„Dacă am avea un referendum, aș vota pentru reunirea cu România.”
Sandu: Devine tot mai dificil ca Moldova să supraviețuiască
Sandu și-a motivat declarația prin faptul că o țară mică să supraviețuiască singură. Deși nu crede că unirea are suficientă susținere, Sandu își dorește aderarea la Uniunea Europeană pentru a proteja Moldova.
„Priviți la ce se întâmplă în jurul Moldovei astăzi, priviți la ce se întâmplă în lume. Devine din ce în ce mai dificil pentru o țară ca Republica Moldova să supraviețuiască, să existe ca democrație, ca țară suverană.
Dar ca președinte al Republicii Moldova, înțeleg că nu există o majoritate care să sprijine unirea cu România, dar există o majoritate care sprijină aderarea la UE și noi acționăm în sensul acesta. Este un obiectiv mult mai realist și ne ajută să ne protejăm suveranitatea.”
Maia a jucat intotdeauna la doua capete in functie de evolutiile internationale. Este infinit mai inteligenta si orientata decat Nicusor. Este cunoscuta si apreciata de toti liderii Europei, inclusiv Putin, chiar daca unora nu le convin pozitiile sale politice.Declaratia sa privind reunificarea in actualul context a fost preluata imediat de majoritatea comentatorilor internationali care se ocupa de conlictul ruso-ucrainian.
rusofonii sa se abtina. Ce stiti voi despre istoria Romaniei?
asa ceva e perfect. sa unim toti romanii intr o tara. cu SIGURANTA avantajele sunt mai mari ca dezavantajele
Bai Emile dar ce ai bre cu moldovenii, RRomania este condusa de ardeleni dev35 de ani sau nu vezi?
Nu vrei pe tronul României? Cred că asta urmăresc globaliștii! Sa te facă regina!
Suntem sătui de hotiile moldovenilor nostrii.
Ok, dar mai intai trebuie sa renunti a mai fi membru CSI…
Ar vota sa o pricopseasca si pe ea Bolmojan cu niste impozite mari.
Un lucru e clar, nu mai putea ocoli la nesfarsit acest aspect esential si intelege sa o faca cu diplomatie!!!
Dush Mann ii SOV ie Tica ci ai ROMANIEI GENERICE o U Rasc din acest motiv…Si berienii ire dentisti care mormaie amenintator…
daca Donnie Trump se oferea sa cumpere aia 5-10k de danezi din Groelanda cu 10k-100k de dolari, poate sa cumpere Moldova cu 10$ per cap de bour
Moldova e un stat esuat, daca ukropsii aveau din ce supravietui indiferent de cati racheti si cata coruptie era la ei, moldovenii nu produc mai nimic in afara de agricultura si sunt dependenti total de ajutoarele in bani si energie de la „fratii rromani” si acuma stau cu mana intinsa si la UE. Daca abia au reusit sa fure voturile pentru intrat in UE, tot sunt in pom si ar avea nevoie sa imbuce si din bugetul rromaniei
Păi, se pare ca apus cam multe strîmbe pe foc.. Acu renunță la privilegii, doar iși vede viitorul incert, chiar cu gaz și energie electrică subvenționate din romania.. Plus că celebre UE stă să colapseze,.. iar rusul categoric va fi in granița, ceea ceva schimba total opinia electoratului, cu opoziția democratic reprimată..Cine are nevoie de 5 milioane ruși minoritare in țară ?? Sau poate asta e scopul..
Sunt o buna oportunitate pentru ca drujbarii udemeristi sa nu mai fie vreodata la guvernarea Romaniei. Rusii din RM nu sunt nici sovini si nici iredentisti. Stiu prea bine ca sunt oaspeti in Moldova.
oare cum ar raspunde daca intrebarea ar fi pusa de jurnalisti din Rusia?
”dacă s-ar organiza un referendum care pune această întrebare.”
Cine ar trebui sa-l organizeze? Decizia este in mana ei. Vedem ca nu se teme de Putin. Atat timp cat din Romania vin banutii, ce nevoie au de unire?!
miala blanda suge de la doua oi
cutra
”dacă s-ar organiza un referendum care pune această întrebare.”
Cine ar trebui sa-l organizeze? Decizia este in mana ei. Vedem ca nu se teme de Putin.