Marocul trecuse la ora de vară în 2008 pentru lunile aprilie-septembrie, în scopul de reduce consumul de energie şi a limita decalajul orar faţă de ţările europene, principalii săi parteneri economici, scrie G4Media, citând Agerpres.
Mai târziu, în 2018, guvernul a adoptat un decret pentru a extinde ora GMT+1 pe durata întregului an, cu excepţia ramadanului, luna sacră a postului musulman, anulând astfel trecerea la ora de iarnă pentru „a evita schimbările (…) în timpul anului şi repercusiunile lor la mai multe niveluri”.
Această decizie a generat, însă, o opoziţie tot mai mare de-a lungul anilor, precum şi întrebări legate mai ales de eficacitatea sa în economisirea energiei şi potenţialele sale efecte asupra sănătăţii, în special la cei mai tineri.
Anularea decretului din 2018
Joi, prim-ministrul Aziz Akhannouch a anunţat decizia de revenire la ora GMT pe toată durata anului, ca „răspuns la aşteptările” marocanilor, anulând de facto decretul din 2018, spre a „remedia dificultăţile pe care ora suplimentară le-a cauzat cetăţenilor”.
Măsura va intra în vigoare începând de la ora 02.00 a dimineţii de duminică, 20 septembrie.
Acest anunţ îmbracă şi o dimensiune politică, la mai puţin de trei luni până la alegerile legislative de pe 23 septembrie.
Fostul prim-ministru Abdelilah Benkirane promisese recent să elimine ora de vară dacă formaţiunea sa islamistă conservatoare moderată, Partidul Justiţiei şi Dezvoltării, va reveni la conducerea guvernului.