Meciul Bolojan-Nicușor: premierul marchează! De la „Pas cu Pas” la „Nu va fi ușor”. România a ieșit din deceniul liniștii și a intrat în războiul pentru 2030!

Meciul Bolojan-Nicușor: premierul marchează! De la „Pas cu Pas” la „Nu va fi ușor”. România a ieșit din deceniul liniștii și a intrat în războiul pentru 2030!

FOTO: Presidency

Jurnalist, realizator TV și radio, focusat pe subiecte de politică internă, interesat de Orientul Mijlociu, pasionat de istorie și de munte, autor de carte!

Meciul Bolojan-Nicușor: premierul marchează! De la „Pas cu Pas” la „Nu va fi ușor”. România a ieșit din deceniul liniștii și a intrat în războiul pentru 2030!

FOTO: Presidency

Bolojan își impune agenda, Nicușor Dan caută majoritate

Ilie Bolojan face agenda politică. Echipa Adrian Veștea a căzut în Parlament și scenariile propuse de premier chiar de la Congres, cu guvern minoritar – fie PSD fie PNL, USR, UDMR, și pact național pe șase luni, sunt propunerea concretă a momentului. Oferă în felul acesta rezolvarea imediată la ecuația necunoscută a guvernării. Altfel, președintele PNL își securizează poziția de lider al Dreptei reformatoare și de președinte al partidului.

Nicușor Dan a înregistrat o înfrângere de etapă, majoră. În logica electorală, probabil va merge tot pe varianta unui tehnocrat sau politician agreat care să constituie o majoritate. În continuare pe ideea propriei agende prezidențiale. Sub dinamica realității că o nouă nominalizare trântită în Parlament duce la scenariul în care președintele poate dizolva Legislativul și asta îi face mai flexibili pe deputați și senatori.

PSD mai joacă doar în calcule prezidențiale iar USR pierde teren în fața liberalilor

PSD va juca în ecuația prezidențială a puterii, asta după ce a arătat că nu mai poate oferi inițiativă, iar pentru Sorin Grindeanu au apărut contestatarii interni care îl împing să își asume Guvernul!

PNL e strâns lângă Ilie Bolojan! Și tot la putere!

Tabăra disidenților PNL, serios afectată, va mai încerca mutări timide în interior. Prin oamenii care vor rămâne în partid. Dar nu azi. Perspectiva unui partid nou se naște mai greu.

Ascensiunea liberalilor complică ecuația USR. PNL pare să fi preluat spațiul politic rezervat ani la rând partidului fondat pe mesajul reformist. Așa cum observa fostul președinte USR Elek Levente, imediat după Congresul liberalilor, „de azi PNL rulează pe culoarul care timp de zece ani a fost rezervat pentru USR”.

AUR și George Simion au bifat poza zilei. L-au chemat cu jalba în proțap pe premierul desemnat. Ca mai apoi să facă spectacol în Parlament, ridiculizând nominalizarea președintelui!

Politica vie s-a întors

Altfel, a trecut deceniul “stabilității”, lupta pentru putere s-a mutat între Cotroceni și Palatul Victoria. După 10 ani în care confruntarea între partide a fost redusă la formule precum “guvernul meu”, “stabilitate“ sau “interesul național”, bătălia politică a fost reaprinsă de conflictul președinte – premier.

Chiar mai spectaculos decât în perioada mandatelor lui Traian Băsescu. Ca efect imediat, pentru democrație, marele câștig este recuperarea confruntării deschise, o politică vie spre deosebire de obsedantul deceniu al liniștii în numele stabilității.

Cronica unui divorț anunțat: cum schimbă ruptura Nicușor Dan – Ilie Bolojan harta politică! Scenarii

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

1 comentariu

  1. Ce naiba medicamente luati?! sau ce fumati!?. Vad titluri legate de democratie, castig, lupta….zau…de Romania isi aduce aminte cineva??? In acest moment, singurul castigator este mediul suveranist…Ce guverne minoritate, (din trei partide cu 31%) sau din PSD cu 25%??? Cum credeti ca vor trece prin Parlament??? Cat vor rezista, chiar daca ar trece??? Ce compromisiuri facute cu senatori ciudati de la partide inventate, care au maxim 12 clase si scoala vietii…veti superviza ca sa fie guverne!!!
    Niciodata in ultimii 37 de ani, Romania nu a fost intr-o astfel de deriva totala!!! Cum sa fie PNL un exemplu cu un vot unamim, la un congres extraordinar, la care eventualele voturi impotriva au figurat ca anulate!!! Ce democratie?? Cu un PSD care a furat si sta in baza unui presedinte compromis clar de Nordis si a unor secunzi semidocti…a ajuns Artimetica sa fie creierul echilibrat al partidului!!! Cu un UDMR care asa cum a facut mereu, joaca doar la castig…cu un USR care, din pacate, isi arata limitele capacitatii de conducere…si cu o serie de extremisti, in frunte cu AUR, care stau la ciupeala, ca sa le vina si lor randul la condus si impartit…ce a mai ramas de impartit! Bineinteles, un sef de stat care du0pa un an habar nu are de ce este acolo…nu a numit sefi la sesrvicii, a numir sefi compromisi in justitie, nu a rechemat si trimis ambasadori….nimic… Asteapta vara sa mearga pe coclauri…Si peste toate astea, unii se vad castigatori si eventual viitori presedinti, altii cred ca anticipatele ii vor aduce pe val…care val…al prabusirii economice!
    Stiu! O sa spuneti ca doar critic si nu propun solutii…NU AM! Mi-e teama de viitorul Romaniei si nu stiu cum o sa iesim din asta, dar nu cred ca titluri voioase si soliții de oameni visatori sau prea incapatanati ca sa vada realitatea… vor scoate tara din criza.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *