Nivelul, albastru-precaut
SRI a analizat evoluțiile dinamice din contextul actual de securitate la nivel internațional și spune că ridicarea nivelului de alertă teroristă în țara noastră se menține la nivelul anterior.
În prezent, nivelul este albastru-precaut.
Datele deținute la nivel național nu indică o probabilitate ridicată de comitere a unui act terorist pe teritoriul României, arată SRI.
Serviciul Român de Informații precizează că în baza datelor de la acest moment nu se pune problema ridicării nivelului de alertă teroristă în România.
Datele SRI
Decizia se bazează atât pe datele deținute la nivel național, cât şi rezultate din parteneriatele externe ale Serviciului.
SRI, prin Brigada Antiteroristă, acționează preventiv, prin metode specifice, pentru îndeplinirea atribuțiilor legale de prevenire și combatere a terorismului, în calitate de autoritate națională în domeniu, mai arată sursa citată.
Cooperarea constantă cu partenerii din cadrul SNPCT și cu cei internaționali asigură o coordonare completă a măsurilor dispuse pentru identificarea și contracararea oricăror amenințări pe profil antiterorist, conchide SRI.
@ Are Lucescu meci la turci, ”se actualizează” ”scheme” mai vechi de joc ?
hai sa vezi acum GARGARA FUMIGENA !
D’aia a si fost facuta ‘propunerea de nerefuzat’. Ca nu avem atat de multi, cum sunt in tarile din Occident. Pleaca avionul dintr-o tara occidentala, risc mare de atentat.
@ Le-au dat bani la buget , încă nu s-a votat ?
Cine pune bombe de 35 de ani in Romania,ghciti!?
Cei care vor sa alunge monotonia.
sri a anuntat… muhahahahahahahahahaha
ce misto! deja ma simt cum sa zic, in al noualea cer… plutesc… a apasat itic pe butonu lu hassan care a detonat bomba lu trump…
muhahahahahahahaha
o lume primitiva, instrainata, manipu.lata si mintita daca are nevoie de servicii…
ospatar, 2 mici si-o bere!
Baieti buni, de bombele cu ceas din obiectivele publice montate si camuflate de coruptii Iamandi si Racovita nu spun nimic.