Mircea Dinescu, foc şi pară: E ”trădare naţională”

Scriitorul Mircea Dinescu a declarat că îl dă în judecată pe Victor Ponta, după…

De (I.R.)
Mircea Dinescu, foc şi pară: E ”trădare naţională”

Scriitorul Mircea Dinescu a declarat că îl dă în judecată pe Victor Ponta, după…

Scriitorul Mircea Dinescu a anunţat că îl dă în judecată pe Victor Ponta, după dezvăluirea acestuia privind inundarea unor sate româneşti în 2014, pentru a nu fi inundat Belgradul. El a arătat că o să-i cheme şi pe oameni din Rast, care au suferit atunci din cauza inundaţiilor şi cere despăgubiri materiale şi morale. Dinescu a spus că statul român nu a refăcut satele distruse, ci Gigi Becali a construit casele distruse. Dinescu crede că Ponta ar trebui să fie băgat şi la puşcărie pentru trădare naţională.

”Domnul Ponta este un mincinos, una la mână. Doi, e şi puţin ticălos, pentru ce a făcut el. Eu nu am ştiut până în ziua de astăzi că el e autorul acelei mârşăvii de a deschide Porţile de Fier ca să fie inundate satele româneşti, să nu se inunde Belgradul. În primul rând, domnul Ponta nu ştie legea vaselor comunicante. Belgradul este la 200 de kilometri de Porţile de Fier. (..) E o prostie. E analfabet şi aici. Într-adevăr, probabil s-ar fi inundat nişte sate sârbeşti, din zona Porţilor de Fier. Eu m-am trezit, într-adevăr, cu Dunărea crescută, a crescut într-o noapte 5 metri, şi a trebuit să mă urc într-o barcă şi să plec. (..) Vreme de două săptămâni am venit cu barca la coşmelia mea, cum zice Ponta”, a declarat Mircea Dinescu într-o intervenţie la Antena 3.

Scriitorul spune că nu a fost avertizat de nimeni. ”Nu, nu a venit nici dracu. Eu aveam o bărcuţă şi m-am dus pe malul nostru, mai jos, aşa la vale. Erau şi cinci căsuţe anexe care au fost distruse. Vreme de o săptămână a curs Dunărea prin faţa şi prin spatele casei. Dar eu n-am ştiut că Ponta este autorul acestei ticăloşii, astăzi am aflat”.

Mircea Dinescu a precizat că nu a primit nicio despăgubire de la statul român, cum afirmase Ponta.

”Nu am primit niciodată nicio despăgubire, nici de la el, nici de la statul român. Cu această ocazie eu vreau să-i strâng pe oamenii din Comuna Rast, care le-a distrus casele, într-adevăr şi a distrus o comunitate de olteni acolo, şi care s-au mutat până la urmă, în Rastul nou, dar nu în case făcute de statul român, ci de Gigi Brcali, el le-a făcut, nu Ponta. Deci guvernul nu a finanţat, nu a făcut nimic, Ponta nici atât”, a spus el.

”Vreau să-l dau în judecată pe Ponta, o să-i chem şi pe oameni din Rast, o să-mi angajez un avocat să-i caute, să-l dăm în judecată, să cerem şi despăgubiri materiale şi morale, între altele”, a anunţat Dinescu.

Întrebat ce sumă va cere despăgubiri, Mircea Dinescu a afirmat că ar cere despăgubiri morale de un milion de euro, pentru că e mincinos şi ticălos. Dinescu a mai spus: ”În mod normal, ar trebui băgat şi la puşcărie puţin, e o chestie absolut de trădare naţională, ca să zic aşa”.

Victor Ponta a declarat, într-un interviu că a primit cetăţenia sârbă deoarece a dat ordin structurilor româneşti să deschidă valea de la Porţile de Fier şi astfel nu a fost inundat Belgradul. El a precizat că, în schimb, a fost inundată partea românească, dar oamenii au fost mutaţi şi s-au dat repede despăgubiri. Ponta a făcut referire la cazul lui Mircea Dinescu.

„Cred că pe Dinescu l-am inundat atunci și de aia și-acuma nu mă cheamă să-nvârt și eu un ciolan, că el e întotdeauna cu ciolanul (…). Dar i-am dat despăgubiri, stai liniștit că i-am dat mai mult decât făcea coșmelia lui de la Cetate”, a spus fostul premier, actual candidat.

 

Cum a permis Ponta inundarea unor sate ale României ca să salveze Belgradul

Distribuie articolul pe:

28 comentarii

  1. Se vede de la o posta ca Dinescu e absolvent de fac.hidrotehnica , ca le are cu barajele (ha ,ha , ha ) . Bravo , fa-te ca lucrezi ca poate mai iti iese un banisor daca iti aduci aminte ca ti-au murit atunci , doua gaini chele si o oaie stearpa , ambele de o valoare inestimabila , din patrimoniul local ! La lupta tovule ! P.S. Eu sunt pt o colecta pt Mirciulica , daruiesc masa cu 5 lei !

  2. Se pare că Dinescu îl *elește, îl dă cu sare și-l pune la afumat pe Pontac, metaforic vorbind.

  3. Cred ca la aceasta situatie decisa de domnul Ponta cu inudarea satelor romanesti doar ca sa salveze Belgradul ,se mai poate adauga legea data tot de el ,ca strainii sa poata cumpara teren agricol in Romania .Bunicii si strabunicii nostrii si-au dat viata pt. acest pamant ca sa ramana al romanilor , iar domnul Ponta da aceasta lege ca strauinii sa aibe dreptul sa cumpere pamantul agricol al romanilor.De Rosia Montana nu se mai discuta pt. ca si acolo tot domnul Ponta ar trebuii sa raspunda .

  4. AU FOST INVENTATI SI IMPINSI IN FATA PRIN CURENTUL SUVERANIST ca sa nu renasca miscarea nationalistă pt productie autohtonă, muncă, sudoare, cultură, civilizatie, renastere economică cu sefi de galerie pt a nu lăsa lumea academică sa preia initiativa, proiect-program de educație,jsitie, administratie, legislatie. ingusti, limitati, rigizi,ltrăi, papagsli, specialisti in noroi si atac la persoana.

  5. ,,Mircea fa-te ca lucrezi ” în continuare promoveaza-l pe soldatul aflat în slujba țării – Ciucanezul popotar și adormit.

  6. Ca mor sarbii de grija noastra!!! Voia Ponta sa aibe cetatenie sarba sa se duca la amicul Sebastian Ghita.

  7. Deci Ponta e un tradator de tara. Asteptam reactia institutiilor abilitate, a partidelor politice si a institutiilor cu factor de decizie in executia procesului electoral de la care ma astept sa i se blocheze candidatura.

  8. Dinescu este georgist! Oare cu ce il are conspiratia masonico-oculto-sorosista a lui CG la mana pe saracul Dinescu de a fost acesta nevoit sa il atace pe Ponta. Trebuie sa luptam pana la moarte cu piepturile dezgolite si sa scrificam totul pentru a pune stavila in fata dusmanului umanitatii CG. Apropo, daca nu ati observat a inceput campania eletorala si Sistemul lanseaza zilnic cate o petarda.

  9. pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, toti asa-zisii „suveranisti” isi arata fata, adevarata natura: de fapt sunt agenti ai unei alte puteri sau sunt idioti utili sau corupti si pactizeaza lejer cu forte straine (fie cu Rusia, fie cu MAGA, fie cu altele, ca in cazul Ponta, care s-a dat ba cu chinezii, ba cu turcii, ba cu sarbii).
    Fix cu si pentru poporul si statul roman nu!
    „Sorosistii” in schimb, is aia care au finantat si derulat anchetele jurnalistice prin care am aflat si noi ce mizerii si furaciuni au facut si fac politicienii, interlopii, „sorosistii” sunt cei care se duc peste autoritati si privati sa vada daca furnizeaza serviciile sociale cum trebuie si descopera „azilele groazei”, „sorosistii” sunt aia care fac campanii pentru democratie, societate deschisa, toleranta, libertate.
    Adica is adevaratii patrioti, pt ca astea sunt ce ii trebuie poporului roman, nu?

  10. Ha, ha! Pirsonaju’ iesta, “Mircio fă-te că combaț” ‘i la fel di nociv ca ș’ Mickey Mouse!…

  11. Lupta pentru putere dezumanizează, căci văd mulţi care doreau plutind cadavrele copiilor sârbi pe Dunăre. Ce-a făcut ponta a fost act de mare umanism, chiar dacă stăpânul Dinescu se plânge că a trebuit să meargă cu barca 3 săptămâni. Prin truda lui a salvat multe vieţi.

  12. Mai e valabil sloganul: Romania pe primul loc…la inundații distrugătoare? Muicăăăă!, ce producție de infractori care prejudiciază tara! Procuratura, doarme?

  13. Haolio, albanezu Ponta l-a trezit pe cositaru Dinescu. Si nu din somn. Va meritati, coclitilor

  14. Cat a fost la CNSAS, Dinescu si-a facut doar xerocopii dupa dosarele unora, pe care i-a santajat ulterior pentru obtinere de avataje personale. Nici urma de demascari, sa afle si poporul ce si cine. Acum sa da mare „demascator”.

  15. Acum, sincer, Pontache-Dandanache-Budihache spune ca luptă și va continua să lupte, până la transpirare, pentru „România pe primul loc”, pentru dreptate si adevăr, pentru desecretizare, deorece el, cel care nu si-a iubit consoartele, „iubește România până la… Ultima suflare! Nu e evident că acest Liliput politic e străin de interesul national? Vai de cocoasa lui! Acum ar trebui să urmeze, logic, pentru ” Crima, 9si Pedeapsă”.

  16. Hoții striga hoții! Mars, ba! Vezi că , Editat citește ziarul! Ai „furat” IAS-ul de la „Cetate” si ne vinzi baliverne! Esti o jigodie vopsita putinista! Mircea,fa-te că lucrezi! Cand Emil Constantinescu a aprobat bombardarea de către avioanele americane cu decolarea din Romania, ai făcut ciocul mic! Ponta a restabilit relațiile diplomatice cu sârbii stricate de voi, trădătorilor de neam și țară! Nu uita că,România nu are niciun prieten,nici măcar Marea Neagra!

  17. Ia apucat pe #maidanezi , grija de românași . LaB1 și-a adus aminte băseaxa cu cozonacii de Post pe taraba Postului cu HORCAN . BORCAN , SULIMAN , MAREAN etc . că din cauza Pontosului s-au înecat atunci 4 oameni . Corect , e și din cauza lui , cum la alte inundații dinainte și după s-au înecat zeci de romăni din cauză de Băsexu , Nastase , Udrea , Sulfurina , Joian , Ciucăăă, Sicăăă, cIOLAC DE ÎNEC etc. pt. că ei toți au fost și sunt de 35 de ani CEA MAI MARE CALAMITATE PT. ACEASTĂ ȚARĂ ! Bă înecaților , dar cei 4 oameni de atunci au fost surprinși noaptea de inundații locale în Teleorman din cauza ploilor abundente , cum s- a întâmplat acum căteva luni în VASLUI . Cât e bă , de la Dunăre până în VASLUI ? Tot atât a fost de la Dunăre până unde au pierit cei 4 . Deversarea de la PORȚILE DE FIER 1 și apoi 2 S-A FĂCUT CONTROLAT IAR UNDA DE VIITURĂ A PARCURS ZECI DE KM . PÂNĂ CE A INUNDAT ZONELE DE UNDE LOCUITORII FUSESERĂ EVACUAȚI ./ bĂ MATRAFOX , ce căuatai cu barcazu pe fluviu în perioada de ape mari ? De ce nu ți-ai luat submarin din poamele tale publicate ? Dă-l bă în judecată pe ARAFAT că el e cu ROALERT .

  18. Nu există „vase comunicante”, apa e lichid COMPREzIBIL !
    Dai drumu’ mai mult pe Bîstroe, CREȘTE NIVELUL în restu’ Deltei, măR🤣g…
    ● RumburKK – ChimiZd 2x CompreZibiliZat la CEPECAca – RumburKK ●

  19. Ştie acest Dinescu ce este acela umanism? N-a murit nimeni în România însă au fost salvate alte vieţi în altă parte. Preşedintele Constantinescu ce-a făcut, a adăpostit escadrilele americane pe teritoriul României cu care stăpânii lumii împrăştiau moartea, distugând un stat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.