Războiul din Iran a demonstrat riscurile uriașe la care se expun țările care depind de importurile de combustibili fosili. Europa este în mod special vulnerabilă, având rezerve limitate de petrol și gaze. Criza actuală a forțat Uniunea Europeană și cercurile militare să vadă în energia verde o cale către independența energetică.
Oficialii NATO consideră că diversificarea surselor de energie este vitală pentru pregătirea de luptă.
„Prin diversificarea surselor și rutelor de energie de care depinde Alianța noastră – inclusiv prin utilizarea combustibililor alternativi – nu doar că ne sporim disponibilitatea operațională și reziliența, dar reducem dependențele, devenind mai puternici pentru viitor”, a declara un purtător de cuvânt al NATO pentru POLITICO.
Panouri solare în loc de diesel
Cercetările arată că bazele militare ale viitorului vor trece prin schimbări majore. Până acum, acestea funcționau cu generatoare diesel, care sunt puternice, dar greu de aprovizionat în zone izolate. Simulările realizate de experți indică faptul că un model de energie verde ar putea crește eficiența cu 20% și autonomia bazei cu 35%.
„Aprovizionarea cu energie a viitoarelor tabere militare se confruntă cu o schimbare semnificativă. Până astăzi, taberele militare au fost operate cu generatoare diesel, care sunt fiabile și puternice, dar ridică provocări logistice considerabile, precum și dezavantaje de mediu”, arăta un raport publicat în ianuarie.
Pe lângă panourile solare și energia eoliană, unele țări testează deja combustibili sintetici pentru avioanele de luptă F-35 sau pentru elicoptere militare.
Tensiuni cu administrația Trump pe tema climei
Această direcție „verde” a NATO riscă să mărească distanța față de administrația președintelui Donald Trump. Politica energetică a liderului american este axată pe exploatarea masivă a resurselor de petrol. De asemenea, secretarul Apărării, Pete Hegseth, a criticat dur preocupările pentru mediu în domeniul militar.
În timp ce SUA promovează producția internă de combustibili fosili, NATO avertizează că importurile pot fi folosite ca „monedă de schimb” în timpul conflictelor. Experții alianței consideră că statele trebuie să colaboreze mai strâns pentru a evita crizele energetice care pot paraliza armatele în momente critice.
hahaha .. arma principala a unui inamic babuin sunt explozii de la amestecuri , care prin producere densa de fum ,sa provoace nefunctionarea panourilor tale si prin atacuri repretate descarcarea bateriilor incarcate la panouri.. dupa aia si o piatra sa o arunce si castiga
Nu e încă timpul pentru abandonarea combustibililor fosili dar e necesară diversificarea, ce ar duce la scăderea cererii de petrol.
Soluția radicală ar fi punerea la punct a fuziunii nucleare dar care, deși s-au investit zeci de miliarde în ea, în principalele țări avansate, pare încă departe de a deveni practică, din păcate. Sau nu se vrea, ar bulversa lumea, ar crea o nouă ordine mondială. Ce ar mai fi SUA și mai ales țările arabe și Rusia fără export de țiței, cum ar merge Europa și China, India, cu energie ieftină!
Trium nu e sceptic, el nu se stie la solare si eoliene