„Am fost să mănânc. Am fost la o întâlnire cu Manfred Weber în jurul prânzului. La această întâlnire au fost și Rareș Bogdan. A fost de asemenea, Eugen Tomac, care a activat în același grup. Domnul Pahonțu și întreaga echipă de securitate a fost alaturi de mine, pentru ca asta e legea. Când am ieșit de acolo am întrebat daca mâncăm aici sau dacă mâncăm la hotelul la care stăm.”, a răspuns președintele României.
Săptămâna aceasta au apărut o serie de fotografii în presă care îl arată pe președintele Nicușor Dan, la Bruxelles, la masă, alături de consilierul prezidențial Eugen Tomac, europarlamentarul PSD Victor Negrescu, șeful SPP Lucian Pahonțu și de europarlamentarul PNL Rareș Bogdan.
Nicușor Dan, vizită în Polonia
Președintele României, Nicușor Dan, este prezent, joi, la Gdansk, în Polonia, unde are loc o întâlnire a liderilor de pe flancul estic al NATO. Summit-ul care este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta participă președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.
Scopul întâlnirii este coordonarea statelor din vecinătatea Federației Ruse în fața amenințărilor.
Nicușor Dan i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce lui Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone. Wałęsa a fost primul președinte al Poloniei după căderea comunismului. Acesta a condus țara între 1990 și 1995.
Lech Walesa este laureat al Premiului Nobel pentru Pace în 1983.
Lucian PAHONTU este adevaratul Conducator al Romaniei
Lucian PAHONTU = adevaratul Conducator al Romaniei
A servit masa cu spuma tradatorilor. Urata lege.