Nicușor Dan explică ce făcea alături de Lucian Pahonțu, la masă, la Bruxelles: „Asta este legea”

Președintele Nicușor Dan declarat, joi, la Bruxelles, întrebat despre fotografiile în care apare la masă alături de Lucian Pahonțu, șeful PSD, că „asta este legea”, făcând referire la obligativitatea șefului statului de a fi însoțit de Serviciul de Pază și Protecție.

Nicușor Dan explică ce făcea alături de Lucian Pahonțu, la masă, la Bruxelles: „Asta este legea”

Președintele Nicușor Dan declarat, joi, la Bruxelles, întrebat despre fotografiile în care apare la masă alături de Lucian Pahonțu, șeful PSD, că „asta este legea”, făcând referire la obligativitatea șefului statului de a fi însoțit de Serviciul de Pază și Protecție.

Președintele Nicușor Dan a declarat joi, la Gdansk, întrebat ce făcea la masă, la Bruxelles, cu șeful SPP, Lucian Pahonțu, că era însoțit de acesta pentru că „asta este legea”, adăugând că alături de el mai erau Rareș Bogdan, Eugen Tomac, dar și echipa de securitate. 

„Am fost să mănânc. Am fost la o întâlnire cu Manfred Weber în jurul prânzului. La această întâlnire au fost și Rareș Bogdan. A fost de asemenea, Eugen Tomac, care a activat în același grup. Domnul Pahonțu și întreaga echipă de securitate a fost alaturi de mine, pentru ca asta e legea. Când am ieșit de acolo am întrebat daca mâncăm aici sau dacă mâncăm la hotelul la care stăm.”, a răspuns președintele României.

Săptămâna aceasta au apărut o serie de fotografii în presă care îl arată pe președintele Nicușor Dan, la Bruxelles, la masă, alături de consilierul prezidențial Eugen Tomac, europarlamentarul PSD Victor Negrescu, șeful SPP Lucian Pahonțu și de europarlamentarul PNL Rareș Bogdan.

Nicușor Dan, vizită în Polonia

Președintele României, Nicușor Dan, este prezent, joi, la Gdansk, în Polonia, unde are loc o întâlnire a liderilor de pe flancul estic al NATO. Summit-ul care este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta participă președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.

Scopul întâlnirii este coordonarea statelor din vecinătatea Federației Ruse în fața amenințărilor.

Nicușor Dan i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce lui Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone. Wałęsa a fost primul președinte al Poloniei după căderea comunismului. Acesta a condus țara între 1990 și 1995.

Lech Walesa este laureat al Premiului Nobel pentru Pace în 1983.

Citește și

Nicușor, la întrebarea Cotidianul despre propunerea unei noi rotative: „Am încercat să ajut de două ori. Nu a ieșit. Paridele să vină cu majorități”

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.