Nicușor Dan, lăudat de Crin Antonescu și Elena Udrea: „Am ajuns să fiu de partea lui”

„Mă bucură comunicarea de azi, de Ziua Europei, a Președintelui României. Salut cu plăcută surprindere faptul că dl. Nicușor Dan vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”.

De Alex Tudor - senior editor
Nicușor Dan, lăudat de Crin Antonescu și Elena Udrea: „Am ajuns să fiu de partea lui”

FOTO: captură video / Digi24

„Mă bucură comunicarea de azi, de Ziua Europei, a Președintelui României. Salut cu plăcută surprindere faptul că dl. Nicușor Dan vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”.

Crin Antonescu și Elena Udrea, doi contestatari ai președintelui Nicușor Dan, au ajuns să îi ia apărarea acestuia și să îl laude în postări pe Facebook. Pe de o parte, Crin Antonescu a postat un mesaj de apreciere referitor la discursul șefului statului cu ocazia Zilei Europei. De cealaltă parte, Elena Udrea i-a luat apărarea lui Nicușor Dan la replica pe care i-a transmis-o Laura Codruța Kovesi.

Nicușor Dan a afirmat, de Ziua Europei, sărbătorită anual pe 9 mai, că „Europa a făcut greșeli” și că „din păcate, Europa este un subiect care divizează societatea noastră”. Cu toate acestea, șeful statului a evidențiat și aspecte pozitive, precizând că Uniunea Europeană „este o construcție democratică”.

„Sunt semne care dau speranță și n-am nici cea mai mică ezitare să le salut”

La scurt timp după discurs, Crin Antonescu, fost contracandidat la alegerile prezidențiale din 2025, a postat un mesaj de apreciere.

„Mă bucură comunicarea de azi, de Ziua Europei, a Președintelui României. Salut cu plăcută surprindere faptul că dl. Nicușor Dan vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei.

Împreună cu răspunsul dat la întrebarea despre DNA în mandatul dnei Kovesi (răspuns timid, dar care arată măcar o doză prețioasă de bun simț), împreună cu faptul că nu s-a conformat «ordinelor» isterice ale haitei bolșevice pretins «reformatoare» sau cu faptul că încearcă un echilibru rațional în criza politică internă, sunt semne care dau speranță și n-am nici cea mai mică ezitare să le salut”, a precizat Crin Antonescu.

„Nu vă consider «boți», ci idioți reali”

Acesta a avut și un mesaj pentru criticii săi.

„În atenția celor care se năpustesc cu injurii (lipsite și acelea de imaginație), fără nicio urmă de argument, de rațiune sau (Doamne ferește!) de politețe: eu nu vă consider «boți», ci idioți reali, în carne și oase, cu minte puțină și ură enormă. Vă puteți desfășura în continuare, atâta puteți, asta e bucuria voastră și contribuția voastră la o Românie „modernă” (ca polul lui Bolojan).

Dar trebuie să știți că nu mă enervează, nu mă deprimă, nu mă mai dezgustă. Și nici despre tristețe nu mai poate fi vorba. După ce l-am văzut pe CTP afirmând că Băsescu a făcut cel mai puțin rău României (în zece ani) și Nicușor Dan cel mai mult rău (într-un an), nu mai pot fi trist pentru ce postează unul, o mie sau un milion de imbecili oarecare”, a declarat Crin Antonescu.

„Am ajuns să fiu de partea lui Nicușor Dan”

De cealaltă parte, mesajul Elenei Udrea vine în contextul disputei în declarații dintre Nicușor Dan și Laura Codruța Kovesi. Șeful statului a declarat că, în opinia sa, în timpul mandatului Laurei Codruța Kovesi s-au făcut abuzuri la DNA. În replică, fosta șefă DNA i-a urat președintelui „mult somn, un somn bun”.

„Faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci astfel de afirmații. Cu siguranță, funcția de președinte al României este o funcție dificilă, stresantă, obositoare. Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”, a fost răspunsul fostei șefe DNA, pentru context.ro.

„Am ajuns să fiu de partea lui Nicușor Dan”, își începe Elena Udrea mesajul de susținere pentru președinte.

„Față de tupeul lui Kovesi de a ironiza performanțele olimpice ale acestuia și de a-l trimite să se odihnească, pentru ca și-a permis să afirme ca în vremea ei, DNA a făcut abuzuri, lucru deja dovedit prin zeci de decizii ale instanțelor de judecată din România, alte țări europene și CEDO și, prin Rapoarte cuprinzând aceste abuzuri, aprobate de instituții oficiale.

Ca să zic așa, faptul ca ai fost olimpic internațional la matematică, faptul ca ai fost votat de 6.168.642 de români, este mai important și infinit mai bine decât să fii mediocră profesional și să ajungi în funcție de Procuror General al României, sau Procuror șef la DNA, doar pentru ca Traian Băsescu te-a numit pe criterii nu de competența, ci de discriminare pozitivă: femeie, tânără și, colac peste pupăză, pentru ca fusesei voleibalistă(baschetbalista), deci a presupus ca ai spirit de echipă și poți fi un bun șef pentru procurori!!! Iar ca este așa, nu mă poate contrazice nimeni”, a mai precizat Elena Udrea.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Uite ca cetatenii tarii de toate categoriile profesionale (in acest caz nu e vorba de putinisti, boti, cei cu studii precare) dovedesc odata in plus: „nu ne intereseaza cum se numeste cel care conduce tara, ci ne intereseaza ce face cu ea.” Sa nu ne grabim (TOTUSI), e important spiciul-mesajul, e surprinzator, dar presedintele ne-a invatat ca nu prea face actiuni de unul singur si este si f mult, chiar prea mult influientabil, in plus este si un gen de ceea ce numesc romanii azi ”slugute”–la comanda altora, to do listul etc… Speram, de maine, sa nu constatam ca a uita spiciul, mesajul, sentimentul si gandirea de azi si să ne surprinda ca o ia de la capat. Iar cei care-l critica pt acest discurs…..nu poti spune altceva decat: o gandire defecta si deraiata complet. In ultimul an mi se pare, fie ca s-a invartit undeva ”o cheita”, fie ca nu ne mai cunoastem concetatenii. Sau ….cine stie, abia acum am descoprit niste ”gene” latente ale unor concetateni. Nu sunt chiar asa de multi dar sunt extrem de agresivi in vocalize. Iar ceea ce spune Presedintele ”Europa a gresit”. NU!!!! Conducerea UE a deraiat complet de la menirea initiala, (si asta ne-a daunat enorm), in ultimele doua mandate de guvernare UE, semn ca acolo e problema. Sa umble la baza problemei. Dar greselile sunt avizate de ridicatorii de maini si de EXACT comportamentul si actiunile celui care a ocupat si ocupa pozitia lui a lui N.Dan.

  2. „Ion Gheorghe Maurer: Eu, pe Ceaușescu l-am cunoscut fără să am cu el nici o discuție, niciodată, pînă cînd l-am propus eu pentru conducerea partidului, după moartea lui Dej. Dej însă, mi-a vorbit de Ceaușescu ca fiind un om care muncește. Ăilalți… ăilalți cam beau.” – Pe acelasi criteriu a fost ales si Nebautor Dan !

  3. Sarbatoarea infrantilor ai fascismului european s-a pus pe 9 Mai in loc de 8, ziua capitularii, ca sa obtureze sarbatoarea invingatorilor. Invinsi penibili, decat !

  4. Sarbatoarea infrantilor ai fascismului european s-a pus pe 9 Mai ca sa optureze sarbatoarea invingatorilor. Invinsii n-au invatat ceva, au ajuns penibili, decat !

  5. Pingback: ​ Nicușor Dan, lăudat de Crin Antonescu și Elena Udrea: „Am ajuns să fiu de partea lui”  – Ultimele Știri din Europa
  6. O IRONIE si un MISTO facut de Crin Antonescu la adresa lui Nicusor Dan, care ” …vorbeste, pentru prima oara in istoria,de la Cotroceni…”!!?. Subtila IRONIE facuta de Crin Antonescu !.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.