Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că PSD este formațiunea care pierde cel mai mult după eșecul învestirii Guvernului Veștea.
În opinia sa, social-democrații au încercat să construiască o majoritate parlamentară pe care, în realitate, nu o aveau.
„PSD este principalul înfrânt”, a declarat Pîrvulescu, pentru News.ro, explicând că efectele acestui eșec se vor resimți atât la nivel politic, cât și în interiorul partidului.
BREAKING NEWS Guvernul Veștea a picat cu 189 voturi. Simion a înclinat balanța
În opinia politologului, Nicușor Dan trebuie să reia de la zero procedura parlamentară și să reia consultările cu principalele partide politice
Potrivit analistului, după respingerea Cabinetului Veștea, președintele Nicușor Dan va trebui să reia procedura constituțională și să convoace o nouă rundă de consultări cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru.
„O nouă rundă de consultări, care poate să fie rapidă sau nu, după care, în funcție de rezultatul consultărilor, face o propunere de prim-ministru desemnat”, a explicat Pîrvulescu.
Care ar fi cele două scenarii posibile
Politologul susține că opțiunile politice rămase sunt limitate.
Mai precis, specialistul e de părere că există numai două scenarii posibile: fie formarea unui guvern PSD susținut de PNL, USR și UDMR, fie un executiv minoritar format din PNL, USR și UDMR, sprijinit parlamentar de PSD.
„Partidele nu au capacitatea să mobilizeze majorități”, a afirmat acesta, subliniind că actuala criză arată dificultatea formațiunilor politice de a construi o majoritate stabilă în Parlament.
Pîrvulescu: „Singurul învingător este George Simion”
În analiza sa, Cristian Pîrvulescu îl indică pe liderul AUR, George Simion, drept principalul beneficiar al crizei politice.
„Singurul învingător din această confruntare este George Simion”, a declarat politologul, care este de părere că decizia PSD de a se apropia politic de AUR îi aduce dezavantaje acum, deoarece „PSD pierde votanţi în favoarea AUR”.
Potrivit acestuia, AUR nu avea niciun interes să susțină formula guvernamentală propusă și a preferat să rămână în afara negocierilor.
Strategia aceasta i-ar fi adus formațiunii un avantaj politic și electoral, consolidând în același timp poziția lui Simion în partid.
În PNL se cere demisia lui Sorin Grindeanu
În paralel, din interiorul PNL au apărut primele cereri publice privind asumarea responsabilității pentru eșecul învestirii Guvernului Veștea.
Deputatul liberal Robert Sighiartău a declarat că liderul PSD, Sorin Grindeanu, ar trebui să facă un pas în spate.
„Eu cred că Sorin Grindeanu, care este unul dintre marii responsabili ai acestei crize, trebuie să-și revizuiască atitudinea și cred că se impune o demisie de onoare”, a afirmat liberalul.
Declarația vine după ce președintele PSD, Sorin Grindeanu, a transmis că social-democrații nu vor susține un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, poziție care complică și mai mult negocierile pentru formarea unei noi majorități parlamentare.
În perioada următoare, partidele vor reveni la masa negocierilor pentru a încerca să găsească o majoritate care să poată forma un nou Guvern și să obțină votul Parlamentului.