![ATI 1 Timisoara](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2021/03/18/ATI-1-Timisoara-1000x600.jpg)
La Clinica de Dermatologie a Spitalului Clinic Municipal Timișoara se pun, miercuri, la dispoziția bolnavilor de Covid 19, aflați în stare gravă, încă 6 paturi de terapie intensivă.
”Am convertit 3 saloane normale din Clinica de Dermatologie, care, de altfel este suport covid, în 3 saloane de terapie intensivă pe care le-am dotat ca atare, cu eforturi financiare proprii. Cele 6 noi paturi sunt destinate bonavilor de Covid 19 care au dezvoltat forme severe ale bolii. În pregătire mai avem, la aceeași clinică și tot pentru persoanele infectate cu Sars-Cov 2, alte șase paturi pentru terapie acută, cu flux înalt de oxigen”, a declarat, pentru Cotidianul.ro, Dan Malița, managerul Spitalului Clinic Municipal Timișoara.
Astfel, spitalul municipal are un total de 12 paturi de terapie intensivă. Cele 6 existente, deja, erau mereu ocupate de bolnavii cu forme severe și care nu erau suficiente, în condiții în care gradul de infectare în Timișoara se mentine foarte ridicat, adică peste 7 la mia de locuitori. De altfel, orașul de pe Bega se află în carantină de 11 zile.
Foto: Paturi de terapie intensivă
ati = uciderea asistata a bolnavilor.