Ministerul Finanțelor a transmis numărul posturilor din cadrul tuturor instituțiilor publice – bugetari -, la sfârșitul lunii aprilie 2025, după cum urmează:
- Posturi aprobate – 1.511.900
- Posturi ocupate – 1.287.381
- Posturi vacante – 224.519
- Nr. posturi remunerate – 1.255.381
Dintre totalul numărului de posturi ocupate, 14.522 de bugetari cumulează pensia cu salariul, potrivit datelor prezentate de Guvern.
Pe 30 aprilie, Guvernul a adoptat proiectul de lege privind interzicerea cumulului pensiei speciale cu salariul la stat. Mai exact, dacă o persoană vrea să rămână angajată în sistemul public după ce a ieșit la pensie, va putea face acest lucru doar dacă renunță la 85% din pensia specială.
Câți bugetari au contracte duble
Guvernul a transmis și lista persoanelor plătitoare de contribuții de asigurări sociale și impozit pe venit, salariate în instituții publice și companii de subordonare centrală sau locală, cuprinzând toate categoriile contractuale: contracte individuale de muncă, funcționari publici, demnitari, contracte de mandat.
Numărul de salariați unici asigurați în cadrul tuturor instituțiilor publice este de 1.102.010 persoane, după eliminarea dublurilor.
Din clarificări a reieșit că un număr de 199.125 de persoane care lucrează în instituții și companii de stat au două sau mai multe contracte individuale de muncă.
- 160.515 au cel puțin unul dintre contracte cu normă parțială (din asta reiese că restul de 38.610 salariați au cel puțin două contracte cu normă întreagă);
- 39.002 au un contract cu normă întreagă la entități private (care nu sunt instituții sau companii de stat);
55.952 au un contract cu normă parțială la entități private (care nu sunt instituții sau companii de stat). - Din cele de mai sus reiese că un număr de 104.171 de salariați au ambele / toate contractele de muncă în cadrul unor instituții sau companii de stat.
Sursa date: MF
Ilie, merge cu bostanul înainte și nu respectă nimic: poporul, pensionarii, salariații, copiii, elevii, studenții, bătrânii, Constituția, statul de drept, democrația etc, este schizofrenie. Pentru el demis înseamnă să meargă cu bostanul înainte.
… adica unul munceste oficial 16 ore pe zi? Nu era o bariera de 14, la contracte cumulate? Sunt din astia pe la stat? Doamne fereste..
cati dintre ei sunt speciali in roba sau salopeta albastra?
Majoritatea sunt în învățământ ,pot sta până la 70 de ani !! Așa se greu e la catedra … ca nu ar mai pleca !🤭
se vaita Bolojan? de ce n-a rezolvat-o din iulie 2025? Atunci avea peste 60% din voturile din Parlament acum cu 32% vrea sa faca marea ”reforma”
Ba a vrut Bolojan dar nu l-au lasat socialistii-extremistii-ceceristii tai!
Si mai gandeste cand mergi la vot, ca nu doare!
Aș vrea să știu câți dintre aceștia lucrează în sănătate, învățământ,cercetare.
Tare mă tem că 90% dintre ăștia sunt pensionari polițiști, militari și din ăștia care au ieșit la pensie la 50 de ani.
cum se face de uiti tu de secaturisti si „magistrati”? loveste aproape de casa?
Toți sunt acolo tăticule dar cel mai mult mă enervează ăia din armată care au ieșit la pensie în 2000 cu ordonanța. 37-38 de ani, pensii de 2500-3200 lei când pensia medie era 700-800 lei, plus o căruță de bani salarii compensatorii. Ăștia sunt cei mai vocali, cei mai nedreptățiți. Noi ceilalți care am muncit 40 de ani și mai bine trebuie să ieșim în stradă alături de ei.
Sa traiasca!Cine-i de vina ,cel care da sau cel care ia:)))
Cei 14.500 pot lucra foarte bine în sectorul privat. Pe de altă parte sunt 14.500 potențiale locuri de muncă pentru tineri. Când ați auzit vreodată ca PSD să militeze pentru interzicerea cumulului?
fereste! Cum sa treci un bujetar la privat?? Mai usor trece camila prin urechile acului!