BREAKING NEWS PNL a decis intrarea în Opoziție: PSD să-și asume guvernarea după destrămarea Coaliției

Ședința PNL s-a încheiat după 5 ore. La finalul întâlnirii, liberalii au anunțat că vor rămâne în opoziție.

De Mihai Dima și Elena Crangasu - senior editor
BREAKING NEWS PNL a decis intrarea în Opoziție: PSD să-și asume guvernarea după destrămarea Coaliției

Ședința PNL s-a încheiat după 5 ore. La finalul întâlnirii, liberalii au anunțat că vor rămâne în opoziție.

După cinci ore intense în ședință, liberalii au adoptat o nouă rezoluție în patru puncte, prin care condamnă criza politică generată de PSD și solicită ca PSD să-și asume guvernarea. „PSD a acționat pentru destrămarea Coaliției de guvernare și a creat majoritate parlamentară cu AUR”, au consemnat liberalii. Așadar, aceștia vor rămâne în Opoziție.

PNL a adoptat o nouă rezoluție, cu 50 de voturi pentru. 4 membri nu au votat. Ilie Bolojan a ieșit să anunțe decizia cu majoritatea liberalilor în spate. Au lipsit: Hubert Thuma, Alina Gorghiu, Cătălin Predoiu sau Nicoleta Pauliuc, cei care susțin rămânerea la guvernare, indiferent de angajamentul luat de PNL, cum că nu mai fac Coaliție cu PSD odată ce au rupt guvernarea.

REZOLUȚIA VOTATĂ:
 
Având în vedere rezultatul votului exprimat în Parlamentul României asupra moțiunii inițiate de Partidul Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), prin care s-a creat, de facto, o nouă majoritate parlamentară, Partidul Național Liberal (PNL), în acord cu deciziile statutare adoptate anterior ca răspuns la criza politică declanșată de PSD,  adoptă prezenta

DECIZIE

1. Clarificarea responsabilității politice
 
Criza politică a fost generată de PSD prin boicotarea sistematică a Programului de guvernare la negocierea și adoptarea căruia a participat în mod direct. Reformele asumate prin acest program de către toate partidele care l-au adoptat au fost întârziate sau compromise de liderii social-democrați. PSD este astfel responsabil pentru agravarea crizei politice, care a culminat cu inițierea și votarea moțiunii de cenzură. Prin asocierea la inițierea și votarea moțiunii de cenzură, AUR partajează responsabilitatea politică, în egală măsură, cu PSD. Partidele care au creat criza politică  au datoria să-și asume consecințele.

2. Asumarea guvernării de către nouă majoritate creată de PSD

PSD a acționat pentru destrămarea coaliției de guvernare formate anul trecut,  iar apoi, împreună cu AUR, a creat majoritatea parlamentară pentru inițierea și adoptarea moțiunii de cenzură și demiterea Guvernului. În consecință, ar trebui ca PSD să-și asume guvernarea și să nu fugă de răspundere, așa cum a făcut în ultimele luni.

În condițiile în care PSD nu și-a respectat angajamentele asumate, nici partenerii de coaliție, și a acționat în mod iresponsabil în acest context dificil pentru România, nu mai este un partener credibil pentru PNL în procesul de formare a unui nou guvern.

3. Poziția PNL în actualul context politic

În acest nou context politic, PNL își menține deciziile adoptate de forurile statutare și de grupurile parlamentare și va rămâne în opoziție, exercitând un rol activ, responsabil și constructiv, în interesul cetățenilor și al stabilității economice.

4. Angajamentele PNL
 
PNL își reafirmă angajamentele, pe care le va susține și în opoziție cu toate mijloacele parlamentare în perioada următoare:

● finalizarea obiectivelor din PNRR și adoptarea legislației pentru îndeplinirea jaloanelor;

● susținerea programului de relansare economică;

● Programul SAFE;

● procesul de aderare la OECD;

● menținerea echilibrelor bugetare.

Distribuie articolul pe:

33 comentarii

  1. le-a solicitat cineva participarea la guvernare? ei au iesit din sala la votarea motiunii asa ca sa ramana AFARA impreuna cu USR si UDMR, deja cu 281 de voturi exista o majoritate si pt deparcarea aluia cu desaga in spinare, avem nevoie de un presedinte nu de un hamal nici macar aceia nu mai poarta sacii in spinare…

  2. „PSD să-și asume guvernarea după destrămarea Coaliției”
    Serios? Unde scrie asta? Nicaieri, este „pasarea malai viseaza” a PNL-ului. Alegeri anticipate scrie pe voi, asta e democratic si legal. Dar asta vreti? Ca din anticipate ies sifonate si PNL si USR si in castig AUR si PSD. Cf tuturor sondajelor PNL si USR vor avea mai putine mandate/procente decat au acuma.

  3. Alta parada de ipocrizie! PSD nu va sustine un guvern minoritar, dar doreste sa guverneze intr-un guvern minoritar, impreuna cu UDMR! Asta-i planul lui Grindeanu-PSD pentru redresarea tarii! Sobolanii-n disperare alearga nebuni in toate directiile. Important e sa ramana lumina aprinsa!

  4. PNL este cu patru procente peste PSD iar Bolojan cu 20% peste Grindeanu.
    Dar nici AUR nu se simpe prea in largul lui!
    Au cam vazut si alegatorii lor, cu cine defileaza…

  5. Salut intrarea în opoziție a USR și PNL , și plecarea de la guvernare . E un gest de mare responsabilitate , admirabil . E un început pentru ca ceste două formațiuni politice să dispară din viața romănilor . Definitiv . La fel de mult doresc dispariția și a PSD . Nimic nu e imposibil . Chiar dacă uneori e cam tîrziu .

  6. Mushu roiu clonelor agitate pana la paroxism…Pdnl NU RAMANE IN OPOZITIE, ci INTRA IN OPOZITIE…In sfarsit, PSD e obligat sa preia puterea si responsabilitatile pe care nu si le-a asumat dupa castigarea in 2024 a alegerilor parlamentare!!!

  7. Problemele României au început de pe vremea lui Johannis care a format monstruoasa coaliție( tusea și cu junghiul)! De ce va e frică de anticipate? Bulgarii au făcut 3 rânduri de alegeri anticipate și au trecut la euro! Succesuri hoți de toate culorile! Bine că v-ați asigurat nepoții pentru 1000 de ani!

  8. in opozitie e cel mai bine. predoiu sa treaca la psd… este de fapt un ahtiat dupa putere, el nu mai stie sa faca altceva, omu este abonat la spagile din guvern, la influenta, la putere la orice care sa-l tina pe scaun. sa mearga la psd si sa guverneze… toti au porecle.. a lui este ‘preduiala’… afara si din partid. trintor. atirnator.

  9. E singura solutie de salvare a Pnl ului pacat ca nu au actionat pana acum asa. Nu ar fi existat niciodata un Aur, soco, etc asa numerosi. Era ultimul tren al Pnl ului dc il pierdeau se topeau.

  10. Să vezi agitație la pesedaci de săptămâna viitoare.
    Ei săracii luptă pentru binele și stabilitatea țării dar peneleii și usericii, plătiți de Occident și Soroș, nu mai vor să facă alianțe cu ei.
    PSD a ajuns partid balama la AUR.
    Au încercat să destrame PNL dar se pare că efectul este invers.
    Singurul care îi poate ajuta este Nicușor Dan prin încăpățânarea acestuia de a nu permite AUR la guvernare.

  11. trei vicepresedinti ai PNL, sa fie alungati la PSDul cel dorit. Sa faca impreuna, cate guverne vor.
    Trebuie separat graul de neghina.

  12. sa vedem covrigarii, tractoristii si coafezele la munca. Sa dea la tot votantul, sa aiba si gura lor ce manca.

  13. Neagu, PSD o să taie pensiile pensionarilor și o să le dea la primării, de unde își iau comision cât vor!

  14. N-ai citit articolul, Bravos. PNL a votat asta cu 50 de voturi pentru și 4 abțineri! Deci, care pol?!

    1. Punem pariu „pe un pol” ca Bolojan ia dupa el in opozitie doar USR-oizii si cativa speriati din PDNL ?

  15. Asta a fost lovitura de grație aplicatǎ de useriști peneleului, folosind orgoliul provincial al unui individ plin de ifose, ca sǎ le ia votanții. Fǎrǎ guvernare probabil PNL nu va mai intra în parlament.

  16. PNL si-a pierdut directia de pe timpul cand impreuna cu PSD au format USL.
    Au facut tot ce-i rau acum , numai reforma nu.
    Ca vechi liberal ,consider ca au procedat bine prin trecerea in opozitie, pentru.ca PNL trebuie sa redevina la doctrina liberala de dreapta dar mai trebuie sa scape si de foarte multi oportunisti.

  17. Liberali nu fiți triști, Bolojan e usrist! USR -a venit la guvernare cu scopul de a scoate la „lumina” hoțiile făcute de clasa politica. Succesuri!

  18. In opinia mea, PDNL a decis doar trecerea in opozitie a lui Bolojan, cu tot cu „polul” lui.

  19. ALEGERI ANTICIPATE asta trebuie sa-si asume PSD in alianta cu AUR pe modelul PSD-PNL si vor avea 60%. Ponta nu mai este la PSD deci nu are cine trada

  20. Urmează să aflăm ce vor cei 5.000 de pesedişti care au dorit retragerea din coaliție de guvernare. Miercuri aflăm ce îşi propune PSD. Că singuri nu pot guverna. Că înainte de moțiune nu au oferit nicio soluție. Dacă a ajuns PSD, un întreg partid, să se teamă de un singur om, Ilie Bolojan, este foarte prost pentru PSD.

  21. Opoziție. Felicitări PNL pentru verticalitate, consecvență. Este atitudinea adecvată pentru a demara şi procesul de reformare a partidului, cu obiectiv anul electoral 2028.

  22. Este cea mai bună soluție adoptată după cele întâmplate, să vină la guvernare ce-i care au dărâmat guvernul și să aducă prosperitate pentru Romania și români, că de vrăjeală suntem sătui nu mai vorbesc de hoții

  23. DOINA BARCARI , MINISTRUL MUNCII SI SOLIDARITATII SOCIALE ! SA SE FACA DREPTATE LA PENSIONARI !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.