„Eu mă simt foarte bine. Într-adevăr, cred că suntem foarte aproape. Niciodată anterior, urmărind evoluțiile ambelor țări și având și familie și prieteni de ambele maluri ale Prutului, eu cred că suntem foarte aproape și am fost o țară, avem o istorie comună, avem scriitori, avem oameni. Eu cred că acum nu este o problemă unde te afli”, a declarat Alexandru Munteanu pentru Agerpres.
Acesta a mai adăugat că în acest moment prioritar este proiectul integrării europene.
„Să vă spun sincer, nu știu, fiindcă acum nu putem concomitent să ne ocupăm și de proiectul unionist și de proiectul integrării europene. Acum avem proiectul integrării europene pe masă. Și noi aici, eu am mai declarat-o anterior, eu sunt un manager. Eu am mandatul de la partidul care a câștigat majoritatea în Parlament și a numit Guvernul Munteanu să lucrăm asupra agendei europene, ceea ce și facem.
Comisia (n.r.- Comisia Europeană) ne laudă, am îndeplinit 93% din tot ce ni s-a pus în plan, în gros-plan, și continuăm cu aceeași viteză să implementăm și reformele și să facem investiții. Să vedem, dar în istorie ca și în viață lucrurile pot să se schimbe și trebuie să fim gata pentru orice”, a mai spus Alexandru Munteanu.
Maia Sandu ar vota pentru unire, dar „nu există sprijin majoritar”
De asemenea, în ianuarie, Maia Sandu a declarat că ar vota pentru unirea cu România, dacă ar fi organizat un referendum în acest sens. Ulterior a precizat că în Republica Moldova nu există un sprijin majoritar pentru acest demers.
„Ceea ce îmi doresc eu cel mai mult pentru Republica Moldova este să fim în pace, cetățenii noștri să fie în pace și în siguranță și să rămânem parte a lumii libere. Astea sunt, din punctul meu de vedere, lucrurile cele mai importante, în special în contextul tot mai dificil, în contextul regional și internațional tot mai dificil. Acest lucru poate fi asigurat prin aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană și, eventual, poate fi asigurat dacă Republica Moldova ar fi sub protecția României.
Pentru primul plan, pentru integrarea europeană, avem susținerea majoritară a cetățenilor Republicii Moldova. Și am văzut acest lucru și la referendum, dar și la alte alegeri. Vedem acest lucru și în sondaje. Pentru a doua opțiune, care ne-ar asigura și pace, și faptul că rămânem parte a lumii libere, cel puțin conform sondajelor nu există sprijin majoritar. Suntem o țară democratică, și mergem strict după decizia cetățenilor. Nu am discutat acest subiect cu liderii europeni”, a declarat Maia Sandu.
Problema lor, care ‘atarna’ foarte greu, este o republica nerecunoscuta, dar care doreste o unire spre ‘est’. Cu gagauzii vor da la pace, dar cu ‘republicanii’ aia e foarte dificil. Sovieticii au amestecat lucrurile, tocmai pentru a crea probleme in viitor, dar si pentru a avea o zona tampon sau, cum se spune mai nou, ‘un cordon sanitar’.
Nea Sandu vrei Unite și din zece ,unșpe moldoveni nu vor să se unească !
Acest ”domn” ne-a jignit la inscaunarea sa in functie. „Situația financiară din România este cu mult mai rea decât la noi și asta mă bucură!”. Acum vrea unire?! Ce interes ai sa te unesti cu o tara care arata mai rau economic decat a ta?!
N-o sa va lase nimeni sa va uniti. Va credeti Germania?Voi n-ati observat ca occidentul se da peste cap sa destrame tarile din est si nu sa le uneasca? Ati uitat ca in ’90 si Romania era pe cale sa se rupa in doua ajutata de „buna-vointa” occidentala? Ati uitat de divizarea Cehoslovaciei si mai ales a Iugoslaviei dar si de destramarea URSS, toate cu „ajutor” si „sustinere” occidentala din umbra? Unirea cu Moldova s-ar putea face doar prin accederea sa la UE dar si numai daca se ajunge la federalizarea europei ca stat fara granite interne si fara natiuni. Ceea ce eu unu’ nu mi-as dori…