„În discuţia noastră de mâine pe care România şi Polonia o prezidează, o să vorbim de situaţia de securitate în Flancul de Est. Vom discuta despre cum putem să facem mai eficiente pregătirile noastre militare din interiorul NATO şi din interiorul Uniunii Europene” a precizat Nicușor Dan.
Șeful statului a mai spus și faptul că: „”Am vorbit de cum putem să facem mai bine în zona militară şi de securitate şi, bineînţeles, de pregătirea discuţiei B9 de mâine. Imediat după conferinţa de presă o să ne întâlnim cu secretarul general al NATO, domnul Rutte, cu care vom discuta de asemenea despre discuţia de mâine şi discuţia de peste două luni de la Ankara”.
Totodată, au fost purtate discuții și despre războiul din Ucraina și situația din Orientul Mijlociu.
„Am discutat de forţele noastre comune, de militarii români care sunt în Polonia şi de militarii polonezi care sunt în România, la Craiova. Am discutat de posibilitatea unui schimb de experienţă între ce facem noi la Marea Neagră şi ce face Polonia la Marea Baltică. Am vorbit de colaborarea noastră în interiorul NATO şi, de asemenea, de colaborarea noastră în interiorul Uniunii Europene, în zona militară. Am vorbit de Republica Moldova şi de importanţa pentru România a securităţii pentru Republica Moldova, dar şi de procesul de integrare al Republicii Moldova în Uniunea Europeană, pentru care există, şi pentru una şi pentru alta, suportul părţii poloneze„ a mai spus Nicușor Dan.
Totodată, Nicușor Dan a explicat faptul că Polonia acordă sprijin României în procesul țării noastre de aderare la OCDE.