„România este partener strategic al Poloniei şi aceste contacte directe la cel mai înalt nivel sunt importante, pentru securitatea noastră, dar şi pentru dezvoltarea economică. Discutăm astăzi, în ziua de dinaintea Summit-ului important pentru NATO, România şi Polonia sunt fondatorii acestui format B9, un format care explică nevoia şi diagnosticul pentru Flancul Estic şi pentru politica Alianţei Nord-Atlantice. Din punctul de vedere al Poloniei şi Iniţiativa celor Trei Mări este importantă, sunt formate care ne dau posibilitatea de a ne prezenta poziţiile noastre ale statelor de pe Flancul Estic pe scara internaţională”, a declarat preşedintele Poloniei în cadrul declaraţiilor comune cu preşedintele Nicuşor Dan.
Karol Nawrocki a mai afirmat că este important şi pentru că ţările noastre asumă cea mai mare responsabilitate pentru apărarea Europei, faţă de Rusia. „Atât Polonia în Nord, cât şi România în Sud sunt acele cetăţi de pe flancul estic al NATO. Astăzi, Varşovia şi Bucureştiul sunt cele mai importante centre de răspundere strategică ale NATO pe Flancul de Est. Ţările noastre nu doar fac diagnostice ale pericolelor, ci din ce în ce mai des dau un răspuns pentru pericolele de securitate. Asta arată şi prezenţa domnului secretar general Mark Rutte, cu care ne vom întâlni astăzi”, a subliniat Karol Nawrocki.
Cumva , a vrut să vorbească despre Cetățile Hotin , Cetatea Albă , Soroca , Ciornohrod , Tighina … ?!
Ce cetati viseaza?