UPDATE Prima ședință a PSD după moțiunea de cenzură. Grindeanu a mulțumit pentru mobilizare – SURSE

Moțiunea de cenzură adoptată marți a fost depusă de PSD și AUR.

De Alex Tudor - senior editor
UPDATE Prima ședință a PSD după moțiunea de cenzură. Grindeanu a mulțumit pentru mobilizare – SURSE

Sorin Grindeanu/ FOTO Facebook Partidul Social Democrat

Moțiunea de cenzură adoptată marți a fost depusă de PSD și AUR.

Liderii Partidului Social Democrat (PSD) s-au reunit miercuri, de la ora 13.00, într-o ședință online a Biroului Politic Național. A fost prima ședință a conducerii partidului după moțiunea de cenzură adoptată marți. Cu o jumătate de oră înainte, deputații și senatorii s-au întâlnit și ei într-o ședință a grupurilor reunite, în frunte cu Sorin Grindeanu, liderul partidului.

UPDATE, 14.00: Surse politice au declarat pentru Cotidianul că în cadrul ședinței nu s-a vorbit despre mandatul cu care partidul va merge la consultările de la Cotroceni. Acestea adaugă, însă, că mandatul va fi unul „flexibil”.

În schimb, Sorin Grindeanu le-a mulțumit social-democraților în cadrul ședinței pentru mobilizarea de la moțiunea de cenzură de marți. Acesta le-a mai transmis colegilor săi să abordeze perioada următoare „cu calm”.

Știrea inițială

Surse politice au declarat pentru Cotidianul că este foarte probabil ca în cadrul ședinței de la ora 13.00 să se discute despre mandatul cu care va merge PSD la consultările anunțate de președintele Nicușor Dan. De asemenea, surse din PSD susțin că partidul va merge la consultări cu un mandat larg.

În ceea ce privește o variantă de premier tehnocrat, social-democrații consideră că nu este „o soluție bună”, însă nu este exclusă dacă rămâne ultima variantă.

Totodată, în interiorul PSD „se caută soluții” pentru perioada următoare, în ceea ce privește formarea unui nou guvern. Ar putea fi vorba despre o săptămână sau chiar 10 zile. De asemenea, social-democrații spun că nu este realistă formarea unui nou guvern în perioada imediat următoare.

„Va dura ceva. Toată lumea trebuie să lase ceva de la el”, spun surse din interiorul PSD.

Între timp, liberalii au decis seara trecută, după o ședință de cinci ore, să intre în opoziție. Rezoluția a fost adoptată cu 50 de voturi pentru și patru abțineri.

„Au fost discuții legate de traiectoria PNL, de ceea ce trebuie să facem în perioada următoare pentru România și pentru cetățenii țării noastre. Prin decizia de astăzi, PNL confirmă că e un partid cu demnitate, un partid care va lucra în anii următori pentru a construi un pol de modernizare și a contribui la România modernă, la o Românie fără privilegii, fără sinecuri, la un stat care creează condiții de prosperitate pentru cetățenii țării noastre”, a declarat Ilie Bolojan după ședință.

Distribuie articolul pe:

17 comentarii

  1. Mandat larg? Nu au decât guvernare cu AUR. Sau opoziție care susține un guvern minoritar. Acum este şansa UDMR să aibă mai multe ministere ca niciodată.

  2. Păi nu a organizat o reuniune de tip referendum, cu 5.000 de capete luminate de membri PSD ca la iniţierea acțiunii politice? Ca să se consulte?

  3. Se vor împlini joi 48 de ore de la „victoria” PSD+AUR. Dar PSD a oferit pe tavă ocazia, AUR, să se mai afirme un pic. Atât. PSD nu are dupa 48 de ore, niciun plan, niciun plan de guvernare. Nincs, nada, nothing. Jenant.

  4. Chestie simplă. Ai dat jos un guvern pentru că ai avut majoritate, înseamnă că ai majoritate să faci alt guvern.
    Nu ți-a plăcut cum au guvernat ăia și ai vrut să-i schimbi, pui alții de la tine și guvernezi.
    AUR cred că poți să-i bați cinci ani și nu vor la guvernare.

  5. vor ajunge sa-ii puna poza lui Ilici Ilescu in geam, ca sa-ii cara pensia.
    Iar toata economia se va duce in sant.
    Astia stiu doar, davai ceas, davai palton.

  6. @nicolae stefan – prietenul meu…iar esti in eroare. psd este un mort viu acum. victoria lui incepe sa i provoace frisoane. sa vedem cum reusiti sa faceti un guvern si…ma uit la ceas …sa topiti banii tarii si nu numai. ca de fapt astia sunteti. acum si dovediti. si ca sobolani si cu lumina aprinsa. BOLO V A CONFIRMAT APUCATURILE. V A PUS STAMPILA DE CARE NU O SA SCAPATI USOR. toti va intorc spatele. nimeni nu va suporta. sa vad cum veti duce tara spre marile succese cu care va imbatati. il vad din nou pe marele maestru al masluirii unui buget national un profesionist care s a anulat singur…tov CACIU de la OLGUTZA…care va fi adus iar la finante…sunteti din ce in ce mai mici…

  7. Grindeanu le-a mulțumit pentru mobilizare.
    E ca și cum mortul se scoală și le mulțumește celor prezenți pentru participare.

  8. Nordis scrie pe fruncea lui grindă știucă!As dori din toată inima, pușcărie pe viață!

  9. Peneleul a fost mereu în opoziție fațǎ de poporul român; acum doar s-a demascat (vorba unui alt trǎdǎtor notoriu) și și-a declarat opțiunea. Ce au fǎcut bun Cîțu, L. Orban, Ostașul, Bolojan pentru aceastǎ țarǎ?

  10. Asta doar tu și câțiva habarnisti care v-o tot repetați, credeți… Și nici de voi nu-s sigur!

  11. @Nicolae Stefan, când o să vă dezmeticiți puteți să-l rugați și pe Soroș să vină prim ministru că o să fie degeaba.
    Apa, focul și românul, trei nenorociri de care nu scapă nimeni.

  12. Una de jale ! Pentru că USR și PNL , vor să divorțeze . Să o facă rapid și să … plece . Toate trei batalioane de asalt asupra romănilor .

    1. Aveti dreptate , a gasit in dictionarul limbii romane exact cuvintul care se potriveste pentru cei din FSN , PSD , PDSR

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.