Mai exact, Programul Rabla 2026 destinat persoanelor fizice urmează să aibă un buget de 300 de milioane de lei. Accentul va fi pus pe mașinile produse și asamblate în Europa, a mai precizat Diana Buzoianu.
„1,5 miliarde vor fi alocate pentru proiecte de apă și canalizare! În anul 2026 trebuie prioritizate proiecte care să aducă servicii publice esențiale de calitate pentru români. Ținta anului 2026 este ca proiectele de mediu să nu mai fie percepute și tratate separat de dezvoltarea locală.
400 milioane lei pentru program național de stocare cu baterii. Pentru 2026, punem un accent mai mare pe soluțiile de stocare (baterii), nu doar pe producție. Răspundem astfel creșterii masive a numărului de prosumatori și presiunii puse pe rețeaua națională de distribuție”, a adăugat Diana Buzoianu.
Totodată, 250 de milioane de lei vor fi alocate către programul național de împăduriri.
„700 milioane de lei sunt direcționate către programul de iluminat public. Finanțăm proiecte de modernizare a localităților. Beneficiile imediate sunt clare: creșterea siguranței în comunități și reducerea cheltuielilor cu acest serviciu public. Administrațiile locale rămân, ca urmare a implementării proiectului, cu mai multe resurse pentru alte investiții”, a adăugat ministra interimară a Mediului.
Iar se forteaza innoirea parcului de vechituri pe banii nostri pentru imbogatirea vanzatorilor de automobile ? Cum va permiteti asta, nu va bate Bunul CeldeSus ?