![13018251891301823440gradinita-de-fite-14791](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/01/08/13018251891301823440gradinita-de-fite-14791-1000x600.jpg)
A fost prima zi de înscriere a copiilor la creșe și grădinițe. Părinții au la dispoziție o săptămână să depună cererile, dar unii dintre ei s-au așezat la rând încă de duminică seară. Preșcolarii vor fi admiși în ordinea inversă a vârstei. Potrivit Ministerului Educației, nu se aplică regula primului venit.
În Popești-Leordeni, zeci de oameni s-au așezat la rând încă de duminică seară pentru a-și înscrie copiii la cele trei grădinițe din oraș. Cei care au venit luni dimineață erau deja cu numărul 70 pe listă și n-au reușit să depună documentele.
„Mi-am luat de la serviciu o oră că întârzii și am stat aici de m-au uitat sfinții, mă dor picioarele, n-am băut apă”, s-a plâns un părinte, citat de Știrile Pro TV.
Părinții revoltați s-au plâns și că există o singură persoană care introduce datele în calculator.
La Cluj, zeci de oameni au stat și opt ore în fața instituției să fie siguri că prind un loc. Cei care n-au avut cu cine să lase copiii, i-au luat cu ei.
În perioada 27 mai – 14 iunie are loc prima etapă a înscrierilor. A doua etapă se desfășoară între 17 iunie și 5 iulie, apoi se va face o departajare în cazul unităților care au primit cereri de înscriere peste numărul locurilor disponibile.
Se vorbeste de scaderea NATALITATII se vorbeste ca in nu stiu cati ani vom fi mult mai putini. STATUL incompetent si inconstient, pt ca intr-o zi si pensionarii speciali vor avea nevoie ca pensiile de zeci de mii de lei sa le fie platite cineva va trebui sa munceasca, iar degeaba vor avea conturile pline daca nu vor mai fi tineri care sa ofere servicii, medicale, turistice sau simplu de manipulare a produselor intr-un magazin chir si virtual, tot cineva incarca si altcineva distribuie.
STATUL AR TREBUI SA DEA LEGI PT INCURAJAREA NATALITATII PRIN ACCES LA CRESE GRADINITA SCOALA. ASIGURAREA UNOR CONDITII SUPLIMENTARE PT MAMA SI COPIL…
„A doua etapă se desfășoară între 17 iunie și 5 iulie, apoi se va face o departajare în cazul unităților care au primit cereri de înscriere peste numărul locurilor disponibile.”
Moment in care intra in functiune aparatura performanta: cine are spagometrul bine rodat are sanse sa se numere printre fericitii care isi lasa copiii de mici sa fie spalati pe creier de sistem.
Daca nu merge cu aparatura performanta, se trece la unelte. Cea mai importanta unealta este, ca pe vremuri, pila.
Se imputineaza romanii? Si care-i problema? Asuce „statul” o liota de asiatici, aia se-nmultesc precum iepurii, ei vor invata romaneste si…vom avea din nou „romani”. Iaca!!!
sa incerce la Bragadiru….
(ar trebui sa-i bage direct la facultate
macar sa intre in viatza cu Dreptu)