„PSD constată că Acordul Politic premergător desemnării prim-ministrului, solicitat de președintele României și agreat de principiu de toate partidele parlamentare pro-occidentale (din cadrul fostei Coaliții) este subminat cu bună știință de USR”, transmit social-democrații într-un comunicat remis presei miercuri.
Ei spun că „pretențiile inacceptabile și inaplicabile ale USR mențin România în actuala criză politică, cu efecte importante în plan economic și social.”
PSD susține că „România nu poate avea în următoarele șase luni un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, condus de un premier de dreapta, și mai apoi un guvern monocolor PSD” pentru că „este absolută nevoie de stabilitate și predictibilitate guvernamentală pentru menținerea ratingului de țară și a costurilor de finanțare ale statului român”.
Ei spun că invocarea rotativei USR ar fi „un tertip meschin” prin care USR „schimbă mereu condițiile pentru a face imposibil rezultatul și maschează, de fapt, disperarea de a profita de funcții și de sinecuri la stat”.
Mai mult, susțin social-democrații, eschivele USR „nu au nicio legătură cu realitatea economică și socială și nu sunt menite să rezolve ceva concret, în beneficiul românilor”.
Social-democrații susțin că participă „cu toată buna credință la discuțiile necesare încheierii unui Acord Politic asupra obiectivelor fundamentale strategice ale României”.
PSD a decis miercuri să-i propună președintelui Nicușor Dan să preia guvernarea, urmând să-l nominalizeze pe liderul PSD, Sorin Grindeanu, pentru funcția de premier pentru un executiv minoritar.
„ Avem nevoie rapid de un guvern funcțional și nu de un nou sezon de confruntări politice. Încrederea românilor în clasa politică e zero, și toți, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate. A venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alții, ci să venim cu soluții complete, care să pună românii peste calculele politice”, a declarat Grindeanu după decizia Biroului Politic Național al PSD.
Pîrîcioșii clasei ! Sunt umiliți de către pacienții fugiți de la Bălăceanca … .
Grinda când devii Premier că în Desculț sa nu ii uiți ,pe ei pe mama lor!
Un lucru bun daca PSD se plange ca nu mai poate spagui, distruge si fura din cauza USR-ului.