Relativizarea dictaturii. Ceaușescu, ministrul și nostalgicii – ANALIZĂ

26 ianuarie este pentru unii nostalgici incurabili ziua de naștere a lui Nicolae Ceaușescu. Motiv să treaca pe la mormântul dictatorului. Pentru restul României este un prilej să vorbim despre elefantul din cameră. Duminică, ministrul Apărării, Radu Miruță, dădea un răspuns ambiguu întrebat dacă Ceaușescu a fost un patriot. Nu este singurul politician care a relativizat ororile comise de dictator. Și nu este singurul român care uită cea mai neagră parte a istoriei acestei țări. O spun sondajele.

De Alina Manolache - Redactor-șef
Relativizarea dictaturii. Ceaușescu, ministrul și nostalgicii – ANALIZĂ

26 ianuarie este pentru unii nostalgici incurabili ziua de naștere a lui Nicolae Ceaușescu. Motiv să treaca pe la mormântul dictatorului. Pentru restul României este un prilej să vorbim despre elefantul din cameră. Duminică, ministrul Apărării, Radu Miruță, dădea un răspuns ambiguu întrebat dacă Ceaușescu a fost un patriot. Nu este singurul politician care a relativizat ororile comise de dictator. Și nu este singurul român care uită cea mai neagră parte a istoriei acestei țări. O spun sondajele.

De unde poate să apară nostalgia pentru Ceaușescu, un dictator care a omorât oameni, a ținut poporul în înfometare, frig și beznă, a răspândit frica în oameni, i-a urmărit, hăituit și le-a pus pumnul în gură, la propriu și la figurat, celor care au crâcnit împotriva sistemului? 

În cel mai liber și dezvoltat moment al omenirii, fascinația unora pentru regimuri dictatoriale sau autoritare ia proporții. În cazul lui Ceaușescu, precum ministrul Radu Miruță, nu sunt puțini cei care cred că dictatorul a mai și greșit, dar a mai și făcut. 

Producții record la hectar, blocuri care se înalță semeț în soare, drumuri și industrie. Așa ar vorbi un nostalgic autentic. Cam acestea sunt, de fiecare dată, argumentele aduse de cei care relativizează ororile comunismului instalat de Nicolae Ceaușescu. 

Un ministru îngăduitor cu Ceaușescu

Într-un interviu la Digi24, ministrul Apărării a dat un răspuns ambiguu când a fost întrebat dacă Ceaușescu a fost un patriot. 

„Din punctul meu de vedere, bucata extrem de rea este că nu a valorificat pe măsură capacitatea și zona inteligentă a României. Să trimiți oameni deștepți la Canal doar pentru că îți puteau schimba ponderea puterii în statul român, este ceva care nu poate duce la evoluție.

(…) Ceaușescu, pe anumite zone, a urmărit zona industrială care să se dezvolte cu români pe teritoriul României, însă lucrurile astea, așa cum au fost făcute de el, au izolat extraordinar de mult interacțiunea României cu celelalte țări”, a declarat ministrul.

 

CITEȘTE ȘI 

A fost Nicolae Ceaușescu patriot? Ministrul Apărării, răspuns controversat

 

Colegul de Guvern al lui Radu Miruță care a citat din Ceaușescu

În 2024, un alt ministru aflat și acum la butoane, Florin Barbu, de la Agricultură, îl cita pe Ceaușescu. 

„Nu vreau sa exagerez, președintele nostru, domnul Nicolae Ceaușescu, nu spunea degeaba că stuful e aurul verde al României”, a declarat ministrul. El a insistat chiar. 

„Da, domnul…președintele nostru a spus foarte clar, e aurul verde al României. Nu cred că a spus acest lucru dacă nu era adevărat. Și eu consider că e adevărat și sunt de acord cu el”, spunea Barbu, într-un interviu pentru Euronews, citat de Știrile ProTV.

Barbu încerca să explice de ce a declarat pășune zona de stuf din Delta Dunării. 

Simion și Șoșoacă, cuvinte de bine despre Ceaușescu

În 2024, în emisiunea „Sport și Politică”, moderată de Horia Ivanovici, George Simion afirma că Ceaușescu a fost mai bun decât președinții de după 1989.

„Față de ce președinți am avut din 1989 încoace, Ceaușescu era bine, bine. Era bine comparativ cu Klaus Iohannis, cu Traian Băsescu, cu Ion Iliescu”

Simion a insistat chiar.

„A fost mai bine intenționat. A avut și lucruri bune și a făcut și lucruri rele, motiv pentru care, eu spunând chestiunea asta, mi-au sărit USR-iștii în cap: ia uite, ceaușistul, nostalgicul. Totuși, în 24 de ani Ceaușescu a pus unele lucruri la punct, față de tâlharii ăștia care nu au știut decât să fure”, a adăugat el.

Pe 11 februarie 2025, Diana Șoșoacă a avut o intervenție în plenul Parlamentului European, în cadrul căreia le-a recomandat colegilor să elaboreze strategiile de politică externă după modelul dictatorului Nicolae Ceaușescu, afirmând că: „Nimeni nu l-a egalat vreodată”, scrie Agerpres.

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a depus, la Parchetul General, un denunț la adresa europarlamentarei Diana Șoșoacă, pentru promovarea cultului dictatorului comunist Nicolae Ceaușescu, condamnat pentru genocid.

Profilul nostalgicului după epoca Ceaușescu: vârstnic, sărac, cu educație primară

Nu este ministrul Radu Miruță singurul român care vede și părțile bune ale dictatorului Ceaușescu. Cercetările sociologice din ultima vreme arată o Românie care a uitat repede prin ce a trecut acest popor. Și pentru ce au murit 1.166 de oameni la Revoluție, iar alți peste 4.000 au fost răniți. 

Un sondaj INSCOP din iulie 2025, comandat de IICCMER, arată că nostalgicii după epoca Ceaușescu încă există. Profilul: persoane peste 60 de ani, cu educație primară, venit redus, din orașe mici și comune. Tinerii sub 30 de ani, bucureștenii, persoanele cu studii superioare și cu venit ridicat cred că regimul Ceaușescu a fost un lucru rău. 

Cifre îngrijorătoare. Ce cred românii despre comunism și Ceaușescu

  • 55.8% dintre români cred că regimul comunist a însemnat mai degrabă un lucru bun pentru România
  • 48.4% dintre cei chestionați sunt de părere că se trăia mai bine înainte de 1989
  • 75.1% dintre respondenți consideră că era mai multă siguranță publică înainte de 1989
  • 48.6% dintre cei chestionați sunt de părere că accesul la servicii de sănătate era mai ușor înainte de 1989
  • 49.9% dintre respondenți sunt de părere că accesul la educație de calitate era mai ușor înainte de 1989
  • 85.1% dintre participanții la sondaj sunt de părere că mâncarea era mai sănătoasă înainte de 1989
  • 68.5% dintre participanții la sondaj sunt de părere că se produceau mai multe decât în prezent înainte de 1989
  • 66.4% dintre respondenți cred că statul avea mai multă grijă de cetățean înainte de 1989
  • 77.2% dintre români cred că înainte de 1989 România era o țară mai bogată decât în prezent
  • 73.2% dintre participanți cred că înainte de 1989 România era o țară mai respectată în plan extern

Amintirile urâte tind să se estompeze în timp, un fenomen psihologic

Potrivit psihologilor, omul are o capacitate extraordinară de a estompa amintirile urâte și de a-și aduce aminte mai degrabă de lucrurile frumoase. Este un fenomen explicabil care ajută ființele umane să se adapteze și să supraviețuiască indiferent de greutățile prin care trec. În psihologie se vorbește adesea despre retrospecția roz – rosy retrospection. Este un fenomen care îi face pe oameni să privească trecutul în culori mult mai vesele decât a fost realitatea pe care au trăit-o.

Așa se poate explica de ce oamenii mai în vârstă sunt mai predispuși să creadă că regimul lui Ceaușescu nu a fost chiar atât de rău. Pe atunci erau mai tineri, mai în putere, salariul era mai mare decât pensia de acum. Și tot așa se explică de ce tinerii sub 30 de ani, care nu au prins comunismul, evaluează corect lucrurile. Pentru că ei se raportează la manualele de istorie. 

Distribuie articolul pe:

42 comentarii

  1. Ceaușescu a fost un (editat)infatuat care s-au înconjurat de sicofanți.Narcisismul era regulă iar conform definiției, narcisicul este cineva care mimează o competență pe care n-o posedă.Restul e istorie.Una în care am pierdut timp și bani.

  2. ….dupa Ceausescu, sunt fostii Activisti de Partid PCR, Securisti, Informarori, Militieni, care aveau PRIVILEGII de tot felul, fata de ” poporul-muncitor”!

    1. Copiii si nepotii alora sunt acum in USR si PNL(PDL de fapt). Toti sunt abonati la banii tarii. Adevaratii romani adusi la disperare sunt cei care il reabiliteaza pe Ceausescu. Cei mai multi sunt tineri dar nespalati pe cap.

  3. ….daca mergeai la Cinema sau Teatru, aveai toate sansele sa te trezesti in timpul spectacolului ca se STINGE LUMINA pentru 1 sau 2 ore, in tot cartierul de locuinte!!. Lampa cu GAZ era „sfanta”! in fiecare casa!.

  4. In anii ’80, un pachet de tigari Kent, era „moneda-forte”, cu care se deschideau toate urile si serviciile!.

  5. Pentru ce mai tineti rubrica de comentarii ?Cenzurati niste comentarii decente si la obiect. Chiar despre tema articolului… Mai rau ca la Tapalaga& Pantazzi….Dumitru Popescu-Dumnezeu ar avea de la cine lua lectii…

  6. A fost sustinut de propaganda: televiziune si presa. Vizitele in Occident , Africa si tarile soc. prietene erau prezentate pe larg; la Moscova mergea fara tovarasa si relatarile de acolo erau foarte sumare. Cuvantarile ‘carmaciului’ la adunarile organizate erau monologuri, participantii nu puteau decat sa aplaude, nu era dialog, nu se puneau intrebari , doar aplaudau discursul despre ‘pace si prietenie, si despre sfarsitul imperialismului’. Acum, liderii ‘suveranisti’procedeaza asemanator, tin monologuri populiste , nu raspund la intrebari, se flateaza cu trecutul, si umbla dupa ei cu alaiul de nostalgici si aplaudaci.

  7. In epoca mult hulită se făceau 40 filme anual , romanele cu ,,sopârle ,, se editau in 100.000 exemplare si se vindeau pe sub mână ; tinerii scriitori erau incurajati prin editarea creațiilor acestora ; erau cca.7 mil. de salariați ; o familie in care ambii soti erau salariati , cu salariul minim pe economie (2000 lei)puteau să contracteze un apartament cu 3 camere cu salariul acestora pe 3 ani ( 36 luni x 4000 = 144.000 lei ); scoală gratuită , inclusiv facultatea ; la muncă egală , salariile femeilor erau egale cu ale bărbaților , sa numai vorbim de realizarile economice mentionate in interventiile de mai sus ș.a. Dar erau si ,, umbre ,, : lipsa caldură , gaze , intreruperi de curent electric , alimente , restricții la excursii in străinatate , adevarat si expresia ,, ciocul mic ,, cand era vorba de ,, conducatorul iubit,, ș.a . . Succese in politica externa : acordul de la Helsinki ,mediere intre Israel si Palestina ,distantarea fata de Moscova , vizitele presedintilor americani . A aminti numai părțile negre ,inseamna discriminare.

  8. CENZURATI , CENZURATI ! Traind in cele 2″epoci” si avind mai multi neuroni nu numai unul spun :CEAUSESCU A FOST PATRIOT!

  9. dar toti am cazut in plasa celor care vor sa obtina un miliard pt a ”trata” poporul roman de nostalgia acelor vremuri…

  10. „85.1% dintre participanții la sondaj sunt de părere că mâncarea era mai sănătoasă înainte de 1989”. Asta este prostie in forma pura ! Dar acum ce pazeste bunul dumne.zeu ? Suntem pierduti, deja, 84% este proportia celor care CRED orice.

    1. sa nu fie o prostie…acum se folosesc multe E-uri, atunci totul se vindea repede si nu avea nevoie de conservanti nitriti si nitrati din mezeluri etc. iar daca credeti ca acum nu se foloseste soia care este o vegetala de apreciat va inselati…esentialul e sa ne abtinem de la consumul alimentelor preparate conservate…mai bine o tocana acasa decat ceva din galantar…

    2. Nemții veniți în vizită plecau cu mezeluri și medicamente de aici.Mezelurile de la”shop” erau apreciate, mezelurile de casă și mai tare și mezelurile din magazin de dinainte de’80-idem.Cât despre medicamente, aveau mai multă substanță utilă procentual decât cele din vest.De cărat încoace, țigări, electronice, dulciuri, țoale, reviste.

  11. Se amesteca mere cu pere și apoi se compara.In primul rand nu poti compara capitalul cu valoarea adaugata. Una e proprietatea ta cealalta e comunizare. Când o sa intelegem asta o sa intelegem si aberatiile Marx cat si diferenta dintre domn și tovares. Daca nu mai bine tacem ca facem rau la tineri.. Sunt total alte paradigme.

  12. Miruta , baiatule, nu vorbi niciodata de lucruri despre care nu ai habar! CEAUSESCU A FOST UN TITAN! Vezi caracterizarea lui TUTEA despre CEAUSESCU! ROMANIA a fost scoasa din groapa adinc sapata de clica lui Carol al 2-lea si de un razboi mondial! In 1950 se mai traia inca in bordeie !Cuvintele „bunastarea intregului popor” sunt azi hulite si nerostite! 90% din ROMANI locuiesc in blocuri construite atunci! S-a trait 36 de ani din GRASIMEA SOCIALISTA ACUMULATA! Acum se sta cu mina intinsa la UE! Pina si cersetorii au emigrat! Ati ajuns la fundul sacului si ala peticit! AVEM CEEA CE SUNTEM! ROEXIT!

  13. Din nou sesese eku Bram’s Burack Tino se auto Dem masca in nimic nici CIA lui ST fan Gheorg gista…Bi volii isi Con Funda copilaria cu Geno Cid ul dejisto-ceausist in mod dulceag…In stilu lu Cpt core/Core…

  14. Nu este nostalgia dupa Ceausescu.
    Este crunta realitate: sistemul socialist dinainte de Dec 1989 a fost un sistem mai performant economic, mai eficient, mai corect si caruia ii pasa de popor.
    Ceausescu a avut si defectele lui, unele chiar foarte mari, dar a fost patriot si a construit atata cat capitalismul actual nu va construi in 200 de ani nenorociti ca acestia 36 de pana acum.
    Atunci nu se fura, nu era vanduta tara si nu era omul jefuit de autoritati ca acum.

  15. În ’89 România avea un potențial industrial și uman pe care foștii PCR rămași la putere l-au distrus în loc să-l pună în valoare, ei înșiși nefiind în stare să-l valorifice.Au furat cu legea-n mână, fără vreo jenă.Ofertele de preluare l-au mototolit și au cărat la fier vechi tot, la fel ca boschetarii și din aceleași motive, deși nu erau plătite de ei.Mai târziu, banii i-au reciclat în speculații cu terenuri, imobiliare și ceva hoteliere.Brusc, am uitat să facem avioane, tractoare, locomotive, vase maritime etc. Acu, vin rușii și noi importăm prăștii.

    1. Uiti un amanunt esential: o tara nu traieste din potential, ci din diferenta de potential, hahaha. Mai exact din banii incasati pe comenzile exe.cutate. Pana in 1990 se vindea in sistemul com.unist CAER (barter) si in Africa (pe caiet la dictatori), bani Nema, langa Zadar. Iar toata economia aceea „eficienta” cum crezi tu, era un vast sistem „peni.tenciar” in care trebuia sa fie incadrata intreaga pop.ulatie. Cum sa fie eficienta o economie in care doar 25% producea plus-valoare, iar restul de 75% producea pierderi ? In plus, „ziua avea 24 de ore, dar mai exista si noaptea”, vorba unui director oltean-com.uist.

    2. Uiti un amanunt esential: o tara nu traieste din potential, ci din diferenta de potential, hahaha. Mai exact din banii incasati pe comenzile exe.cutate. Pana in 1990 se vindea in sistemul com.unist CAER (barter) si in Africa (pe caiet la dictatori), bani Nema, langa Zadar. Iar toata economia aceea „eficienta” cum crezi tu, era un vast sistem „peni.tenciar” in care trebuia sa fie incadrata intreaga pop.ulatie. Cum sa fie eficienta o economie in care doar 25% producea plus-valoare, iar restul de 75% producea pierderi ?

    3. @Postăkel Gudurău ( 26 ian. 2026 la 14:45 )
      @tomlin ( 26 ian. 2026 la 15:41 )
      Amândoi aveţi dreptate ….. 🍹🍹 🍺🍺
      Într’adevăr :
      a.) ȋn anii ’90 a fost un „heirupism.’ pompieristic” + „privatizări”…. de care „unii” au profitat ;
      b.) ȋnainte de ’90 … C.A.E.R. … Africa ….. celelate aspecte ….
      În rest , s’auzim numai de bine că de rău suntem sătui !
      PS. Din păcate „moderarea automată” nu mă lasă să postez „legătura” către un articol .

    4. Pentru a „ajunge” la articol se „elimină” punctuleţele din cuvântul de după „viata-buna-in-„ .
      digi24.ro/digieconomic/macro/viata-buna-in-c.o.m.u.n.i.s.m.-e-un-mit-cat-de-puternica-era-de-fapt-economia-in-epoca-de-aur-2737
      În rest , s’auzim numai de bine că de rău suntem sătui !

  16. Completare „vreti nu vreti”
    Exista un nr din Monitorul Oficial scos in timpul lui Vacaroiu in care este trecuta toata situtia economica a Romaniei. Are peste 400 pagini.
    Hotii, jefuitorii si tradatorii Romaniei nu vor recunoaste niciodata ca Romania a fost o tara BOGATA si PUTERNICA costruita de poporul roman sub conducerea lui Ceausescu, care a fost un MARE PATRIOT. CEAUSESCU va ramane in istorie.

  17. Eu stiu ca voi ati dori sa controlati tot, absolut totul. Eventual cu un cod de bare pentru fiecare, atata timp cat ne uitam la filme politici corecte pe net si nu facem probleme. Doar ca nostalgia este un SENTIMENT si asupra sentimentelor nu se poate lucra, sarmanii de voi. Si DA, haideti sa recunoasteti ca avem de ce sa fim nostalgici, cu sau fara Ceausescu. Acum pentru ce sa fiu recunoscator? Rezilienta? Sustenabilitate? Legarea dopului de sticla? Jos labele voastre murdare dupa copilaria noastra! Avem dreptul sa ne fie dor de ea.

  18. In 35 de ani n-ati fost in stare sa daramati ce a construit Ceausescu in 25. Patriotism in sus, patriotism in jos, asta-i realitatea. De construit ceva nici nu poate fi vorba. Ati distrus locurile de munca a 5.000.000 de romani ce n-au avut altceva de facut decat sa emigreze. Rezultatul: nu mai aveti venit la buget pe masura suprastructurii umflate, va indatorati, cand vor disparea si pensionarii pe cine veti da vina, nenorocitilor?

  19. Daca-i intrebi pe romani cum se traia pe vremea lui Vlad Tepes s-ar putea ca procentul sa fie si mai mare…atat ii duce capul..

  20. Si – atentie – cifrele de mai sus sunt ” ajustate corespunzator” , r e a l i t a t e a , fiind mai cruda .
    Poporul român nu mai are ce pierde , doar SCHIMBAREA RADICALA mai poate salva România.

    1. Ai dreptate,cifrele din sondaj sunt mult mai radicale fata de ce se dorea.Ma mir ca sunt atat de prosti ca le publica,mai bine taceau.

  21. farmaciile si clinicile private au crescut ca ciupercile dupa ploie si sanatatea a devenit o marfa vanduta la specula si incurajata de statul care deconteaza firmelor ceea ce ar putea fi gratuit daca Medicina ar fi organizata corect de stat…

  22. Trebuie explicat că sunt 2 perioade Ceaușescu 1965-1980 ceva mai bună dpv material,mai deschisă înștiința și cultură! 1980-1989 când treabă s-a împuțit teribil,greul căzând tot pe poporul român ! Ziaristul român trebuie sa fie corect și obiectiv in explica! La fel și puzderia de pseudo-istorici de Wikipedia și http://www.google.com !

  23. Nostalgicilor ce se manifesta public sa li se aplice prevederile OUG 31 13/03/2002 in special art. 5. Incepeti cu ginerele odiosului si promoterul sau antenatul3 gadea.

  24. Nostalgicilor ce se manifesta public sa li se aplice prevederile OUG 31 13/03/2002 in special art. 5. Incepeti cu ginerele odiosului si promoterul sau antenist gadea.

  25. Romania a avut o sansa istorica privind dezvoltarea economica astazi ar fi fost o Somalie
    restul sunt gogosi propagandistice

  26. decat ratacitul pe covorul rosu Ceausescu a industrializat Romania, a irigat Baraganul, a desecat Balta Brailei, azi 60.000 ha exploatate de un seic, a ridicat hidrocentrale pe care neputinciosii nu le-au finalizat nici in 35 de ani si nici nu-s in stare sa le termine pt ca le tremura salvarii sa nu supere un ONG strain pus sa saboteze ehergetic tara. V-a explicat Trump cu saracirea europenilor de politicile verzi…dar ce conteaza…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.