În cursul lunii au avut loc intrări de 3.574 milioane euro, relatează News.ro. Acestea au constat în modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR, alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor şi altele.
Ieșirile din BNR au cumulat un total de 4.363 milioane euro. Acestea au reprezentat modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută (aproximativ EUR 1.259 milioane); plăţi din contul Comisiei Europene şi altele.
BNR anunță însă că rezerva de aur a devenit constantă, la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 14.616 milioane euro, precizează BNR.
România a înregistrat o scădere și în rezervele internaționale. La 28 februarie 2026, acestea au fost de 79.639 milioane euro, faţă de 80.033 milioane euro la 31 ianuarie 2026.
Plăţile scadente în luna martie 2026 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor, însumează aproximativ 638 milioane euro.
Isărescu: Nu putem apăsa brusc pe frână fără riscul unei recesiuni
Guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Mugur Isărescu, a afirmat anterior că dacă apeşi puternic pe frână, bineînţeles că aduci inflaţia în jos, dar în acelaşi timp vii şi cu recesiune şi a explicat că acest lucru nu face bine în cazul unei ţări cu un deficit mare, cum este România.
„Dacă apeşi pe frână puternic, bineînţeles că vii cu inflaţia în jos, dar vii şi cu o recesiune de toată frumuseţea…
În cazul unei ţări cu un mare deficit cum este România, nu făcea niciun bine, pentru că deficitul trebuia corectat.
Îl corectau pieţele, nu ne mai dau finanţare şi asta accentua recesiunea. Dar şi inflaţia, pentru că noi avem o inflaţie şi de lipsă de producţie, nu deficit de producţie.
(…)politica monetară ar trebui să aibă în vedere politica fiscală. Contextul şocurilor de partea ofertei.
Faptul că dacă apăsam mai tare prin majorarea dobânzilor nu se vedea în scăderea inflaţiei. Se vedea într-o recesiune mai puternică”, a mai declarat Isărescu.
Poate rezervele BNR. Oare ce-nseamnă dpdv juridic România?
Inflatia este icoana pentru noi la care ne inchinam cu trei cruci. Inflatia creste PIB, creste TVA, creste accizele, fara sa faca-cineva ceva. Mai demult, a facut cineva, un premier pesedist, ceva, deflatie, adica inflatie negativa, au scazut rau preturile. L-au injurat toti economistii, toti expertii, parca l-au bagat si la bulau pentru 3,5 ani. Sa numai faceti asa ceva, e pacat de la domnul zeu !
„inflaţia, pentru că noi avem o inflaţie şi de lipsă de producţie”
Da, trist. Adica producem putin cu putini angajati. Dupa care ne plangem ca avem multi pensionari.
Dar pensionari avem ca si alte tari. Nr. angajati avem muli mai putini ptr ca Romania ca tara subperformeaza economic. Nu reuseste sa genereze locuri de munca, motiv ptr care cel mai mare somaj din UE.
Va dati seama ce ar fi daca cei care sunt afara ar veni acasa? Am avea somaj ca in Africa, pe la 50%…
Eu mi-am depus CV-ul pentru angajare la o mulțime de firme. Mor de plictiseală. Sunt respinsă din motiv de supracalificare fie datorită vârstei. Am pensie și nu mică… Mi se răspunde că sunt căutați doar mâncăii de banane!…
Dar de ce Comi$e Manole ? Ești între turul 1 și 2 ? Au reacționat „piețele ? Sau te „scremi să ții Bolovanu până te duci la adănc cu el cu tot ? Bagi cărbuni – euroi – să ții leușteanul cu nasul deasupra apei ? Găfăie rău 5 leușteni la 1 Euroi ? Bagi material ? Bagă , că nu bagi din buzănar , tot rămîne vreo douăjdămii pe lună . Lasă că neamu lui Mafoame poa să ia pătrunjelu cu un Euroi legătura , dar nu cu mai mult de 5 leușteni , că leușteanul merge la „miel , dar nu e cazul , pe cănd pătrunjel trebă la zama de ștevie în loc de „maill „ la HAMBASADE .