![lumanare.y4g8nbwda3](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2017/10/a/lumanare.y4g8nbwda3-678x381.jpg)
Un alpinist român a murit luni dimineață în Tabăra III de pe Everest, situată la 7470 de metri altitudine. Este vorba despre Gabriel Viorel Țabără, în vârstă de 48 de ani. Decesul a fost confirmat de oficiali citați de Everest Chronicle.
A revenit acasă după ce a cucerit Everestul
Gabriel Viorel Țabără a fost găsit fără viață în cortul său de către ghidul său Sherpa, a declarat organizatorul expeditiei, Makalu Adventure. „Gabriel si ghidul său Sherpa au avut o zi normalã si s-au dus in corturile lor, asa cum fac de obicei alpinistii. Dar Gabriel nu s-a mai trezit”, a explicat Mohan Lamsal, proprietarul companiei, pentru Everest Chronicle, citându-l pe ghidul Sherpa.
Gabriel se afla pe munte de peste două luni, deoarece plănuia să escaladeze Lhotse fără oxigen suplimentar.
Ca o ironie a sortii, tot luni, un alt alpinist român, Adrian Ahriţculesei, a revenit în ţară după ce, pe 17 mai, a reuşit să cucerească vârful Everest (8.848 m).
Încă o dovadă (dacă mai era nevoie) că Darwin a avut dreptate.
În plus, frustrați în lipsă de recunoaștere poluează locuri minunate încercând să se mândrească în fata vecinilor din bloc cu „reușitele” lor pe Everest. Omit să zică că nu poartă bagaje, acestea fiind purtate de sherpa.
Einstein: „In lumea asta doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia umana”!!!
Sa mai stea rumanii si pe la cashile lor. Face bine la sanatate……[Rumburak]